Bu yazımda, siz değerli takipçilerimize ağız ve diş bakımı ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri vermeye çalışacağım. ağız ve diş bakımı yazımı yazarken bir çok farklı kaynaktan araştırmalar yapıp, sizleri bilgilendirmek adına elimden geleni yaptığımı düşünüyorum.

Lütfen memnun kaldıysanız veya yanlış bilgilendirme yaptığımı düşünüyorsanız yorum bölümünden veya iletişim sayfamız aracılığıyla bize bildirin…

Ağız Sağlığının Önemi

Ağız ve diş sağlığı toplulumuzda ve Dünya’da en çok sıkıntı yaşanan bölgelerin başında gelmektedir. Ağız ile başlayan sindirim, vücudumuzda oluşacak tüm rahatsızlıklara giden ilk yol olma özelliğini taşımaktadır.

Ağzımızda oluşan bakteriler sindirim zamanlarında, yediğimiz gıdalarla birlikte midemize, oradan bağırsaklarımıza yani vücudumuzda hassas olan her noktaya ulaşabilmektedir. Buda diş sağlığının iyi olması gerektiğine bir işarettir.

Ağız sağlığı bozulduğu takdirde vücudumuzdaki diğer organlarında etkilenmesi kuvvetle muhtemel olacaktır. Özellikle kalp, eklemlerimiz ve böbreklerimiz de rahatsızlıkların başlıca sebeplerinden olan bu durumu yaşamamak adına, ağız ve diş bakımı konusunda hassas davranmamız gerekmektedir.

Son olarak konuşma durumunu bozan, aksatan ve yavaşlatan en büyük etkenlerden biri de yine ağız ve diş sağlığıdır. Diş kaybı yaşamış insanların harf yutmaları ve konuşurken sözcüklerin tam olarak çıkmamasının sebebi de budur.

Ağız ve Diş Bakımı

Ağız sağlığının öneminden yukarıda detaylıca bahsetmeye çalışmıştık. Çoğumuzun bilmediği ve ne yazık ki bu konu da yeterince hassas olmadığımız bu coğrafyada dikkat etmemiz gereken en önemli konulardan biri: Ağız ve Diş bakımı.

Bu bakım için ilk dikkat etmemiz gereken konu düzenli ve doğru bir şekilde diş fırçalamaktır.

Doğru Diş Fırçalama Nasıl Olmalıdır?

Diş Fırçası Seçimi

Diş bakımının en önemli adımlarından biri olan diş fırçalama konusunda dikkat etmeniz gereken ilk adım doğru diş fırçası kullanmak. Ticaret dünyasında büyük marketlerde veya mahalle bakkallarımız da bir çok diş fırçası modeline rastlamamız mümkün. Bu çeşitliliğin asıl sebebi rekabet değildir. Asıl sebebi, her diş fırçası farklı bir göreve hizmet ediyor olabilir. Fırça seçimlerinizde çok dikkatli olmanızı gerektiren durumların başında, fırçanın kıllarının ne çok sert nede çok yumuşak bir yapıya sahip olmasıdır. Bu hususta herhangi bir diş problemi veya hali hazırda diş tedavisi görmeyen birinin kullanması gereken fırça özelliği orta sertlikte ve naylon olan diş fırçalarını tercih etmek olacaktır.

Hali hazırda diş problemi veya tedavisi süren bir kimsenin kullanması gereken fırça ile ilgili özellikleri diş hekimine danışması gerekecektir.

Mutlaka en fazla altı ayda bir diş fırçası değiştirmeniz önerilmektedir.

Son olarak eğer elektronik bir diş fırçası tercih edecekseniz, ileri geri ve sağa sola hareket edebilen türde fırçalar seçmenizi öneriyorum.

blank

Diş Macunu Seçimi
 1. Dişleri çürüme eğiliminde olan kişiler ‘Fluorid’ içeren diş macunları kullanmaları tavsiye edilmektedir.
 2. Ağız ve diş yapısı, diş taşı oluşumuna yatkın olan kimseler ‘Anti-Tartar’ özelliğe sahip macunlar tercih etmek zorundadırlar.

Bunlara ek olarak ara ara farklı tipteki diş macunları tercih edilmelidir. Bunun sebebi dişlerimizin farklı özellikteki elementleri bünyesine alacak olmasıdır.

Ayrıca diş macunu ve benzeri ağız ve diş bakımı için önerilmiş veya sizin almayı düşündüğünüz ürünleri diş hekiminize danışmanız yararınıza olacaktır.

Diş Nasıl Fırçalanır?

Öncelikle sabah uyandıktan sonra, yatmadan hemen önce ve her öğünden sonra en az 2 dakika dişler fırçalanmalıdır. Peki fırçalama nasıl olmalıdır? Adımlar halinde;

 1. Fırçamızın kuru olmasına dikkat etmeliyiz, ıslak bir fırça kullanılmamalıdır.
 2. Nohut büyüklüğünde diş macunu fırçaya sürülür.
 3. 45 derece eğimle diş fırçası diş etinin ve dişlerin üzerine konur.
 4. Diş etinin olduğu yerden başlanarak oval hareketlerle ağız boşluğuna doğru fırçalanır.
 5. Fırçalarken uyguladığınız güç orta derece olmalıdır, ne çok az kuvvet uygulamak doğrudur, ne de çok fazla.
 6. Üst ve alt dişler ayrı ayrı fırçalanmalıdır. Üst dişler fırçalanırken, yukarıdan aşağıya, alt dişler fırçalanırken aşağıdan yukarıya hareketler uygulanmalıdır.
 7. Dişlerin her tarafı fırçalanırken aynı şekilde işlemler uygulanır.
 8. Besinleri yerken, kullandığımız çiğneyici dişler ileri geri hareketle fırçalanmalıdır. Aksi takdirde besinler çıkmayacak ve yapışıp dişlerinizin çürümesine sebep olacaktır.
 9. Son olarak ta, dil yüzeyini hassas bir şekilde fırçalayıp, işlemi tamamlayacaksınız…

Diş İpi Kullanımı

Ağzımızın ve dişlerimizin eskisinden daha sağlıklı ve daha temiz olmaları için uymamız gereken adımlardan ilki olan Diş fırçalama evresini tamamladık. Şimdi de ağız ve diş bakımı için önemli bir başka konu olan diş ipi hakkında bilgilendirme yapacağız. Diş fırçalamak temizliğin en önemli adımı olabilir, ama besin artıkları ulaşılması güç yerlere kaçabilir ve burada kaldıkça diş etinizin ve dişlerinizin çürümesi için elinden geleni yapacaktır.

Fakat, günde bir kere olmak üzere, her akşam uyumadan önce veya akşam yemeğinden sonra, bir kere diş ipi kullanılarak bu durumun önüne geçebilirsiniz.

 • Öncelikle dişlerinizi fırçalayın
 • Kullanabileceğiniz uzunluktaki diş ipini her iki ucundan iki elinizle tutun.
 • Dişlerinizin arasından yavaşça diş etinize kadar ittirin. Bu aşamada dikkatli olun, diş etini kesmeyin.
 • İleri geri ve yukarı aşağı hareketlerle her bir dişinizi saracak şekilde hareket ettirin.
 • Son olarak ağzınızı bol suyla çalkalayıp işlemi bitirin.

Dipnot: Öncelikle üst dişlerinize sonra alt dişlerinize uygulayın.

Ağız Kokusu

Bulunduğumuz ortamda olduğu takdirde, sosyal alanı olumsuz etkileyen, kişinin bakımsız ve temiz olmadığına işaret eden ağız kokusu, aynı zamanda hastalıklar yüzünden de meydana gelebilmektedir.

Bazen yediğimiz bazı yiyeceklerden( Soğan – Sarımsak ve çeşitli baharatlar ) kaynaklanır. Bazende yeteri kadar ağız ve diş bakımı yapmadığımızdan kaynaklanmaktadır.

Sağlık sorunlarından kaynaklı ağız kokusunun çözümünün belli bir şablonu yoktur. Ancak diğer nedenlerden kaynaklanan ağız kokusunun önüne geçebilmeniz için önereceğimiz tüyolar;

 • Soğan, sarımsak gibi ağız kokusu yaratacak yiyecekler tüketildikten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız.
 • Günde en az iki defa dişler fırçalanmalı
 • Günde bir defa diş ipi kullanılmalı
 • Bol su içerek ağzınızı nemli tutmanız gerekmektedir. Bu durum ağzınızda kokuya yol açacak bakterilerin oluşmasına engel olacaktır.
 • Diş fırçalanacak uygun ortam yoksa, ağız su ile veya tuzlu su ile gargara yapılarak temizlenmeli

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz takdirde bu durumla başa çıkmış olacaksınız…

Protez Diş Bakımı

Protez diş temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok husus vardır. Öncelikle bu konuda diş hekiminizden detaylı bir bilgi almanız yararınıza olacaktır. Ancak genel kanıda, aşağıdaki yollar izlenerek de protez diş bakımı yapılabilmektedir;

 • Protezler gece yatmadan önce çıkartılmalıdır
 • Protez çıkarıldıktan sonra, ağız solüsyonu veya yumuşak bir fırça yardımıyla ağzın içi temizlenmelidir
 • Protezler, gaz bezi veya bir mendil yardımıyla diş macunu ve ılık su ile temizlenmeli dış yüzeyleri fırçalanmalıdır
 • Bu işlemlerin ardından iyice durulanmalıdır
 • Ardından ağzı kapalı su dolu bir kapta tutulmalıdır
 • Protez dişler ağza yeniden takılmadan önce, ağız içi mutlaka yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalanıp iyice durulanmalıdır
 • Ağza protez dişler yerleştirilirken, önce üsttekiler ardından alttaki dişler yerleştirilmelidir.

Ağız ve diş bakımı ile ilgili bu yazımızda, dikkat etmeniz gereken her konuda bilgi vermeye çalıştık. Yukarıda verdiğimiz bilgilerde özel bir rahatsızlık üzerine bilgi vermemeye özen gösterdik. Eğer sizde ağız bakımı ve diş bakımı ile alakalı bilgilendirmelerde bulunmak istiyorsanız. Makalelerinizi “Bakım Gönder” sayfası üzerinden bize ulaştırabilir, takipçilerimizle buluşturabilirsiniz…

En Güzel Gülüşler Sizin Olsun 🙂