Ruj, yıllardır en popüler makyaj ürününden biridir. Birçok kadın rujsuz yapamaz. Ancak, ruj nasıl sürülür bildiğimizden emin olmayız. Yoksa dudak dışına taşmış, dişlere bulaşmış bir rujla gezmek zorunda kalabiliriz. O zaman mükemmel ruj nasıl sürülür, basit yollarla size yardımcı olalım!

İhtiyacımız olan ürünlerle başlayalım:

 • Besleyici dudak balsamı / dudak kremi
 • Bir dudak kalemi
 • Kapatıcı
 • Ruj

Adım Adım Mükemmel Ruj Nasıl Sürülür?

Adım 1: Dudaklarınızı Hazırlayın

Bu ilk ve en önemli hazırlık adımıdır. Ruj sürmeden önce yumuşak, nemli bir diş fırçası ile dudaklarınızı nazikçe fırçalayarak ölü hücrelerden arındırın ve yumuşak, sağlıklı bir görünüm için besleyici bir dudak balsamı uygulayarak nemlendirin.

Adım 2: Dudak Bazı Kullanın

Dudak renginize uygun tındaki bir kapatıcıyı fırça yardımı ile dudaklarınıza sürün. Bu şekilde dudaklarınıza kapatıcı ile baz uygularsanız rujun kalıcılığını artırmış olursunuz. Ayrıca dudağınızda renk dengesizliği varsa bu sorunu da çözmüş olursunuz.

Adım 3: Dudak Kalemi Sürün

Rujun dağınık durmaması ve dudak çizgisini belirlemek için dudak kalemi sürün. Böylece daha düzgün dudak hatlarına sahip olursunuz.

Dudak kaleminiz doğal dudak çizginizin bir köşeden diğer köşesine doğru giderek sürün. Dudak kaleminizin ruj rengiyle uyumlu olmasına özen gösterin. Dudağınızın dış kısmındaki çizginin düzgün olması önemlidir.

Adım 4: Ruj Uygulaması

Yukarıdaki adımların hepsini tamamlayıp rujunuzu seçtikten sonra, ruju bir dudak fırçasına alın ve dudaklarınıza eşit bir şekilde uygulayın. İç köşeleri kaçırmayın. Ruju dudaklarınızın kenarlarına da uyguladığınızdan emin olun. Genellikle kaliteli bir ruj kullanıyorsanız bir kat sürmeniz yeterli olacaktır.

Dudaklarınız ince ise, dudaklarınızın daha da ince görünmesini engellemek için çok koyu renkler kullanmaktan kaçının.

Adım 5: Parlatıcı Sürün

Dudaklarınıza nemli bir görünüm vermek istiyorsanız, rujunuzun üzerine ince bir kat dudak parlatıcısı sürebilirsiniz.

Kırmızı Ruj Nasıl Sürülür?

Dudak Kalemi Olmadan Ruj Nasıl Sürülür?

Makyaj kutunuzda dudak kalemi yoksa endişelenmeyin çünkü dudak kalemi kullanmadan mükemmel bir ruj uygulamanın da yöntemi var.

Adım 1: Parmağınızı Kullanın

Yüzük parmağınızla istediğiniz renkte bir ruju dudak çizginiz boyunca dudaklarınıza bastırarak sürün. Bu şekilde dudak kalemi görünümünü elde edersiniz.

Adım 2: Ruj Sürün

Bir dudak fırçası kullanarak ya da rujunuzu doğrudan dudaklarınıza uygulayın.

Koyu Renk Dudaklara Ruj Nasıl Sürülür?

Dudaklarınız renksiz ya da koyu renkliyse ruj sürmeden önce dudaklarınızı hazırlayabilirsiniz.

Adım 1: Renk Tonunu Eşitlemek İçin Kapatıcı Kullanın

Cilt renginize uygun bir kapatıcı uygulayarak dudak renginizi eşitleyin.

Adım 2: Gerekiyorsa Ekstra Uygulama Yapın

Az miktarda kapatıcı çok yardımcı olmuyorsa, istediğiniz efekti elde edene kadar ürünü biraz daha dudaklarınıza sürebilirsiniz.

Adım 3: Dudak Kalemi İle Dudaklarınızın Şeklini Belirginleştirin

Ruj rengiyle uyumlu bir dudak kalemi kullanın ve dudaklarınızın şeklini belirginleştirmek için doğal dudak çizginizi dikkatlice takip ederek kalemi uygulayın.

Adım 4: Ruj Sürün

Bu adımdan sonra rujunuzu sürün. Gerekirse birkaç kat ruj sürebilirsiniz.

İnce Dudaklara Ruj Nasıl Sürülür?

Ruj yardımıyla daha dolgun bir görünüm elde etmek isteyen biriyseniz, okumaya devam edin.

