Arı bakımı, incelik ve emek isteyen bir iştir. Arı bakımı nasıl yapılır denildiğinde farklı kategorilerde cevaplar verilir. Arı bakımı, dört ana döneme ayrılır. Her dönemde farklı uygulamaların yapılması gerekir. İlk dönem, ilkbahar olmak üzere sırasıyla oğul dönemi, yaz(bal) dönemi, sonbahar bakımı, kışlatma dönemi yaşanır. Bu dönemler arasında keskin sınırlar yoktur fakat bir dönemde yaşanan bir aksaklık ileriki dönemi etkiler ve problemler ortaya çıkar.

İlkbaharda Arı Bakımı Nasıl Yapılır?

İlkbaharda Arı bakımı

İlkbahar döneminde yapılacak bakım tüm dönemlerde etkili olur. En yüksek bal veriminin alınabilmesi adına ilkbahar döneminde bakıma dikkat edilmelidir. En yoğun çalışmalar bu dönemde yapılır. İlkbaharda ilk olarak belli koşullar kontrol edilir. Arıların kış mevsimini nasıl atlattığına, kovandaki gıda miktarına, ana arının yaşayıp yaşamadığına, yumurtlama işlemine bakılır. Arıcı, işçi arı miktarının yeterli olup olmadığını kontrol eder. Ayrıca kovanda meydana gelmiş herhangi bir hastalık olup olmadığına bakılır. Arı bakımı nasıl yapılır diye inceleme yapan arıcılar mutlaka hava sıcaklığı 17 derecenin üstüne geldiğinde, kovandaki arıların kontrolünü yapmalıdır. Arılar uçuşa çıktığında kovan dip tahtası temizlenir. Ayrıca dip tahtası üzerindeki artıklar koloni hakkında bilgi verir. Tahtaların üzerinde su birikmişse değiştirilmelidir. Kırık petekli çerçeveler olabilir ve bunlar da mutlaka değiştirilmelidir.

Kolonide ana arı varlığı oldukça önemlidir. Kontrol sırasında ana arının olmadığı fark edilirse, günlük yumurtaların kontrolü yapılır çünkü günlük yumurta varlığı, ana arının olduğunu gösterir. Ana arı olmadığı takdirde yeni bir ana arı eklenmelidir ya da başka bir koloni ile eski koloni birleştirilip, ana arı eksikliği giderilir. Besin stokunda bir eksiklik gözlemlenirse kek ve şeker şurubu ile besin takviyesi yapılır. Bu dönemde besin takviyesi, arıların gelişimi açısından çok önemlidir.

Arıcılıkta parazit, ciddi sorun oluşturabilir. Özellikle varroa parazitlerini engellemek için ilkbahar döneminde ilaç kullanılmalıdır. Bu ilaçlar mutlaka ruhsatlı olmalıdır ve verilen doza dikkat edilmelidir. Başka hastalıklarla da karşılaşılması olağandır. Bu durumda bir uzmandan yardım alınmalıdır. Arı bakımı nasıl yapılır incelemesinde bulunulan arıcılar, ilkbahar yemlemesini gerçekleştirmelidir. Bu yem, bir ölçek şeker ve bir ölçek su ile hazırlanır. Burada kullanılan şeker, rafine şeker olmalıdır. Bu yemin dışında herhangi bir besin verilmemelidir. İlkbahar döneminde şurup beslemesi yapılırken akşamüzeri saatleri tercih edilmelidir. Poleni besin olarak kullanmak gerekir. Polen eksikliği olursa yavru üretimi durmaktadır. Bal ve polenden kek yapılır ve bu besinde gerektiğinde verilebilir.

Oğul Dönemi

Neslin devam etmesi için arılardan bir kısım, ana arıyı da alarak kovandan çıkar. Yeni bir aile oluşturmaya giderler. Bu durum koloninin gücünü zayıflatır ve arıcılıkta pek istenmeyen bir durumdur. Bu durumun engellenmesi için belli koşullar kontrol edilmelidir. Arılar fazla çoğalırlarsa bal depolayacak yer kalmayabilir. Bu durumun kontrol edilmelidir. Koloni içi sıcaklık arttığında ve ana arı yaşlandığında oğul gerçekleşebilir. Arı bakımı nasıl yapılır incelemesinde bulunan arıcılar, oğul durumunun yaşanmaması için bakımda bu koşulları kontrol etmelidir. Koloni yeterli büyüklüğe ulaştığında arıcı tarafından koloni ikiye ayrılabilir. Böylece arılar gitme ihtiyacı hissetmez. Koloni ikiye ayrılırken tarlacı arılar eşit bir şekilde dağıtılmalıdır.

Arıcılıkta her kovana ait bir kayıt defteri tutulmalıdır. Gerekli tüm bilgiler deftere kaydedilir. Ana arının hangi tarihte yumurtlamaya başladığı, bal ve polen miktarının ne kadar olduğu ve yavru mevcudiyeti gibi tüm bilgiler bu kayıt defterlerine işlenir. Böylece kayıt altına alınan bilgiler, arıcı tarafından sürekli olarak kontrol edilebilir.

