Alman kurdu bakımı çok özen gerektiren bir durumdur.  Alman kurdunun iki katmandan oluşan kürkleri vardır. Deriyi kaplayan tüyleri yılda 2 kere tüy döker ve bu tüy oldukça yumuşaktır. Koruma amaçlı olan tüyleri vardır. Bu tüyler , daha uzun ve yoğun tüylerdir.

Düzenli bir şekilde tüy bakımı yapılmalıdır. Taranma işlemi her gün yapılmalıdır. Banyo hava şartlarına göre yapılırsa daha iyi olur. Ama yılda en az 4 kere banyo yapmanız şart. Tüylerini taramazsanız gerekli bakımı yapmadığınızda köpeğiniz de sağlık problemleri oluşabilir. Taramadığınızda pire ve deriyi koruyan tüylerinde matlaşabilir ve yer yer kelleşme durumu oluşur.

Derinin kurumaması için mutlaka yıllık en az 3 defa banyo yaptırmalısınız. Besin seçimine dikkat edilmeli olabildiğince kaliteli beslenmelidir. Çünkü beslenme de tüy ve cildi için çok önemlidir. Stresli ortamlardan uzak durulmalı, tüy dökmeleri daha sıklaşabilir buna çok önem verilmelidir. Hekiminizin önerdiği şampuan ve taraklar kullanılmalıdır.

Sıklıkla banyo yaptırılmamalıdır tüy yapısını bozar. Alman kurduna has bir kokusu vardır sahipler tarafından pis kokuyor düşüncesi ile sıklıkla yıkanılır bu yanlıştır.

Alman Kurdu Besleme

Kaliteli kuru mamalar ile beslenmelidir. Mümkün olduğunca mamasını değiştirmeyin. Hayvanınız da tavuk etine karşı alerjisi yoksa tavuk içerikli mamalar tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Tavuk etine karşı alerjisi var ise; ördek etli mamalar tercih edilmeli.

Kırmızı etli mamalar tercih edecek olursanız en kalitesini seçmelisiniz. En kaliteli mamayı seçmeyecekseniz hiç mama vermeyin daha iyi köpeğinizin sağlığını bozmaya değmez. Mama değişikli yapmanız gerekirse, aniden değiştirmemeniz daha iyi olur. Çünkü ani değişiklikler köpeğiniz de sindirim bozukluklarına sebep olabilir bu sorun sonucu; kabızlık, ishal gibi durumlara sebebiyet verebilmektedir.

Mama değişikliği yapacağınızda ; önceden verdiğiniz mama ile yeni deneyeceğiniz mamayı karıştırıp üç gün önceden verin bu değişikliğe alıştıktan sonra yeni mamaya geçebilirsiniz.Veterinerden mutlaka bilgi almayı ihmal etmeyin mama değişikliği yaptığınızda bu konuda size yardımcı olacaktır.

Yavru Alman Kurdunuz var ise anne sütünü bıraktı anda kuru mama verilmelidir. 1 yaşını doldurduktan sonra yetişkin köpek mamasına geçilmelidir. 7 yaşına gelene kadar devam etmelisiniz. 7 yaşını doldurduğunda yaşlı köpek maması verilmelidir.

Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

3 kuralla güzel bir eğitimden geçebilirler.

  • Kafes; kafese katmanız çok etkili bir yoldur, köpeklerin yattığı yere tuvaletini yapmazlar. Geniş rahat hareket edebilecekleri bir kafese kapatabilirsiniz.
  • İkincisi yaşına göre muamele yapılmalıdır. Ve bir veterinerde yaşına uygun komutalar ile bilgi alınıp düzenli olarak ne aralıkta yaptığını takip etmelisiniz. Mesela yemek yedikten sonra mı yaptı ya da oynadıktan sonra mı gibi dikkatli izlediğinizde bu saatleri takip edip o saatlerde ona nereye yapması gerekiyorsa komuta ile oraya çağırmalısınız.
  • Üçüncüsü ödül olmalıdır bu ödül yemek olur, güzel sözler olur fark etmez tuvalet saati geldiğinde ona belirtiğiniz alana bir komutla onu çağırdığınızda ona ufak ödüller vererek eğitimini sağlamanız mümkündür.

Eğer ki sizi dinlemez ise ve yerlere yapacak olursa tasmasını takın ve pisliğini bıraktığı yerleri göstererek sert bir ses tonu ile kızmalısınız.

Alman kurdu bakımı nasıl yapılır? konusunun dışında diğer köpek cinslerinin bakımlarını da incelemenizi tavsiye ederim…