Bazen kabul etmesek de herkesin kendini burçlar arasında bulduğu bir an olmuştur. Hatta bazı bireyler bunu yaşam tarzı haline getirerek burçlarla yaşayıp, hayatını ona göre şekillendirmektedirler. Tabi burçlar bazı durumlar tek başlarına yetmemektedirler. Bu konuda tam olarak bilgi sahibi olmak istiyorsanız burçlarda yükselen konusuna da hâkim olmanız gerekmektedir.

Peki Yükselen Burç Nedir?

Teknik olarak baktığınızda yükselen burç, tam olarak doğduğunuz andaki ufukta yükselen takım yıldıza verilen isimdir. Bu çizgiden yükselen takım yıldızı ortalama 2 saatte bir değiştiği için doğum saatinizi tam olarak bilmeniz gerekmektedir. Burçlarda yükselen hesaplamalarında doğum saatinizin önemli olmasının en büyük sebebi budur.

Burçlar diye nitelendirdiğimiz ana kavram doğduğunuz aya bağlı olarak değişen kavramları simgeler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yükselen burcunuzda 12 takım yıldızının siz doğduğunuz saatteki hareketlerine bakılır. Ve bu zaman dilimi içerisinde güneş sisteminde yükselen yıldız bloğu sizin yükselen burcunuzu belirtmektedir.

12 Takım yıldız bloğu burçlardan bildiğimiz isimlerdedir. Örneğin Akrep, başak, yengeç gibi 12 adet burçtan birine sahip olursunuz. Bu 12 burçtan biri de yükselen burcunuzu simgeleyecektir.

Burçlarda Yükselen Nasıl Hesaplanır?

Bir birey doğduğu aya bağlı olarak bir burç edinir. Bu edindiği burca ek olarak en az normal burcunuz kadar değerli olan yükselen burca da sahiptir. Dünya’da büyük bir çoğunluğun, hayatının her evresini ve geleceğini tamamen burçlara göre yaşadığını düşünürseniz bu durum çok önemli bir hal almaktadır. Peki, yükselen burcunuz nasıl hesaplanır?

Yükselen burcun tanımından yola çıkarsanız, yükseleniniz siz doğduğunuz andaki (saat, dakika ve saniyeye kadar indirgenmiş doğum saatinize göre) Dünya’nın yörüngesiyle, ufuk düzleminin kesiştiği noktaya burcunuzun yükselen derecesi denir. Daha başka bir şekilde açıklamamız gerekirse, enlem ve boylamların doğusunda yükselen burca denmektedir.

Aynı tarihlerde ve saatlerde farklı şehirlerde doğan bireylerin yükselenleri farklılık gösterebilmektedir. Bununda tek sebebi, enlem ve boylamlarının farklılıklarından doğan zamansal farklardır. Bu durumu göz önünde bulundurursanız yükselen burç hesaplamalarında doğum yerinin de doğru bilinmesi en doğru hesaplama için gereklidir.