Burcunuzu yaşamınız içerisinde davranışlarınızla alakalı olarak kıyaslayabiliyor olabilirsiniz. Bu gibi durumların yanı sıra son zamanlarda birçok diyetisyen ve diğer doktorlar, burçlara göre diyet listesi konusunda da destekleyici yazılar hazırlamışlardır. Sizlere bu yönde paylaşım sunmak istiyor, burcunuza göre aşağıda sıraladığımız çeşitli özelliklere göre diyet listenizi hazırlamanızı istiyoruz.

Burçların Diyet Listesi

Koç (21 Mart – 20 Nisan)

Gündelik yaşantınızda bol su içip, tuz – alkol ikilisinden uzaklaşın. Abur cubur merakınız varsa, son vermeye çalışın. Haftalık diyetlerde; domates, soğan, marul, ıspanak, turp, yeşil salata, patates, kuru fasulye, elma, bal kabağı, mercimek, karnı bahar, pirinç, ceviz gibi besinleri eksik etmeyin. Tatlı yönünden kayısı gibi az şekerli tatlılar tercihiniz olsun.

Boğa (21 Nisan – 21 Mayıs)

Tombul bir kişi olmamak için karbonhidratlardan uzak durarak, yemeklerinizi azaltın. Kafanızda ki düşünce “yemek için yaşama” düşüncesiyse, tombul olmamak için bunu kenara bırakın. Beslenmenizi düşük nişasta ile yağ – şeker içeren bir diyet yaparak gerçekleştirmeye çalışın. Su içmeyi ihmal etmeyip; balık ve çeşitli deniz mahsulleri, buğday, yumurta, ıspanak, karaciğer, pancar, böbrek ve doğal iyot içeren besinler tüketin. Taze meyve ve yeşil salata ihmal edilmemelidir.

İkizler (22 Mayıs – 21 Haziran)

Yemek konusunda aceleci davranmayıp rahat bir yemek yeme alışkanlığı edinin. Balık, köy peyniri ve tereyağı beslenme şekliniz olmalıdır. Bunun dışında havuç, greyfurt, üzüm suyu, portakal, şeftali, kuru üzüm, badem ve eriği de diyet listenize ekleyin.

Yengeç (22 Haziran – 23 Temmuz)

Yengeç burcu, her üzüldüğünde çeşitli hamur işlerine sarılır ve bunları tüketerek kilo alır. Bunun bilincinde olmayı bilin ve bundan uzak durun. Bir yengeç burcunun her zaman midesi hassas olduğun unutmayın. Kalsiyum almayı ihmal etmeyin. İncelmek ve kilonuzu kontrol altına almak için; yağı az içeren süt, peynir ve yoğurt tüketin. Kıvırcık lahana, salata, bol miktarca taze sebze, domates, marul, çeşitli yağsız proteinler almayı ihmal etmeyin.

Aslan (24 Temmuz – 23 Ağustos)

Sizlerin iradesi yemek konusunda müthiş! Zevk almak için yemek yediğinizi biliyor olmalısınız, çünkü sizlerin düşüncesi bu yöndedir. Vücudunuza önem her zaman başladığınız diyetlerde, başarılı olduğunuzu her zaman görmüşsünüzdür. Çeşitli kuzu ve kümes hayvanları eti tüketip, karaciğer ya da sığır yemeniz ile beraber kan dolaşımını düzenli olmasını sağlayabilirsiniz. Çiğ yumurta sarısı, şeftali, elma, limon, kereviz, incir, badem sizlerin yemeniz gereken vazgeçilmezlerinizdir.

Başak (24 Ağustos – 23 Eylül)

Kalbinizi önemsiyor ve kendinizle ilgili sağlığınızı düşünüyorsanız, hayatınızda önemli bir yere koyduğunu düşündüğünüz çikolatalardan uzak durun. Çikolata tüketmek yerine daha çok buğday, çavdar türü, peynir, portakala, zeytin, yağsız sığır ve kuzu eti, limon, armut, kavun ve elma sizlerin yemeniz gereken yiyeceklerdir.

