Bıyık erkeğin imajını ortaya koyan vazgeçilmez bir etkendir. Dış görünümde ön plana çıkan ilk etkenlerden bir tanesidir. Erkeğe olgunluk katmakla kalmaz aynı zamanda ciddiyetini de hat safaya çıkarır. Bir çoğumuzun dedeleri bıyıklıdır ve asla o bıyığa dokundurmazlar. Osmanlı zamanından günümüze kadar gelen bir gelenektir aslında. Bir çok bıyık tarzı vardır ve bakım yapılmadığı takdirde artık o tarz kendini hızlı kaybeder. Bıyık bakımı sabır ve zaman isteyen bir bakımdır. Sıkılmaya ve ertelemeye gelmez. Sık sık ilgilenmelisiniz gün içinde zaman buldukça taramalı ve fazlalıkları alarak tarzınızı ortaya koymalısınız.

Gözümüzde çok az bıyık türü canlanmaktadır. Ancak aşağıdaki resimde de göründüğü gibi benzersiz bıyıklara sahip olmak tamamen size bağlı!

blank

Resim Kaynak : 123rf 

Bıyık Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her bakımda olduğu gibi bıyık bakımında da sıvı tüketimi ve beslenme çok önemlidir. Günde en az 10 bardak su içmeye özen gösterin. Cilt altındaki nemlenme de önemi oldukça fazladır. Sıvı tüketimi gereğinden az olursa bu bıyıklarınız da kepeklenmeye yol açabilir.
  • Yüzünüzü yıkarken yüzeysel bir yıkama yapmaktan kaçının, yani suyu bıyıklarınıza iyice yedirmeye özen gösterin. Masaj yapar gibi suyu kıl köklerine ulaştırın bu gözeneklerin nefes almasını sağlayacaktır.
  • Yine bir çok bakımda olduğu gibi bıyık bakımında da badem yağının önemi oldukça fazladır. Badem yağı bıyıklarınızı sararmalara karşı korur (bu sararmalar genelde sigaradan dolayı olur), canlı bir görünüm katar ve dökülmelerin önüne geçer.
  • Bıyıklarınızın daha gür olmasını istiyorsanız sarımsak kullanmanızda fayda var. Sarımsak içerisinde bulundurduğu antiseptik özelliği sayesinde kıl çıkmayan yerlerde kıl çıkartabilme gücüne sahiptir. Aynı zamanda bıyıklarınızı dökülmelere karşı korur ve mikroplara karşı koyar.
  • Bıyıklarınızda beyazlaşma görüldü ise ve bu durumdan rahatsızsanız size hint yağını öneriyorum. Bıyık bölgesini güzelce yıkadıktan sonra veya duştan sonra bıyıklarınıza uygulayabilirsiniz. Düzenli bir uygulama sonunda göreceksiniz ki beyazlaşma görülen kıllar tekrardan eski rengini almaya başlayacaktır.
  • Bıyıklarınızı sık sık tarayın bu taramayı bıyığınıza ait olan özel bir tarak ile yapmanız daha uygun olacaktır.
  • İstenmeyen fazla kılları bıyık makası ile kesmeye özen gösterin. Sizi daha karizmatik gösterecektir emin olabilirsiniz.
  • Salistik asit bulunan tonikleri cilt bakımı sonrasında kullanabilirsiniz. Bu uygulama cildinizde ki kurumayı önleyecektir.

Sizde uzun ve gür bıyıklara sahip olmak istiyorsanız yukarıda vermiş olduğumuz ipuçlarına dikkat ediniz. Uygulamaya çalışın ve sıkılmayın. Sabrın sonu selamettir diye bir söz vardır. Bıyık bakımı da en çok sabır gösterilmesi gereken bakım türlerinden bir tanesidir. Sabırlı olmanız sizi başarıya götürecek ve öz güven patlaması yaşatacaktır. Düzenli bir şekilde bakımınızı yaptıktan sonra çevrenizden de size bir çok iltifat gelecektir. Yüzünüze en çok yakışacak olan bıyık modelini bulunuz. Yukarıda bununla ilgili bir fotoğraf sizlerle paylaştık.