Bebek bakımı son derece hassas ve dikkat gerektiren bir husustur. Anne sütü bebeklerin gelişimi için gerekli olan ilk unsurdur. Fakat, bazı durumlarda anne sütü ile ilgili sıkıntılar meydana gelmektedir. Çalışıyorsanız ya da meme ucunun yara olduğundan dolayı bebeğinizi emzirmekte zorlanıyorsanız, sütünüzü saklamanız mümkündür. Bunun için saklayacağınız kap, poşet gibi malzemelerinizin hijyenik olması gerekir. Ve oda da sağdıktan sonra hangi derecede olması gerekir, buzdolabında veya derin dondurucu gibi derecelerine dikkat edilmeli.Gün içerisinde mi verilecek sağdığınız süt, gün ya da ay olarak mı vereceksiniz ona göre zaman kavramına da dikkat etmeniz gerekir.

Süt sağma işleminde kullanılan malzeme, süt pompa cihazıdır. Elle ya da otomatik olarak çalışır. Otomatik olanlara göre daha uygun fiyatlı süt pompalarında ellerinizi tertemiz yıkadıktan sonra memenize masaj yapın, nazik bir şekilde bu şekilde kan dolaşımı hızlanır. Not: Masaj yaparken krem, yağ gibi ürünler kullanmayınız. Pompanın uç kısmını göğüs ucuna denk getirerek el cihazınızı sıkıp, bırakın. Vakumlama özelliği sayesinde sütünüz boş kabına akacaktır.

Eğer ki otomatik süt pompanız varsa göğüs ucu kısmını memenize yaklaştırıp sağma derecesine ayarlayın. Yaklaşık 10 veya 15 dakikada sütünüz akacaktır. Sağdığınız sütü 3 şekilde saklayabilirsiniz; oda sıcaklığında, buzdolabında ya da derin dondurucuda muhafaza edebilirsiniz.

Sütün bozulmamasına dikkat etmeniz gerek hatta hekiminize baş vurabilirsiniz. Saat, gün ve ayına dikkat etmelisiniz hatta saklamadan önce üzerine sağdığınız, saat, gün, ve ayı yazın ki kullanmadan önce bakıp tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin ve muhafaza şartlarına dikkat etmeniz gerekir. Bebeğinize verecek kadar kaplara ayırın çünkü buzdolabından ya da derin dondurucudan çıkarılıp ısıtılan sütü bir daha buzdolabında, derin dondurucunuzda saklamayınız!

  • Buzdolabında bekletirseniz, (0-4)derece olması gerekir ve mutlaka en geç 3 gün içerisinde tüketilmesi gerekir.
  • Derin dondurucuda saklayacaksanız, (-18) derece olması gerekir ve 3 ay boyunca saklayabilirsiniz.
  • Oda sıcaklığında bekletecekseniz, (19-26) derece olması gerekir ve 3 saat içerisinde verilmesi gerekir.

Sağlık Bakanlığının açıklamalarına göre bu hususlarda saklamanız mümkündür.

Anne Sütü Saklamak İçin Hangi Kaplar Uygundur?

  • Genelde cam kaplar ya da polipropilen malzemeler içerir.
  • Çoğu zaman cam kaplar kullanılır çünkü daha çabuk temizlenir.
  • Sağlam ve dayanıklı olduğu içinde polipropilrn malzemeli kaplarda tercih edilir.
  • Kap kullanmak istemiyorsanız da süt saklama poşeti de kullanabilirsiniz. Çift kilitli üretilen süt saklama poşetleri genelde kullanılır, çünkü sızma ya da dökülmelere karşı daha dayanıklıdır.

Anne Sütü Kullanma

  • Oda sıcaklığında beklettiyseniz biberon yardımıyla direk verebilirsiniz.
  • Buzdolabındaysa sütü çıkarıp sıcak suyun altında biraz bekletip ısındığından emin olduğunuzda biberon ile bebeğinize verebilirsiniz.
  • Derin dondurucundaysa bir gün önceden çıkarıp kendiliğinden buzdolabında bekleterek çözülmesini sağlamalısınız, daha sonra biberona doldurup sıcak suyun altında bekletip ısınınca bebeğinize verebilirsiniz.

Not: ısıtma işlemini sakın; fırında, ocakta, kaynatmayınız çünkü bütün yararlı bakterileri, besinleri öldürürsünüz. Bebeğinize vereceğiniz sütü çok bulup ta tekrardan saklamayın bebeğinizin sağlığına zarar verirsiniz.