Burun ameliyatından sonra iyileşme sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri cilt bakımıdır. Yüzde yapılan herhangi bir işlem burun estetiği sonrasında cilt dokusunda büyük farklılıklar meydana gelir. Ciltte yağlanma ve buna bağlı sivilcelenme ve siyah nokta sorunları ortaya çıkar. Ortaya çıkan bu değişimlerin en aza indirgenmesi için burun ameliyatından sonra cilt bakımı oldukça önem arz etmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Cilt Bakımına Ne Zaman Başlanmalıdır?

Cilt bakımına başlamak için burun ameliyatının etkisi ortaya çıkana kadar beklenmelidir. Bu yaklaşık 1 ay kadar sürer. İlk iyileşme süreci burnu hassas hale getirdiği için çok agresif yöntemler tercih edilmemelidir. Burun nazikçe tedavi edilmeli ve tahriş edici maddelerden kaçınılmalıdır. Hastanın cildinin kalınlığına ve yapısına bağlı olarak cildin iyileşme süresi değişebilir. Genel olarak kalın ve yağlı cilde sahip kişiler, ince ve normal cilde sahip kişilere göre daha uzun bir sürece sahiptir. Bu nedenle yağlı ve kalın bir cilt tipine sahip olan hastalar daha sabırlı olmalı ve cilt bakımını ihmal etmemelidir.

Kullanılan ürün hakkında bir doktora danışmak gerekebilir. Doğru zaman ve düzenli cilt bakımı ile hastalar daha sağlıklı ve daha iyi bir yüz görünümüne sahip olacaktır. Burun ameliyatından sonra cilt bakımı yaparken kullanılan ürünlere oldukça dikkat edilmelidir.

Yağlanma Problemi İçin Neler Yapılmalıdır?

Cildi arındırmak için gözeneklerin açılması gerekir. En iyi zaman duştan sonradır. Duştan sonra gözenekler açılacağı için kullanılacak temizlik ürünleri duştan sonra uygulanmalıdır. Bu sayede ciltteki tüm kirler arınacak ve gözenekler temizlenecektir. Peeling, cilt temizliğinde sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemle özellikle burun bölgesi düzenli olarak pul pul dökülmelidir. Uygulama esnasında çok sert ürünler kullanılmamalıdır. Peeling ajanını parmak uçlarınızla nazikçe hareket ettirerek bölgeye uygulamak daha uygundur.

Bu işlem sırasında yağlamayı azaltmak için nemlendirici ürünlerin kullanımına ara verilebilir. Yüksek yağ içeriğine sahip nemlendiriciler gözenekleri tıkayabilir ve yağlamayı artırabilir. Gerekirse su bazlı nemlendiriciler ilk tercih olabilir. Gözeneklerin tıkanmaması için cilt kozmetikleri tercih edilmelidir. Dermokozmetik kozmetik ürünler cildin nefes almasına yardımcı olacaktır.

Burun ameliyatından sonra cilt bakımı için önemli etkenlerden birisi de güneş faktörüdür. Güneş burun ameliyatı sonrası süreçte cildi olumsuz etkilediği için yağlı ciltlere uygun olan 50 faktör güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. Özellikle yaz aylarında güneş daha etkin olacağından dolayı gün içinde 4 saatte bir yenilemek gerekebilmektedir. Kış aylarında ise güneşli günlerde mutlaka kullanılmalıdır.

Burun Ameliyatından Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Burun estetiğinden sonra cildinize nasıl bakmanız gerektiğine ve cerrahınızın talimatlarına dikkat etmeniz gerekir. Her hastanın iyileşme süreci farklı olacaktır. Burun ameliyatı sonrasında ödem ve morluk oluşabilir. Bazı hastalarda burun tıkanıklığı ve mide bulantısı da olabilir. Bu süreç normaldir ve endişelenmenize gerek yoktur. Sağlıklı cilt daha hızlı iyileştiği için cildinize iyi bakmalısınız. Ameliyattan sonraki günlerde bu daha da önemli hale gelir.

Cildinizi korumak ve ödemin azalmasına yardımcı olmak amacıyla özel ürünler kullanmak için ilk üç gün düzenli olarak soğuk kompres uygulamalısınız. Burun tıkanıklığınızı çekmemeli, burnunuzu açmak için dekonjestanları tercih etmelisiniz. Başınızı bir süre tutmalı ve hareket ettirmemeye dikkat etmelisiniz. Başınızı iki yastıkla destekleyebilirsiniz. Burun ameliyatından sonra burnunuzda alçı bandajlar ve ateller olacaktır.

Atel, burnu dış darbelerden koruyarak burnun yeni şeklini desteklemeye yardımcı olur. Yüz yıkanması ve duş alınması önerilmektedir. Bu esnada atelin ve alçı bandajın ıslanmamasına özen gösterilmelidir. Kullanılan temizleyicinin pürüzsüz olmasına dikkat edilmelidir. Bir süre cilt hassas olacaktır. Sabun içermeyen temizleyiciler kullanılarak yüze baskı uygulamadan pamuk pedler ile silinmelidir bu hassas dönemde alerjik olmayan cilt bakımı ürünlerini tercih edilmelidir.

Burun Ameliyatından Sonra Cilt Bakımında Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Bakım sırasında cilt üzerindeki baskı derecesine dikkat edilmelidir. Özellikle de ilk birkaç ay buruna maske ya da krem uygularken tedavi daha yavaş ve sakin olmalıdır. Kemiklere ve kıkırdaklara zarar vermemeye dikkat edin. Yüz maskelerinden kaçınılmalı, daha ince yapılı bakım ürünleri tercih edilmelidir. İlk birkaç ay aşırı sıcak buhar kullanılması, kanama ya da ödeme neden olabileceğinden önerilmez. Burun ameliyatından sonra cilt bakımı yapılırken çeşitli aşamalarına dikkat edin. Sabır ve bakım işlemin başarılı bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır.