Ağaç bakımı her yıl mevsim ve aylara göre yapılmalıdır. Ağacınızın verimli ve sağlıklı olması için ağaç bakımının iyi ve düzenli yapılması gerekmektedir. Sulama, budama, gübreleme vb. ağaç bakımında önemli işlerdir. Yurdumuzda çeşitli iklim şartları olduğu için her iklimin kendine has bakım şekli vardır.

Aylara Göre Ağaç Bakımı

Ağaç bakımında en yoğun olan iklim, ilkbahardır. Bu iklimde havalar ısınmaya başlar ve sürekli yağmur yağar bu yüzden toprak işlemeye uygun hale gelir. İlkbaharda fidanlar dikilir, budamalar yapılmaya başlanır.

Mart ayında ise fazla nem yok olmaya başlar ve toprak yavaş yavaş kurumaya başlar, bu sebeple toprağı çapalama, sürme gibi işlemler yapılır. Gübreleme işlemi de nisan ayının sonuna kadar yapılır. Ağaç bakımında gübre işlemi çok önemlidir, organik gübreyle, yapay gübreyi ve diğer gübreler, her çapalanmış ağacın altındaki toprağa karıştırılır, 30 gram ile 40 gram arası gübre konulur ve hemen sulama yapılması gerekir.

Mart ayının ortalarına kadar fidan dikimi devam eder. Hava şartları uygunsa martın sonuna kadarda toprak sürülebilir. Kışın yapraklarını döken ağaçların, bu mevsimde budanması daha uygundur. Budama yaparken, budama makası ile yada keskin bir bıçakla yapılması gerekir.

Nisan ayında da gübrelenmeye devam edilebilir. Mart ayında en çok çelikle üretimi ve kalem aşısı yapılmaktadır. Tüplü fidanlar her ay olduğu gibi nisan ayında da dikilebilir. Yağış miktarı iyi değilse sulama sistemleri devreye girilmelidir. Yeşil ağaçlar bu ayda budanır.

Ağaç bakımı mayıs ayında da devam edilir. Mayıs ayında toprağın hava alması için ağaçların toprakları çapalanır. Bu ayda özellikle süs bitki ve ağaçlarının bakımı yapılmaktadır. Sulama işlemi daha sıklıkla yapılmalıdır. Ağaç bakımı yapıldığında bu aylarda ağaçlar daha çok su ihtiyacı duyduğundan su işlemi düzenli olarak yapılması gerekir.

Haziran ayında toprak çapalanma işlemi devam etmektedir. Yaz aylarında yapraklarını döken ağaçlara budama yapılması gerekir. Akşam saatlerinde sulama daha uygun olunur. Bu ayda göz aşısı yapılmaktadır.

Yaz aylarında ağaç bakımı daha sıklıkla olunmalıdır, sıklıkla toprağın kuruluğuna bakılmalıdır. Ağaç bakımında en önemli olan başka unsurda toprağın havalandırılıp, köklerin oksijen ve güneş almalarını sağlamaktır. Budama işlemi ağacın dallarını daha sağlam olmasına ve dalların üstlere doğru uzamasını sağlar. Ağaçlara mevsimine göre düzenli ve doğru; sulama, budama, toprağı çapalama aşılama gibi ağaç bakımı yapılmasa , hastalık, verimsizlik, ve kurumasına sebep olur.

Ağaç bakımı ile daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız lütfen aşağıdaki yorum bölümünü kullanınız veya iletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz…