Neden Araç Bakımı?

Bu sorunun birçok cevabı olduğunu yazımızı okudukça anlayacaksınız. Ancak en önemli unsur aracınızın yolda kalmaması ve daha güvenli bir yolculuk yapabilmeniz için yapmanız gereken en önemli şeydir, araç bakımı.

Aracın durumuna göre değişkenlik gösteren bakım süresi, bakım yeri, bakım yapılacak aksamları yazımızın devamında detaylı olarak ele aldığımız bir konudur.

blank

Otomobilinizin modelin tutun, kilometresine, arızalı olup kaza yapmasından tutun, çıkardığı sese kadar birçok farklı durum aracınıza uygulayacağınız bakım için değişkenlikler sunacaktır.

 

Hangi Türlere Ne Zaman Araç Bakımı Yapmalı?

Aracınızı 0 kilometre olarak satın aldıysanız eğer, satın aldığınız firma size bu konuda detaylı bilgi verecektir zaten. Fakat, biz firmaların kendi bildirdikleri periyodik tabloları da yazımızda sizler için derledik.

blank

 

Dizel Araçlar İçin;

10 ile 15 bin kilometrede bir, periyodik bakım yapılmalıdır. Periyodik bakım dışında birde ağır bakımlar vardır, bunların kilometre zamanı daha fazladır. Fakat, en önemli bakımlar ağır bakımlar çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Periyodik Bakım: Motor Yağı – Polen Filtresi – Hava Filtresi – Yağ Filtresi – Yakıt Filtresi gibi elementlerden oluşmaktadır( Bu değişimleri detaylı şekilde aşağıda anlatıyoruz. ). Ayrıca Ön takım kontrolü – Far Ayarı – Fren – Motor gibi aksamlarında sadece bakımları ve kontrolleri gerçekleştirilmelidir.
 • Ağır Bakım: Ağır bakım daha teferruatlı, daha pahalı ve en önemli olan bakımdır. Direksiyon Kontrolü – Şanzıman Kontrolü – Balata Kontrolü – Triger Kayışı Kontrolü – Rot Ayarı gibi bakımlar yapılmaktadır.

Dizel araçların bakımlarının aksatılmaması çok önemlidir. Aracınızı dizel seçmenizin en büyük sebebi, kullanacağınız yakıtın daha uygun olmasıdır. Ancak, dizel araçlar düzgün bakım yapılmaması halinde, yakıttan edilen tasarrufu tamirata fazlasıyla harcatırlar.

 

Benzinli Araçlar İçin;

Dizel araçlarla hemen hemen aynı bakım periyodundan geçerler. Fakat, zamanında yapılmayan bakımlar güvenli sürüş ve aracınızın zarar görmesi için yaptığınız en büyük hamle olacaktır. Yapılacak bakımların listesi Dizel Araçlar ile aynıdır.

 

Gazlı Araçlar İçin;

Özellikle ülkemizde gazlı araç kullanma oranı azımsanmayacak kadar yüksektir. Gaz fiyatlarının bunda etkisi büyüktür. Fakat, buda beraberinde büyük bir araç bakım isteği doğurmaktadır. Aracınızın periyodik bakım ve ağır bakımlarına ek olarak gaz bakımlarının da düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Gaz teçhizatına aracınıza kurdurduğunuz firmanızla bu konuyu detaylı şekilde görüşmek zorundasınız. Hatta teçhizat taktırırken, firmanın servis hizmeti hakkında bilgi alarak firmanızı seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 

Bakım Yapılacak Aksamlar ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 • Lastik Bakımı

blank

 

Lastik bakımı en önemli konularımızdan bir tanesidir. Özellikle ülkemizin yolları düşünüldüğünde lastiklerimizin iyi durumda olması hayat kurtaracak bir önlemdir. Yol tutuşu için en önemli olan lastikler, bakım yaparken seçim yaptığımız zamanlarda ucuza kaçmak adına en çok görmezden geldiğimiz unsur olmuştur.

