Bukalemun her zaman merakla karşılanmıştır. Bu çok merak edilen hayvanla ilgili; bukalemun bakımı, Bukalemun neden kendi yavrusunu yer? gibi soruların cevabını bulabileceksiniz.

Bukalemun Bakımı ve Genel Özellikleri

Bukalemun kendine ait özellikleri ile çok farklı bir karaktere sahiptir. Bukalemun birçok bilim insanı tarafından hala incelenmekte ve bazıları kertenkelelerden farklı olduğunu savunup kertenkeleleri rhiptoglossa bir alt takıma dahil ederler. Yani sürüngenler sınıfına girer. Bukalemun adı, aslında Arapçadan(bü qalamün) gelmektedir.

Chamaeleonidae familyasını kertenkelelerden ayıran özellik ayakların, gözlerinin ve dilin alışılmadık şekilleri,  renk değiştirme özelliğine sahiptir. Bukalemun vücudu yanlardan basıktır. Dilleri uzun, hareketli ve yapışkandır. Bukalemun gözlerinin ikisini farklı yönlerde hareket ettirebilir. Yani biri sağ tarafa bakarken öbürü ile sol tarafını kontrol edebilirler. Bukalemunlar dillerine kadar o an hissettikleri duyguya göre renklerini değiştirebiliyorlar. Çok yavaş ve temkinli yürürler.

Bukalemun Ne Yer?

Bukalemun ne yer, kendi doğasında genellikle küçük canlıları yemeyi tercih eder. Karınca, böcek, hamam böceği, çekirge ve canlı sineklerle beslenirler. Günde en az 8 ila 10 çekirge yer yanı sıra ortalama 7 ila 10 arası hamam böceği ile bukalemun besinini alır. Eğer ki yeterince beslenmezse kurutulmuş karidesler ile beslenmesini tamamlamaktadır.

blank

Bukalemun Neden Yavrusu Yer?

Bukalemun neden yavrusunu yer çok merak edilen bir soru hatta bende böyle bir şey olduğunu bilmiyordum araştırırken baya şaşırdım bukalemun özellikleri gerçekten çok şaşırtıcı. Erkek olan bukalemunlar arasında dişiye sahip olmak için kendi aralarında kavga ederler eğer ki dişinin önceki eşi kaybederse öbür erkek o dişi olan bukalemunu sahiplenir. Ve kendi çocukları olmasını ister bazen erkek olan diğer erkekten olan yavru bukalemunları öldürüyor. Bazen de yeteri kadar besin bulamayan anne bukalemun, üreyebilmek için en zayıf olanı ya da hasta olanı öldürüp yer. Bukalemun neden kendi yavrusunu yer bazen hayatta kalabilmek için, bazen üremek için, bazen de erkek bukalemun kabul etmediği için kendi yavrularını yerler.

Bukalemun Fiyatları

Lütfen bukalemun sahiplenmeyiniz!

Türkiye de satışı yasak olan bukalemun, evde beslenilmesi ve bakılması zor olan bukalemunlar ağaçlarda yaşamlarını sürdürürler ve hareketli dillerini uzatıp canlı yiyecek bulması gerekir. Yoksa bütün her şey önüne konulduğunda yeteri kadar renk değiştirip ve hareket etmediği için ölümüne dahi sebep olabilir. Bukalemun fiyatları 500TL den başlayıp 2000TL kadar çıkmaktadır.