Adım 1: Dudaklarınıza Peeling Yapın

Peeling için bir dudak fırçası veya orta yumuşaklıkta bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Dairesel hareketler yaparak dudaklarınızı ovun ve ölü hücrelerden kurtulun.

Adım 2: Baz Kullanın

Düz bir fon için dudaklarınıza kapatıcı sürün. Böylece hem rujunuzun rengi daha net ortaya çıkar hem de kalıcılığı artar.

Adım 3: Dudak Kalemi Kullanın

Ruj renginize uygun bir dudak kalemi kullanın. Koyu renkler tercih etmeyin. Çünkü koyu renk ruj dudaklarınızı daha ince gösterir.

Adım 4: Rujla Dudaklarınızı Vurgulayın

Rujunuzu uyguladıktan sonra, rengi vurguladığınızdan emin olun. Bir dokunuş eklemek için, dudak renginizin üzerine biraz dudak parlatıcısı kullanın. Dudak parlatıcısı ince dudaklar için bir nimettir ve dudaklarınızı daha dolgun gösterir.

Rujunuzla aynı renklerde bir dudak parlatıcınız yoksa şeffaf parlatıcı kullanabilirsiniz.

Ruj Sürmenin Püf Noktaları

Ruj Sürmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Bir ruj meraklısıysanız aklınızda tutabileceğiniz birkaç ipucu ve püf noktası:

 • Asla açık bir ruj rengi için koyu renkli bir baz kullanmayın. Tüm görünümünüzü mahvedecektir.
 • Dudak kalemi tarafından oluşturulan çizgileri her zaman parmak uçlarınızla veya bir fırça kullanarak düzgün bir şekilde karıştırarak yumuşatın.
 • Fazla ruju almak için bir mendille hafifçe dudaklarınıza bastırın.
 • Parlak bir dudak rengini mat bir görünüme dönüştürmek için pudrayı bir fırça yardımıyla rujunuzun üzerine sürün.
 • Bir fırçayla ruj uygularken, açılı bir fırça kullanın. Bu, daha düzgün bir görünüm sağlamada yardımcı olur.
 • Pastel dudak trendini takip etmek istiyorsanız kendi pastel renginizi yapabilirsiniz. Dudakların üzerine beyaz bir kalem sürün ve en sevdiğiniz ruj renklerinden birini dudakların üzerine uygulayın.
 • Kremsi, bulaşabilen bir ruj sürdüğünüzde daima dişlerinizde ruj izi bulunmadığından emin olun.
 • Alerjik reaksiyonlara ve diğer sağlık sorunlarına neden olabileceğinden asla kalitesiz dudak ürünlerini kullanmayın.
 • Birçok dudakta denendiği için mağazalardaki test rujlarını denemekten kaçının. Test rujları enfeksiyonların yayılmasına neden olabilir.
 • Çatlamış dudaklara asla ruj sürmeyin, sadece tüm çatlaklarınızı ve çizgilerinizi vurgulayacaktır.

Artık ruj nasıl sürülür sorusuna detaylı cevaplar verdiğimize göre, günün sonunda rujunuzu nasıl çıkaracağınız hakkında konuşalım. Cildinizin sağlığını korumak için uyumadan önce tüm makyajı çıkarmak çok önemlidir.

Ruj Nasıl Çıkarılır?

Ruj çıkarmanın birkaç yolu vardır. İdeal olarak, piyasada bolca bulacağınız bir makyaj temizleyici kullanabilirsiniz. Dudaklarımıza karşı nazik olmalı ve ruju çıkarırken dudaklarımıza zarar vermemeliyiz. Kozmetik ürünler dışında ruj nasıl çıkarılır? Bunun için birkaç yöntemden bahsedeceğiz.

Yöntem 1: Vazelin İle Ruju Çıkarmak

Sadece herhangi bir dudak balsamı gibi dudaklarınıza biraz vazelin sürün, iki dakika bekletin. Ruju silmek için ıslak bir bez veya bir parça pamuk kullanın.

Yöntem 2: Hindistan Cevizi Yağı / Zeytin Yağı kullanın

Dudak makyajını temizlemek için besleyici olan Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar en doğal makyaj çıkarıcı maddelerdendir. Bir parça pamuk yardımıyla bu yağlardan dilediğinizi dudaklarınıza sürerek rujunuzu çıkarabilirsiniz.

Yöntem 3: Losyon Kullanın

Başka hiçbir şeyiniz yoksa, yüz losyonunuzu veya vücut losyonunuzu kullanabilirsiniz. Bir miktar losyon ile nazikçe dudaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Birkaç dakika kalmasına izin verdikten sonra, pamuk yardımıyla rujunuzu silebilirsiniz.

Ruj nasıl sürülür ve ruj nasıl çıkarılır, ruj sürmenin püf noktaları konularına değindik. Umarız bir dahaki sefere bu bilgileri değerlendirir ve faydasını görürsünüz.