Lastik seçerken, lastiğin üretim tarihine lastik üzerine bakarak kolayca ulaşabiliriz. Ayrıca lastiğin ebatlarının aracımızın el kitabında yer alan düzeylerde olmasına mutlaka dikkat etmemiz gerekmektedir. Araç markamızın önerdiği firmaya bağlı kalmak çokta önemli değildir. Onlar genelde anlaşmalı oldukları firmaları önermektedirler.

Siz kitapçıkta yazan ebatlarda, diş derinliği kullandığınız döneme uygun, hava şartlarını da göz önünde bulundurarak seçim yapınız.

Lastik basınç ayarları bir diğer önemli konumuz olacaktır. El kitabımızda lastik basınçları detaylı olarak anlatılmaktadır, öyle ki hava durumuna göre bile değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca bazı araçların kapısını açtığımızda kapı çerçevemizde de bir etiket vardır, bu etikette de çoğu zaman basınç miktarlarını içeren bilgilere ulaşmak mümkündür.

Özellikle yeni model araçlarda lastik sensörleri bulunmaktadır. Bu sensörler ikaz olarak yandığında mutlaka dikkate alıp, gerekli önlemi almamız gerekmektedir.

Son olarak bir araç stepnesiz olamaz. Lütfen aracınızda bir tane stepne bulundurun. Yeri gelince hayat kurtaracak bir faktördür.

 

 • Fren

İyi fren hayat kurtarır. Hız kurallarına ne kadar uyarsak uyalım, dikkatli ve güvenli bir sürüş için eğitim alan herkes iyi bir frenin önemini bilir.

blank

 

Araçların ömrü olduğu gibi frenlerinde ömrü vardır. Araç muayenesi yaptıranlar çok iyi bilirler, aracın en çok dikkat edilen kısmı frenleridir. Fren değişimi tam olarak burada kendini belli etmektedir. Araçlarınızın frenlerinde bir yavaşlama, bir ağırlık hissettiğinizde mutlaka bunu dikkate alın ve bir ustaya danışın.

 

 • Rot Balans

blank

 

Rot ve balans iki ayrı unsurdur. İkisi de bir biri arasında dengeyi temsil eder. Balans tekerlerin arasındaki, rot ise direksiyonla tekerler arasındaki açının doğru olmasını sağlar. Direksiyonda titreme veya aracında sağa ya da sola çektiği durumlarda mutlaka yapılması gereken bir ayardır.

Ayrıca her lastik değişiminde yapılması da dikkat edilmesi gereken bir başka husustur.

 

 • Motor Bakımı

blank

 

Araç bakımı denince akla gelen en önemli unsurdur. Ve öyle herkese emanet edilemez. Eğer serviste yaptırmayacaksanız yapmanız gereken iyi bir araştırma yaparak aracınızın motorunu en iyi bilen tecrübeli bir ustaya gitmektedir. Bunun için eşe dosta sormanız yararınıza olacaktır. Aralarında tecrübe eden ya da tanıdığı çıkacak biri illaki bulunacaktır.

Motor bakımı başlı başına bir bakım değildir, içerisinde birçok element bulundurur. Filtre değişimleri, yağ bakımları gibi detaylı çok fazla değişken mevcuttur. Aşağıda hepsinden tek tek bahsetmeye çalıştık.

 

 • Akü

Teknik alanlarda akümülatör olarak dillendirilen ve bizim akü olarak kısaltmasını yaptığımız aracımızın olmazsa olmazı.

blank

 

Neden olmazsa, olmazı? Çünkü akü, aracımızın elektriksel tüm devrelerini çalıştırmaya yarayan bir mekanizmadır. Akü içerisindeki asitli sıvı sayesinde kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek aracımıza gerekli olan elektriği sağlamaktadır.

Eğer aracınız sizi yolda bıraksın istemiyorsanız, düzenli olarak akü bakımlarınızı yaptırmanız gerekmektedir. Siz kendiniz bu aşamada bakım yapacaksanız eğer, sadece akü kutup başlarını temizlemenizi öneririm.

Aracınızın aküsüyle ilgili bir problem yaşıyorsanız, oto elektrik ustasından yardım almanızı öneriyorum. Son olarak standart bir akünün 5 yıl ömrü bulunmaktadır.

 

 • Klima Bakımı

Sıcak yerlerde yaşayanların olmazsa olmazı, soğuk yerlerde/zamanlarda ise en çok ihtiyaç duyduğumuz bir mekanizmadır. Araçların en önemli parçalarından olan klimalar çok fazla bakım gerektirmezler. Fakat yine de her bakım esnasında Polen Filtre’sinin değiştirilmesini şiddetle öneriyoruz.

Ayrıca tasarruf edebilmek veya klimadan yeterli verim alabilmek adına, klimanız çalışıyorsa camlarınızı kapalı tutmanızı öneririz.

Polen filtresi dışarıdan gelecek polen ve benzeri organizmaların klima aracılığıyla içeri girmesini engellemektedir.

 

 • Yağ Bakımı

blank

 

Haftada 1 kez veya en az ayda 3 kez kendinizin bile kontrol etmesi gereken motor yağı, son derece önemli bir unsurdur.

Aracınızın motoru her çalıştığında içerisindeki tüm dişliler ve diğer parçalar hareket etmektedir. Bu hareketlerin kayganlaştırıcı etkiye sahip olması ve parçaların aşınmaması için motor yağı kullanılmaktadır.

Peki motora göre değişkenlik gösteren yağ miktarı 10000 km gitmenize nasıl yetiyor? Tabi ki yağ filtresi sayesinde, motor yağının her devir ettiğinde yağ filtresinde temizlenerek tekrar kullanılıyor. Doğal olarak bu temizlik yüzünden içerisinde biriken pisliği temizlemek için yağ filtresi değiştiriliyor.

En önemli bakım olduğunun altını bir kez daha çiziyorum. Lütfen her periyodik bakımımız da yağınızın ve filtresinin değiştiğini kontrol ediniz.

 

 • Filtreler

 

4 Çeşit filtre bulunmaktadır;

Polen Filtresi

Klima için çalışan bir filtredir, ve periyodik bakımlarda değiştirilmelidir.

Yağ Filtresi

Motor yağının temizlenmesi için kullanılır, yağ değişimlerinde değiştirilmelidir.

Hava Filtresi

Asıl amacı motora temiz hava pompalamaktır ve tıkanan bir şeyden hava geçmesi mümkün olmadığından periyodik bakımlarda değiştirilmesi önerilir.

Yakıt Filtresi

Kirli yakıt yüzünden perte çıkan çok fazla araba vardır, temizliği ilk olarak sağladığınız bu filtre sayesinde motorunuzun ömrünü uzatabilirsiniz. Periyodik bakımlarda değiştirmeniz gerekmektedir.

 

 • Radyatör

Motorunuzun gerekli sıcaklıkla çalışmasını sağlayan aracın en önemli parçalarından biridir. Bu parçanın bakımının düzenli aralıklarla yapılması önemlidir. Radyatör suyu kontrol etmek önceden önlem alabilmek için önemlidir fakat, yeni kapatılmış veya çalışır haldeki bir radyatörün kapağı asla açılmamalıdır. Çünkü basınçtan dolayı fırlayacak olan sıcak su vücudunuzu yakacak düzeydedir.

 

 • Silecek

blank

 

Yaz ve kış aylarında en çok ihtiyaç duyduğumuz araç parçasıdır. Özellikle yağmurlu havalarda çok etkilidir. Fakat, silecekler de zamanla aşınabilir, işlevini kaybedebilirler. Bu yüzden sileceklerimizin silgi denen süngere benzeyen siyah kısmının belli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca cam suyunuzu iki haftada bir kontrol etmenizde yararınıza olacaktır.

 

 • Far

Far bakımları, oto yıkama zamanlarında veya düzenli aralıklarla oto elektrikçi yardımıyla yapılabilecek bir şeydir. Farlarınızın ışık düzeyleri veya yanıp yanmıyor olması son derece büyük bir problem yaratabilir.

Öyle ki araç muayenelerinde de ciddi manada kontrol edilen bir aşamayı oluşturmaktadır.

blank

 

 • Airbag

Airbagler yani hava yastıkları, herhangi bir sert çarpışma sonucu, açılarak çarpışmanın etkisini azaltmaktadır. O yüzden herhangi bir problemle karşılaşmamak adına, Airbag kontrollerini belli aralıklarla yaptırmanız hayat kurtarabilir.

Airbagleri kendiniz kontrol edemezsiniz, bunun yerine herhangi bir servise uğrayarak airbaglerinizin durumunu bilgisayar yardımıyla öğrenebilirsiniz.

 

 • Cam Bakımı

Düzenli aralıklarla oto yıkama yaptırmanız, hem aracının değerinin sürekli korunmasını hem de güvenli bir sürüş için gereken cam temizliğini yaratacaktır.

Güvenli sürüş ile ne alakası var deyişinizi duyar gibiyim. Şöyle ki aynalarınız araç kullanımında son derece önemli bir kısmı oluşturmaktadır.

Cam bakımları için son dönemlerde yıkandığı takdirde suyun akıp gittiği özel filmler ve spreyler piyasada fazlasıyla bulunuyor. Bunu tavsiye ederim.

 

 • Boya Bakımı

Aracımı zaten yeterince yıkıyorum demeniz boyasını koruduğunuz anlamına gelmez. Araç yıkatırken kullanılan fırçadan tutunda, aracınızın kirlenmesine sebep olan materyale kadar her şey aracınızın boyasıyla ilgili karşınıza çıkacak kötü sonun habercisi olabilir.

Benim size bu durumda en iyi tavsiyem düzgün bir yıkamacınız olsun ve düzenli olarak burayı kullanın. Aracı yıkarken kullandığı yöntemlere ve kimyasallara da özenle bakın. Bazı kimyasallar sadece göz boyamak için oluşturulmuş karışımlardan oluşmaktadır. Bu karışımlar zamanla aracınızın boyasına geri dönülmez zararlar verebilmektedir.

Ayrıca aracınızın boyasını korumak aynı zamanda aracınızın 2. El piyasasının iyi durumda olmasına büyük katkı sağlayacaktır.

 

 • Döşeme

Otomobilinizin sürekli yeni ve ferah kalmasını istiyorsanız bakımını yapmanız gereken bir diğer konu döşeme. Döşeme bakımı sanıldığının aksine düzenli yapılırsa oldukça kolay ve rahat ettiren bir şeydir. Hepimizin kötü kokan otomobillere denk gelmişizdir. En büyük sebebi otomobilde sigara içilmesi olsa da, bunun yanında diğer durumlarda etkili olabiliyor.

Size en büyük tavsiyemiz araç bakımı kısmındaki diğer unsurları da yaparken, 6 ayda bir aracınıza oto kuaför yaptırmanız. Bu durum sizi maddi açıdan zorlayacaksa eğer, araç döşeme bakım kitlerini piyasadan rahatlıkla temin edebilirsiniz. Bunlar aracılığıyla da aracınızın döşemesini temiz ve kullanışlı şekilde bırakabilirsiniz.

Ayrıca son olarak aracınızda sigara içtirmemeniz de sizin büyük yararınıza olacaktır.

 

 • Multimedya

Uzun yolculuk yapanlar bilirler, en azından araçta radyo dinleyebilmek bile çok güzel bir histir. Yoldaki dostunuz olur. Özellikle yeni araçlarda son derece teknolojik altyapılar kullanılmaktadır. Bu multimedya sistemlerini yılda bir kontrol ettirmeniz aracınızın değerinin stabil kalmasını sağlayacak eşsiz unsurlardan biri olacaktır.

Bu bakımı gerçekleştirmek için oto elektirikçilere uğramanız işe yaracaktır.

 

 • Süspansiyon

Engebeli yollarda aracınızın daha az sarsılmasını, aracınızla üzerinde bulunduğunuz yolun paralel bir şekilde belli standartlar dahilinde durmasını sağlayan şeye süspansiyon denir. Araç hâkimiyetini kaybettiren en büyük etkenlerden biri de süspansiyondur.

Bu yüzden bu aşamalardan herhangi birinde sorun yaşadığınızı hissediyorsanız veya aracınız seyir halindeyken eskisi gibi tepkiler vermiyorsa, servisinize veya bir ustaya danışmanız gerekmektedir.

 

 • Triger Kayışı

Araçların olmazsa olmazıdır. Triger kayışı iki farklı şekilde değişmek zorundadır. Dikey motor aksamlarında 60.000 kilometre ile 100.000 kilometre arasında değiştirilmek zorundadır. Yatay motorlarda ise 350.000 ile 500.000 kilometre arasında değiştirilmektedir.

