Bebek bakımı ile ilgili doğru bilinen bir çok yanlış mevcuttur. Bebeklere ilişkin genel bazı yöntemler mevcuttur. Değişkenliklerin dışındaki genel bilgileri sizlerle başlıklar halinde paylaştım. Umarım bebekleriniz sağlıkla ve huzurla büyür:)

Doğru Emzirme Dönemi

Öncelikle yerinizin rahat olması gerekir mesela bir koltuğa oturun arkanıza bir yastık koyun ayaklarınızın altına da bebeği yatay olacak şekilde kucağınıza alın ve başı biraz yukarıda olsun bebeğin. Başını dirseğinizin içine gelebilecek şekilde tutun ve bebeğinizin burnuna dikkat edin burnunun meme hizasında olması gerekir. Diğer kolunuzla memenizi tutun 4 parmağınızın memenizin altına koyun baş parmağınızla da hafif ucunu kaldırıp bebeğinizin ağzına koyun. Burada dikkat edilmesi gereken; göğüs ucunuzda ki o kahve rengi olan bölümün de ağzına girmesi çünkü onu tam alamayınca yani sadece ucunu alırsa bu da göğüsünüz de yaralara sebep olur ve bebeğiniz de tam olarak doymaz.

Emzirmenin Faydaları

Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirir, bebeğinizin büyümesine gelişmesine yardımcı olur.
Doğum yapıldıktan en geç bir saat içerisinde bebeğinizi emzirilmesi gerekir mutlaka: anne ve bebeğin sağlık durumu iyiyse ilk yarım saat yada en geç bir saat içinde bebeğin emzirilmesi gerekmektedir. İlk memede biriken süt yani halk arasında “ilk ağız”olarak bilinen ”Kolostrom” sütünün alınması çok önemlidir. İlk ağız sütü yani Kolostrom bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, prebiyolik ve probiyotik açısından bağırsaklarda iyi bakteri üretmesini sağlar . Özellikle bebekleri alerjiden, astım, bronşit gibi birçok hastalıktan korur.

Dışkı ve İdrar

Bebeğiniz ilk ay günde altı – yedi kere  altına yapar . Anne sütü ile beslendiği zaman bebeklerin dışkıları cıvık olur. Dışkı ilk günlerde biraz koyu yeşilimsi renk alır, bu gayet normaldir. Daha sonra rengi altın sarısına dönüşür. Şayet bebeğinizi mama ile besliyorsanız da dışkıları daha kıvamlı krem gibi olur ve daha az dışkı atmaya başlarlar. Bu bebeğiniz de kabızlığa da neden olabilir. Bebeğinizin günde en az  altı-yedi kez idrar yapması gerekir. Çünkü, bu beslenmenin doğru ve yeterli olduğunu gösterir. Bir iki ay sonra bebeğiniz iki üç günde bir idrara çıkması normaldir .

Bebeğinizin Altını Değiştirme

Altını sıklıkla kontrol edin çünkü altını pisletmişse huzursuz olur. Ayrıca uzun süre kirli bezle bırakılırsa da pişik olur. Bebek pişik olursa, pişik kremlerini lütfen eczaneden alın ve benim size tavsiyem vazelin kullanın. Beslenme düzeyinden kaynaklı bağırsak hareketleri artacaktır.

Bu yüzden beslenme sonrası bebeğinizin altını kontrol edin. Şayet dışkı görürseniz altını ıslak pamuk ile yada çok pisletmişse muhakkak altını yıkayın.

Ve silerken narin silin çünkü bebeklerin vücudu hassastır. Son olarak yolculuklarda ise hazır silme bezleri bulunmaktadır, bu bezleri tercih edebilirsiniz. Bu konuda da önemli uyarım: mümkünse yolculuğunuz bittiğinde bebeğinizi yıkamayı ihmal etmeyin.
Önemli Not: Kız bebeği ise altını temizlerken lütfen bezinizi önden tutup arkaya doğru silin.

blank

Göbek Bakımı

Göbeğin çevresinin temiz ve kuru kalması gerekir. Göbeği temizliğini de günde 1 ila 2 göbeği kordonunun dibinden, pamuklu çubuk ile silebilirsiniz alkollü bezle silebilirsiniz. Göbeğin hava almasını sağlayın. Bebeğinizin altını bağlarken primanın göbeği kapatmamasına dikkat edin. Zaten göbek bağı bir yada iki hafta içerisinde düşer ve düştüğünde kanama olması normaldir onu da alkollü bez ile silebilirsiniz.
Not: Göbek bağı düştükten en geç yarım saat içerisinde kanama durmazsa hekiminizi arayın.

