Beta balığı ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz. Beta Balığı bakımı ile ilgili detaylı bilgi sahibi olacak, kullanmanız gereken yemden beta balığı akvaryum hakkındaki bilgilere kadar her konuya değinmeye çalıştık. Aklınıza takılan soruları en alttaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Beta Balığı Özellikleri

Beta balığı bir diğer ismi ile kavgacı siyam balığıdır. İsminden de anlaşıldığı üzere agresiftir. Genellikle yalnız yaşadıklarını görmüşsünüzdür. Beta balığı başka balıklara karşı agresif olduğu kadar kendi türünden balıklarla da anlaşamazlar. Hele ki iki tane erkek beta balığı akvaryuma konulduğunda mutlaka ikisinden birisi ölür. Bu sebeple petshoplarda da ayrı ayrı akvaryumlarda beslenilirler. Beta balığı etçil canlılardır. Doğal ortamlarında incelendiğinde sinek, solucan gibi küçük canlılar ile beslendikleri görülmüştür. Kendilerine özgü farklı bir solumun sistemine sahip olan beta balığı, aldıkları havayı çok verimli kullandıklarından dolayı labirent sınıfına girer. Boyutları ise ortalama 4 ile 7 santimetre arasındadır.

 • Beta balığı çok yüksek zıplayabiliyorlar bu nedenle akvaryum suyunu çok doldurmayınız.
 • Beta balığı akvaryum una yaklaştığınızda hemen sizinle ilgilenirler
 • Çok meraklıdırlar.
 • Akvaryum suyunun değiştiğini fark eder ve hemen dedektif gibi incelemeye koyulur.
 • Hastalık konusunda birçok balık türüne göre beta balığı daha dayanıklı ve hastalığında kolay atlatabiliyorlar.
 • Işık altında daha parlak renkleri ortaya çıkabilir ve bir çok renge sahip olduklarını görebilirsiniz.

blank

Beta Balığı Bakımı ve Beta Balığı Akvaryum

Genellikle yalnız yaşamayı sevseler de üremek için doğanın belli kuralları vardır ve bu kural beta balığı içinde geçerli bir kuraldır. Bu nedenle beta balığı biri dişi biride erkek olursa ve uyumlularsa ikisi de aslında aynı akvaryumda yaşayabilir. Ve en önemlisi beta balığı akvaryum seçimidir. Mutlaka uygun bir akvaryum olmasına dikkat etmelisiniz çünkü hiperaktif olan beta balığı yükseğe zıplayabilirler bu nedenle mutlaka genişlik ve yüksekliğine dikkat edilmesi gerekir. Beta balığı akvaryum için 35*30*35 cm’lik bir akvaryum ideal olabilir. Beta balığı akvaryum suyunu değiştirirken dikkat etmeniz gerekenler.

 1. Temiz suyu önce oda sıcaklığın da bekletiniz. Çok soğuk olmamalı su ya da sıcak su olmamalı, oda sıcaklığında olması gerekmektedir.
 2. Haftada bir kez 3’te 1 değiştirmelisiniz.
 3. Kış ayların da oda sıcaklığı kontrol edilmeli çok soğuk bir oda ısıtıcı ile odanın havasını yumuşatmalısınız.
 4. Beta balığı akvaryum suyunu soğuk su le değiştirirseniz bu beta balığı’nızda hastalıklarla karşılaşabilirsiniz.

Beta Balığı Akvaryum İçine Konulabilecek Malzemeler

 • Akvaryum için filtre
 • Akvaryum ısıtıcı
 • Aydınlatma çeşitli
 • Akvaryum bitkileri

Beta Balığı Yemi

Beta balığı midesine düşkündür, bu sebeple azar azar yem vermelisiniz. Beta balığı granül şeklinde proteinli yemler tercih edilmelidir.  Bunun sebebi ise etçil olduklarından dolayıdır beta balık yemini petshoplarda ya da veterinerinizden bulabilirsiniz.