Günün ve vücudumuzun tüm yorgunluğunu çeken ayaklar özellikle geceleri dinlenmeyi ve ufak bir bakımı hak eden en önemli organımızdır. Bilhassa çalışan bireylerde ayaklar tüm gün kapalı ayakkabıya maruz kaldığı için koku, ağrı ya da çeşitli darbelere maruz kalabilmektedir. Hem günün yorgunluğunu atmak, hem de vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayakları biraz dinlendirmek için ayak bakımı uygulamak faydalı olacaktır. Ayak bakımı nasıl yapılır sorusuna sunacağımız cevaplar ile evde kendi ayak bakımınızı doğal yöntemler ile yapabilirsiniz.

Ayak bakımı için bakım salonlarını tercih edenlerin sayısı oldukça fazla. Oysaki birkaç adımda kolayca ayak bakımı uygulamak mümkündür. Kendi yöntemlerinizle yapacağınız doğal bakımlar hem daha sağlıklı olacak, hem de maddi açıdan da bütçeniz için gereksiz harcamalara gerek kalmayacak. Sağlıklı ve bakımlı ayaklara sahip olmak için beğendiğiniz markaların ayak bakımı ürünlerini alarak evde uygulayacağınız doğal ayak bakımı kürleri ile kendi bakımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca kendi bakımınızı vakit bulduğunuz an ya da ayaklarınızı rahatsız ettiğiniz an gerçekleştirme fırsatınız da olacaktır.

 

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Fiziksel açıdan en fazla yorulan ve yıpranan organ ayaklardır. Yorgun bir günün ardından çoğu zaman ayak bakımına ihtiyaç duyulabilir. Ayak bakımı için güzellik merkezlerinde saatlerce vakit kaybetmeye ve yüksek meblağlar harcamaya gerek yoktur. Evde ayak bakımı nasıl yapılır konusunda sunacağımız tavsiyeleri dikkate alarak günlük 15 dakikanızı ayak bakımına ayırmanız yeterli olacaktır. Bu sayede ayaklarınızın daha bakımlı olmasını ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

 

blank

 

Evde ayak bakımı için uygulamanız gereken adımlardan kısaca bahsedelim. Öncelikle ayaklarınızı dinlendirmek ve ölü hücreleri yumuşatmak için bir kovayı sıcak su ile doldurun.

 • Sıcak su ile doldurduğunuz kovaya birkaç damla lavanta yağı ekleyin ve ayaklarınızı 10 dakika kadar bu suda bekletin.
 • Ayaklarınızdaki deriler yumuşamaya başladığında suya 1 adet aspirin atarak dairesel hareketlerle ayaklarınıza 5 dakika kadar masaj yapın. Aspirin hem ağrılarınızı azaltacak, hem de masaj ile birlikte rahatlama sağlacaktır.
 • Yumuşayan ayaklarınızı sudan çıkararak yumuşak bir havlu ile kurulayın ve tırnaklarınızı kesin. Pedikür işlemi için kullanacağınız tırnak makası ve törpü gibi malzemelerin size özel olmasına özen gösterin.
 • Tırnaklarınızı keserken tırnak etlerine zarar vermemeye dikkat edin. Etleri geriye doğru ittirerek gerek duyulursa kesebilirsiniz.
 • Son olarak ayaklarınıza, özellikle de topuklarınıza peeling uygulayarak topuk taşı yardımıyla ölü derilerin atılmasını sağlayın.
 • Bakımınızı tamamladıktan sonra ayaklarınızı son kez suya sokup çıkarın ve havlu ile tekrardan kurulayın. Evde kolay ayak bakımı işleminizi nemlendirici ile sonlandırın.

 

Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

blank

 

Cilt, el, yüz ve vücut bakımı gibi ayak bakımında da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Nasıl ki yüz bakımı için her detaya dikkat ediliyorsa ayak bakımında da aynı özeni göstermek gerekir. Nihayetinde ayak sağlığı uzun yıllar ihtiyacınız olacak bir durumdur. Özellikle hijyen açısından en dikkat edilmesi gereken organlardan birisi de ayaklardır. Düzenli bir şekilde pedikür yapmanın yanı sıra ayaklarınızın rahatlaması açısından da ayak bakım kürleri uygulayabilirsiniz. Peki ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Ayaklarınızın sağlığı ve hijyeni açısından dikkat etmeniz gereken birkaç öneri şöyle;

 • Ayak bakımı için kullanacağınız pedikür ürünlerinin kişiye özel olmasına ve sizin dışınızda kimse tarafından kullanılmamasına özen gösterin. Ayak tırnaklarında oluşabilecek batıklar, mantar ya da diğer problemler bu tarz ürünler ile başkalarındaki enfeksiyonun size de geçmesine yol açar.
 • Düzenli olarak istediğiniz aralıklarla ayak bakımı uygulayabilirsiniz. Ancak ayak tırnaklarınıza ayda en az 1 kez pedikür yapmanızda fayda vardır.
 • Topuk sağlığı ve ayaklarınızın korunması için özellikle kış aylarında topuklu çoraplar kullanmaya dikkat edin.
 • Tırnaklarınızı keserken tırnak batması ya da etin içeriye girmesi gibi sorunlara dikkat edin. Ayrıca pedikür işlemi sırasında etlerinizi yanlış keserek kanama sorununa neden olmaktan kaçının. Bu bölgelerde oluşabilecek enfeksiyonlar uzun süre canınızı acıtabilir.
 • Topuk sağlığınız için topuklarda oluşan ölü derileri temizlemeniz önemlidir. Her duş sonrasında ponza taşı ile ölü derilerin atılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Her gün düzenli olarak ayaklarınızı en az 15 dakika ılık suda bekletmeniz ayak sağlığınız için faydalıdır. Sonrasında ise soğuk su ile yıkayarak havlu yardımıyla kurulamanız ve nemlendirici kullanmanız en kolay bakım olacaktır.
 • Kış aylarında topuklarınızda oluşan çatlaklar için yatmadan önce ayaklarınıza nemlendirici sürerek pamuklu çorap giyip uyuyabilirsiniz.
 • Uzun süre ayakta kalmak zorundaysanız mümkün olduğunca ortopedik ayakkabı kullanmaya çalışın. Yüksek topuklu ayakkabı kullanımından uzak durun.
 • Sıcak yaz aylarında dışarıya çıkmadan önce ayaklarınızın üzerine güneş kremi sürerek kızarıklık oluşmasını önleyebilirsiniz.
 • Ayak bakımında dikkat edilecekler konusunda ayakkabı seçimi önemli bir husustur. Ayağınız için büyük ya da aşırı dar ayakkabılar seçmekten kaçının.
 • Pedikürünüzü başkalarına yaptırıyorsanız kesinlikle o kişinin bu konuda bir uzman olduğundan emin olun. Aksi halde özensizce yapılacak pedikür işlemleri ayak sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

 

Bitkisel Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

 

 

blank

 

Ayak bakımı vücut sağlığı açısından son derece önemli bir konudur. Bunun en önemli nedenlerinden birisi de ayaklarda bulunan sinir ucunun çeşitli organları ve vücudun farklı bölgelerini etkilemesidir. Ağrıyan ayakları rahatlatmak için evde bitkisel ayak bakımı nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Bilinçli bir şekilde yapılacak ayak masajı hem ayak ağrılarını, hem de vücudu rahatlatmak mümkündür.

Bitkisel ayak bakımı için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 tatlı kaşığı susam yağı
 • 5-6 damla lavanta yağı
 • 1 çay kaşığı kaya tuzu
 • 2-3 damla ıtır esansı

 

Bitkisel ayak bakımı için öncelikle sıcak su dolu bir kaba kaya tuzu ve lavanta yağını ekleyin. Ayaklarınızı bu suda 15 dakika kadar beklettikten sonra havlu ile kurulayın. Ardından diğer malzemeleri küçük bir kasede karışım haline getirerek bu karışımla ayaklarınıza masaj uygulayın. Masajı parmak uçlarınızdan başlayarak topuklarınıza doğru dairesel hareketlerle uygulayın. Son aşamada ayak bileğinize doğru olan kemer kısmındaki yeri parmaklarınızda baskı yaparak ovun. Bu kısma yapacağınız masaj ayak bakımında en rahatlatıcı uygulamalardan olacaktır. Son olarak bir miktar nemlendirici ile gülsuyunu karışım haline getirip temiz ayağınıza uygulayabilirsiniz.

Ayak Bakımı İçin Doğal Krem

Pahalı kozmetik ürünlere para harcamak yerine kendi doğal bakım malzemelerinizi hazırlamayı tercih edenlerdenseniz evde kendi ayak bakımı kreminizi hazırlayabilirsiniz. Ayak bakımı için doğal krem kullanmak sağlık açısından da daha faydalı olacaktır. Bu sayede hazır ürünlerde bulunan kimyasalların vücuda vereceği zarardan uzak durmuş olursunuz.

 

Malzemeler

1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağı, 1 tatlı kaşığı buğday tohumu yağı, yarım çay kaşığı tarçın tozu

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri küçük bir kavanoz ya da şişede karışım haline getirin. Şişenin koyu renk olmasına ve güneş görmeyen bir yerde muhafaza etmeye özen gösterin. Hazırladığınız doğal ayak bakımı kremini her bakım sonrasında az miktarda ayaklarınıza uygulayın.

 

Ayak Nasırı için Bakım

Nasır birçok kişinin en sık karşılaştığı ayak problemidir. Ayak yapısına uygun olmayan, aşırı geniş ya da dar ayakkabılar kullanmak zamanla ayak nasırına neden olabilir. Bazı kişilerde ise yüksek topuklu ayakkabı kullanımı ya da düztaban olmak gibi nedenlerden ötürü ayak nasırı görülebilir. Nedeni her ne olursa olsun son derece rahatsız edici bir sorun olan ayak nasırı kişinin yürümede dahi sorun yaşamasına neden olabilmektedir. Bu nedenle ayak nasırı için bakım uygulamak sorunu en aza indirmek adına önemlidir.

Ayak nasırı için günlük olarak düzenli şekilde ayak bakımı yapmak önemlidir. Ayak nasırından kurtulmak için her gece yatmadan önce sıcak su dolu bir kaba 2 yemek kaşığı epsom tuzu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyerek ayaklarınızı 20 dakika bu suda bekletin. Ardından nasırlı bölge yumuşadığında bu kısımdaki eti tahrişe neden olmadan hafifçe ponza taşı ile ovalayın. Düzenli olarak bu işlemi tekrarladığınızda ayağınızdaki nasırın zamanla azaldığını fark edebilirsiniz.