Bebek Banyosu

Göbek bağı düştükten 1 gün sonra yapılmalıdır . Göbek bağı düşmeden önce ise bebeğe banyo yaptırmak yerine yumuşak bir bez ile hassas cildini temizleyin. Bebeğinize banyo yaptırmak sizi korkutuyor olabilir, kulağına su kaçsa ne olur ki, yüzüne su gelirse nefessiz kalır, hastalanır mı?, elimden kayar mı?, bir şey olacak endişesi ile ödünüz patlamasın o anın keyfini çıkarın.

blank

 • Yıkama suyunuzun sıcaklığının bebeğinizin vücut ısısı ile yakın olmasına dikkat etmelisiniz. 32 -35 Derece uygun bir ısı olacaktır. Fakat, siz yine de bebeğinizin vücut ısısını ölçebilirsiniz.
 • Küvete yaklaşık 6 ila 8 cm derinliğinde su doldurun.
 • İsterseniz kuvvete takılan hamaklar var alıp onun üzerinde bebeğinizi yıkarsınız, isterseniz de kendi eliniz üzerinde bebeği soyup bir elinizle baş ve boynunu tutarsınız.
 • Ayaklarını önce suya daldırın yavaş yavaş tüm vücudunu suyla temas ettirin.
 • Bebek şampuanını az kullanmaya özen gösterin, cildini kurutmasın.
 • Elinizle yada bebek süngeri ile yavaşça tahriş etmeden önden başlayıp ayaklara kadar sonra sırtından ve boynundan masaj yapar gibi sabunlayın.
 • Yüzünü farklı yumuşak pamuk yada bez ile güzelce silin.
 • Şimdi saçları için avucunuza az miktarda bebek şampuanı alın. Nazikçe ovalayın durulamayı ise bebeğinizi kolunuza yüzüstü( hem yüzüne hemde gövdesinden kavrayarak kolunuza yatırın. ) yatırdıktan sonra,  diğer elinizle dikkatlice su dökün.
 • Daha sonra dikkatli bir şekilde küvetten alın bunu yaparken bebeğinizin vücudu kaygan olabilir bu yüzden küvetten çıkartırken dikkatlice bebeğinizi tutun. Ayrıca bir yetişkinin yanınızda bulunması faydalı olacaktır.
 • Havluya dikkatlice sarın.
 • Giydirmeden önce, vücudunu iyice kontrol edin. Eğer cildi kuruysa yada masaj yapmak isterseniz bebek yağı yada bebek losyon yağıyla az miktar ile tabi ki masaj yapabilirsiniz.
 • Sonra küçük kafasına bir öpücük kondurun:)

Banyo Yaptırmak İçin Gerekli Malzemeler

 1. Küvet
 2. İsteğe bağlı hamak yada file
 3. Bebek süngeri yada yumuşak iki bez( biri vücudu için biri yüzü için )
 4. Kova ve tas
 5. Bebek şampuanı yada sabunu
 6. Bebeğin havlusu
 7. Ve en önemlisi su. Suyun sıcaklığını ölçmek isterseniz eczaneden derece alabilirsiniz
 8. Son olarak benim size önerim bebek yağı veya losyonu eczanede bulabilirsiniz.

Bebek Cilt Bakımı

Bebek cildi çok hassastır narince masaj yapmak gerekir.( Burada dikkat etmeniz gereken bu masajı kuru kuru yapmamanızdır. ) Bebeğinize banyo yaptırdıktan sonra illa yağ yada krem sürmeniz gerekmez. Ama cilt kuruluğu varsa eğer, bebek yağı veya bebek losyonu kullanabilirsiniz. Eğer bebeğinizin cildi kuru ise size bir tavsiye vermek isterim; bebeğin banyo suyuna azıcık bebek yağı damlatın ve O şekilde banyosunu yaptırın.

Tırnak Bakımı

Bildiğiniz üzere bebeklerin tırnakları oldukça kesin ve incedir. Bebek bakımı yapılırken tırnaklar en hassas noktalar olacaktır. Bu yüzden hem kendisine hem de memenizi emerken size tırnaklarını batırır, çizer. Özellikle yüzünüzü çizer bu yüzden dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle tırnaklarını kesmeniz gerekecek, öncelikle gözünüzde büyütmeyin.

Bebekler için özel tırnak makasları eczanelerde satılmaktadır. Fakat, bazı ebeveynler için yetişkin tırnak makasları daha rahat kullanım sağlamaktadır. Hangisiyle iyi kesiyorsanız onu kullanın.

Genelde banyodan sonra tırnak nemli olduğu için rahat kesilir. Havluya sardıktan sonra bir elini çıkartıp el tırnaklarını kesin. El ve ayak tırnakları düz kesilmeli ve törpü yapılmalıdır. Yoksa kestikten sonra bazen keskinlik kalıyor.

Hıçkırık ve Hapşırık

Hıçkırık: Bebeğinizin beslenme sırasında veya sonrasında diyafram kasının bir miktar kasılması neticesinde olur. Diyafram kası kasıldıkça vücut daha çok hava almaya başlar. Bu havanın ses tellerine ulaşması neticesinde hıçkırık oluşur. Bebeğinizi bu esnada beslemenizi tavsiye ederim memenizi emdikçe hıçkırığı geçecektir.

Hapşırık: Bebeğinizin çok hassas olduğunu unutmayın en ufak toz taneciğine bile hapşırır. Bebeğinizi mümkün oldukça kokusuz ve sade giydirin çünkü burun mukozaları çok hassastır bu nedenle bebekler çok hapşırır.

Bebek Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı

İlk aylarda bebekler çok daha hareketli olmaya başlarlar. Bebek hangi pozisyona yönelirse yönelsin bebekler için en güvenli uyku pozisyonu için sırt üstü yatırmaya önem vermeliyiz. Sırt üstü yatırdığınızda huzursuz olabilir ama güvenliği için en doğrusu budur. Ebeveynler bebeğinizin güvenliği ve içinizin rahat etmesi için sıkça hataya düşebilirsiniz. Örneğin; bebeği yatağımızda uyutmak gibi hatalar hem ilerisi için hemde bebeklik döneminde uygun değildir. Çünkü, uykusuz bir anınızda üstüne düşebilirsiniz yada yayıla yayıla yatmak isterken bebeği düşürebilirsiniz.

Son olarak anneler eğer ki uykunuz varsa sağa sola yatıp bebeğinizi emzirmemeye dikkat edin. Çünkü memeniz burnunu kapatabilir . Bebeklerin kendi yataklarında yatmaları daha iyi olur bebek pozisyonu hayati önem taşır .

Bebek Oda Sıcaklık Derecesi

Ebeveynler abartarak oda derecelerini 26-28 derecelere kadar çıkartıyor. Bu yanlış bir hareket olacaktır. Bebek odasını serin olması gerekmektedir Bunun en büyük sebebi, serin hava solunum yolları için esneklik sağlayacaktır. Bu yüzden ideal bebek oda sıcaklığımızın 22 ila 24 derece olması gerekmektedir.

Yolculuk Esnasında Araç Koltuğunun Önemi

Araç koltuğu yoksa bebek otomobille seyahat edemez. Bu araç bebek koltukları bebeğinizin kilo ve yaşına uygun alınmalıdır. Öncelikle bebeğinizin omuriliği zarar görmesin diye oto koltuğunu yatış pozisyonuna alın.Arabanıza uygun olup olmadığını kontrol ediniz. Oto koltuğun kullanma kılavuzunu önceden muhakkak okuyunuz.

Oto koltuğunuzun yeni olmasına dikkat ediniz. Ayrıca kılıfın %100 pamuklu ve yıkanabilir bir kumaş olmasına dikkat ediniz. Alacağınız oto koltuğu isofix özellikli olmasını tercih edin isofix yoksa bu aparatı taktırın Omuz ve bel emniyet kemeri ile bebeğinizin güvenliğini sağlayın. Koltuğu airbag (hava yastığı) önüne yerleştirmeyin. Arka koltuğa yerleştirin ve aynadan kontrol edebileceğiniz bir pozisyonda olmasına önem gösterin. Oto koltuğun en büyük önemi araçla yolculuk esnasında ne kadar yavaş olursa olsun, çarpma esnasında bebeğin düşmesini veya fırlamasını engellemektir.

Önemli Not: Aracınız hareket ederken lütfen arkaya bakmayın yada bebeğin yerini değiştirmeyiniz.

Misafirler

Bebek bakımı ile ilgili her doğruyu uygulasanız bile bazı gerçekler, yanlış sonuçlar doğurabilmektedir. İlk haftada yorucu ziyaretlerden kaçının çünkü bebeğin bağışıklık sistemi zayıftır. Bebek bakımı zor da olsa evde daha rahat ve kolay yapılır. Bebeğinizi sevip görmek için gelecek olan misafirlere ilk dönemlerde izin vermemek doğru olacaktır. Bu bebek açısından hiç sağlıklı değildir. Hele ki kış aylarında kalabalık ortamlardan uzak tutmaya çalışın. Bebeğinizi öperek sevmek isteyen misafirlerinizi uyarmayı ihmal etmeyin. Çünkü bebeklerde virüslerin neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarına çok sık rastlanır. Anne içinde kalabalık ve havasız yerler zararlı olmaktadır. Sebebi de lohusalık döneminde kendini iyi koruması gerekir.

Bebeğinizin İlk Kontrolü

Doktorunuz bu konuya muhakkak değinecektir. Taburcu olduktan bir hafta sonra muayene için götürdüğünüz de doktorunuz bebeğinizi tıbbi bir muayeneden geçirir. Bebeğinizin yaşına göre gelişimine bakılır.

blank

Son olarak muayene sonucunda bebeğinizle ilgili durumu geniş bir şekilde sizinle paylaşacaktır.

 

Bebek bakımı ile ilgili ele aldığım bu makalemde sizlere doğru bilgileri vermeye çalıştım. Ekstra öğrenmek istediğiniz bilgileri yorum bölümünden yazabilir veya iletişim sayfamız aracılığıyla tarafımıza iletebilirsiniz.

Mutlu Bloglar 🙂