Yaz Dönemi

İlkbahar bittiğinde artık bal dönemine giriş yapılır. Bal özü taşıyan arılarda birtakım değişiklikler görülür ve belirtilerden bal dönemine geçildiği anlaşılır. Arıların rengi koyulaşır ve irileşirler. Yaz döneminde havalar kuru olmaktadır. Bu durum petek kararmasına neden olur. Kararmanın önüne geçilmesi adına arıcılar ikindi saatlerinde yağmurlama yapmalıdır. Ya da kovanların etrafına ıslak bezler asılabilir. Arı bakımı nasıl yapılır incelemesi yapan arıcılar, yaz döneminde kovanların uçma deliklerini daraltmalıdır. Yaz mevsiminde polen çiçekleri azalacaktır ve bu da yağmacılığa neden olur. Kovan delikleri daraltılarak yağmacılığın önüne geçilir. Yaz döneminde duman verilmemesi önemlidir çünkü duman da yağmacılığa neden olacaktır. Bu önlemler alınsa dahi yağmacılık olur ve yağmacılık durumunda yağmurlama yapılmalıdır.

Yaz döneminde yapılan kontrollerde kovanda boş çerçeveye rastlanılabilir ve bu durumda boş çerçeveler çıkarılmalıdır. Boşlukların bakımı önemlidir çünkü arılar boşluklara müdahale edemez. Bu durumda ise haşereler çoğalır ve arılar zarar görmeye başlar. Kovanda arılar çoğaldıkça kovan genişletilir. Bunun yanında arıcılar bakım aşamalarında sık sık kovanı açıp kapamamalıdır. Mecbur durumlarda kovan açılır fakat sık açımı bal üretimini olumsuz etkiler. Yaz döneminde su, şeker ve şurup takviyesi çok önemlidir. Miktarları ise arıların ihtiyacına göre belirlenir. Arı bakımı nasıl yapılır incelemesi yapan arıcılar, şurup takviyesine önem vermelidir. Şurup hazırlanışında temiz bir su, bir kap içerisinde kaynatılır. Kaynayan suya yavaş yavaş şeker ilavesi yapılır. Daha sonra hazırlanan şurup, soğumaya bırakılır. Şurup soğuduğunda içine ilaç katılır ve arılara verilir. Yaz döneminde arıların iyi beslenmesi hastalanmamaları için önemlidir. Farklı ilaç üretimleri de vardır fakat bu ilaçların kullanımında azami dikkat gerekir.

Arı Bakımı Ne zaman Yapılmalıdır?

Sonbahar Dönemi Bakımı

Sonbahar dönemi bakımı, gelecek yılın başlangıcı için iyi yapılmalıdır. Ana arı verimsiz bir hale gelmişse değiştirilmelidir. Koloni içindeki boş çerçeveler alınmalıdır. Sonbahar döneminde kolonideki yavru sayısı en az miktara gelir. Bundan dolayı varroa ile mücadele edilir çünkü olma ihtimali daha yüksektir. İlaç kullanımı da mutlaka yapılır. Arılar, kış mevsimini sağlıklı bir şekilde geçirsin diye kaliteli bal, polen bulunmalıdır. Ayrıca arılara yeteceğinden emin olunmalıdır. Bu dönemde bırakılacak olan bal iki dönem için de yeterli olmalıdır. Arılar, bu balları hem kışın hem de ilkbahar döneminde çiçekler açana kadar tüketmektedir. Arıların bal tüketimi, kış sonunda artacaktır çünkü yavru besleme, kış sonunda başlar.

Kışlatma Dönemi

Arı bakımı nasıl yapılır incelemesinde bulunan arıcılar için kışlatma dönemi bakımının bilinmesi önemlidir. Kovanlar kışı iyi geçirmezse, ilkbahar döneminde bir daha kendilerini toparlayamamaktadır. Kış mevsiminde arılar, küme halinde çerçevenin ortasında toplanır. Arılar birbirine sokulur ve böylece sıcaklık düşse bile bu durumdan etkilenmezler. Arılar kovan içindeki balı yiyerek ısıyı artırırlar ve böylece ana arı ocak ayında yumurtalamaya başlar.

Arı kovanının kışı iyi bir şekilde geçirmesi için bazı koşulların tam olması gerekir. Kovan, kışın rüzgâr almamalıdır. Yaşlı arıların ve yaşlı ana arının olması kovan için olumsuz bir durumdur. Bal ve polen gibi besin miktarı, arılara kış boyunca yetmelidir. Kovan içerisinde rutubet gibi bir durumun olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca arılar havasız kalırsa ve fazla gürültüye maruz kalırlarsa bu durumlardan olumsuz etkilenirler. Parazit gibi hastalıkların kovanda oluşması önlenmelidir. Bazı durumlarda arıcı, arılara katı kek verebilir fakat verme sırasında kapak tahtaları sık sık açılmaz. Arılar rahatsız edilmemelidir.

Arı bakımı nasıl yapılır incelemesinde bulunan arıcılar kışlatma döneminde kovanı içeride tutmak isteyebilir. Böyle bir durumda kovanların konulduğu yerin altı derece civarında olması gerekir.

Arı bakımı ile ilgili yazımıza ek olarak;

Köpek Bakımı

Kuş Bakımı

Balık Bakımı

kategorilerimizi de inceleyebilirsiniz.