Dikey motorda kaput açılır açılmaz Triger Kayışına ulaşmak mümkündür. Fakat, yatay motorlarda, alt takımın sökülmesi gerekmektedir. Bu yüzden bunların kayışları zincir gibidir. O yüzden yatay motorlarda değişim süresi uzamaktadır.

 

 • Debriyaj

Kullanıma bağlı değişmektedir. Azami bir sınır ekleyecek olursak 100.000 kilometreyi aşmadan mutlaka bir kere debriyaj bakım veya değişikliğinin yapılması gerekmektedir.

 

 • Şanzıman

Şanzıman takımı, hepsi birbirine bağlı hareket eden, aracın gücünün sınırlarını belirleyen en önemli faktördür. Sürekli hareket halinde olmasından dolayı, yıpranma ve aşınmadan korunmak adına şanzıman yağıyla kayganlaştırılır. Bu yağ 50.000 kilometrede bir ağır bakımlarda değiştirilmelidir.

 

 • Yakıt

Benim başıma geldiği için bu başlığı açma gereği duydum. Eğer aracınızı tozlu veya çamurlu yerlerde kullanıyorsanız, belli aralıklarla deponuza, şamandıranıza ve diğer yakıt aksamlarına baktırmanız gerekmektedir. Yoksa motor enjeksiyonları dahil olmak üzere bir çok sıkıntı yaşabilirsiniz.

 

Bazı Markaların Araç Periyodik Bakım Tabloları
 1. Ford Bakım Paketleri
 2. Fiat Bakım Paketleri
 3. BMW Periyodik Bakım Servisleri
 4. Audi Periyodik Bakım Servisleri
 5. Mercedes Periyodik Bakım Dökümanı – İndir
 6. Volkswagen Periyodik Bakım Dökümanı – İndir
 7. Alfa Romeo Periyodik Bakım Dökümanı – İndir
 8. Toyota Bakım Rehberi – 1. Parça2. Parça
 9. Chevrolet Periyodik Bakım Servisleri
 10. Citroen Bakım Paketleri
 11. Dacia Periyodik Bakım Rehberi
 12. Honda Periyodik Bakım Rehberi
 13. Hyundai Bakım Paketleri
 14. Jaguar Periyodik Bakım Rehberi
 15. Kia Bakım Paketleri
 16. Lexus Bakım Rehberi
 17. Mazda Periyodik Bakım Rehberi
 18. Opel Bakım Rehberi
 19. Mitsubishi Bakım Rehberi
 20. Nissan Periyodik Bakım Servisleri
 21. Peugeot Bakım Rehberi
 22. Renault Bakım Rehberi
 23. Seat Bakım Paketleri
 24. Skoda Bakım Paketleri
 25. Volvo Bakım Rehberi

 

Uzun Mesafeli Yola Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Araç bakımı konusuna yeterince değindik, şimdi de yolda kalmamak için ne yapmamız gerekiyor onu anlatalım;

 • Aracınızın periyodik bakımının zamanı gelmediyse de mutlaka yaptırtın
 • Aracınızda sizi rahatsız eden bir dengesizlik, direksiyon sertliği, yol tutuşu gibi durumlar varsa baktırtın
 • Akünüzü en son ne zaman kontrol ettirdiğinizi mutlaka düşünün
 • Lastiklerinizi kontrol edin, stepnenizin durumundan emin olun ve krikoyla bijon anahtarlarınızı kontrol edin
 • Ruhsat, araç sigortası, kasko, araç muayenesine bakın
 • Farlarınızı kontrol ettirin
 • Cam suyunuzu kontrol edin
 • Sonuncusu ama en önemli olanları: Emniyet kemerinizi mutlaka takın, Hız limitlerini kesinlikle aşmayın, Yorgunsanız mutlaka dinlenin.

Oto bakımı adına ne varsa sizinle paylaşmaya çalıştık, aklınıza takılan soruları konuya yorum yazarak sorabilir veya iletişim bölümümüzden bizimle iletişime geçebilirsiniz.