Terazi (24 Eylül – 22 Ekim)

Asit içecekleri çok tüketiyorsanız eğer, böbrekleriniz konusunda rahatsızlık çekmemek için uzak durun. İnce ve zarif bir bedene sahip olmanın sırrı, ince dilimlerden geçer. Ayrıca bezelye, buğday, mısır, yulaf unu, havuç, elma, çilek, badem, kuru üzüm ve ıspanak devamlı tüketmeniz gerekenler arasındadır.

Akrep (23 Ekim – 22 Kasım)

Tahıl türünde yapılmış ekmeklerden tutun da balık ve deniz ürünlerine, çeşitli kırmızıturp – taze meyve ve sebzelerden yeşil salata, soğana kadar bu türde ki besinleri diyet listenize ekleyin. Tam size göre besinlerdir.

Yay (23 Kasım – 20 Aralık)

Doğal bir beslenmeye ihtiyaç duyuyorsunuz. Bunun için de meyve ve sebze tüketimlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Taneli tahıllardan çeşitli yeşil biber, patates, çiğ sebzeye kadar tüketimleri gerçekleştirmeye çalışın. Meyve olarak; incir, çilek, armut, kuru erik ve elma tüketimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Oğlak (21 Aralık – 18 Ocak)

Devamlı çalışma potansiyelinizin olması, gündelik yaşantınızda öğün atlamanıza sebebiyet veriyor olabilir. Bu durum, sizin için zararlı olduğun unutmamalı ve bu konuda titiz davranmalısınız. Vitamin ve mineralleri, vücuda almaya yönelik olarak hiçbir zaman eksiklik yapmamalısınız. Yağsız etlerden lahana – kereviz türüne, limonlardan portakala, balık, her türlü peynirlerden yumurta sarısına, inek sütünden buğdaya, incire kadar olan besinlerle ilgilenmeli ve tüketmelisiniz. Cildiniz için daha çok sigara içmemeyi öneriyoruz ve tabi ki kayısı, badem tüketmeye yönelik olarak kendinizi hazırlamalısınız.

Kova (19 Ocak – 20 Şubat)

Farklı sofralara girmek, farklı lezzetlerin tadına varmak isteyen bir yemek tarzınız olduğu gibi C vitamini ihtiyacınızın olduğunu da unutmamalısınız. Sofra tuzu, sizin vücudunuz için önemlidir. Ancak saf sofra tuzu yerine daha çok bu maddenin bulunduğu besinlere yönelmeye çalışın. Fazla tuz her zaman zararlıdır, unutmayın. Deniz ürünleri tüketebilir; brokoli, turp, ıspanak, havuç, bal kabağı, şeftali, greyfurt, limon, elma ve portakallarla aranızı iyi tutun. Nar ve ananas da önemlidir.

Balık (20 Şubat – 21 Mart)

Yüksek proteinin bulunduğu diyetlerden düşük yağın olduğu şekerin bulunduğu diyetler, sizi memnun ve mutlu eder. Ancak katı – sıkıcı diyetler, sizlere sıkıcı zor zamanlar yaşatacaktır. Beslenme ihtiyaçlarınız arasında demir bulunan her besini almaya çalışın, vücudunuzun başlıca ihtiyacı olduğun unutmayın. Demir eksikliği oluşması, kansızlık problemi yaşatır. Zengin demir olan besinler; karaciğer, beyin, yağsız sığır eti, midye, kuzu eti, ıspanak, yumurta sarısı, soğan, buğday ekmeği, arpa, kuru fasulye, marul, portakal ve limon, elma, şeftali, üzüm, hurma, kuru üzüm ile erik olduğundan dolayı bunları diyetlerinizde ihmal etmeyin.

Burçlara Göre Diyet Listesi yazımıza ek olarak aşağıdaki yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederim.