Çiçek yetiştiriciliği oldukça sabır isteyen bir iştir. Yani bir tek su vermek ya da güneş alan bir ortama koymak yeterli değildir. Çiçek yetiştirmek büyük ölçüde sabır, emek, sevgi gerektiren bir iştir. Çiçek bakımı yaparken en önemli faktör sulama işlemidir. Sulama işlemi aldığınız çiçeğe göre değişir, bazı çiçekler çok su severken, bazı çiçek türleri az su sever.

Aldığınız çiçeğin, özelliğiyle ilgili bilgileri aldığınız yerdeki kişilerden detaylı bilgi almaya özen gösteriniz. Çünkü aldığınız çiçek hakkında ne kadar bilgi sahibi olursanız o kadar güzel çiçek ya da çiçekleriniz olacaktır. Günümüz şartlarında çiçek çeşitlerini bulmak oldukça kolaydır. Bu yüzden istediğiniz çiçeğe ulaşmanız mümkündür. Çiçeklerinizin sağlıklı ve güzel görünmeleri için çiçek bakımını düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Çiçek Bakımı Tüyoları

Saksı Çiçeği Bakımı

Sevgi

Sevginin dünyada güzelleştirmeyeceği hiçbir şey yoktur. Çiçekler içinde bunu böyle görüp, çiçeklerinize ilk bakımları olarak sevgi verin. Dokunun yapraklarına, yeri geldin de konuşun güzel sözler söyleyin, müzik dinletin mesela, çünkü araştırmalara göre bu tür sevgi gösterileri, bitkilerin daha hızlı büyümesini sağlıyor. Bitkiler düzeni sever, yerinin değişmesinden çok hoşnut kalmazlar, çünkü büyüdüğü ortama ayak uydururlar.

Işık

Çiçekler için bir de ışık çok önemli bir faktördür.Bazı çiçekler doğası gereği güneş ışığı severken bazı çiçekler ise güneş ışığını sevmezler.Işığı seven çiçeklere örnek olarak: Ganza çiçeği, Gayret çiçeği, Mercan çiçeği, Ateş çiçeği. Güneş ışığı görmeyi sevmeyen çiçek çeşitlerine örnek olarak: Dua çiçeği(calatheas), Difenbanya bitkisi, Madagaskar Dragon Ağacı.

Nem

Çiçeklerinizin sağlığı için nem oranı da çok önemlidir. Musluk suyundan ziyade yağmur suyuyla beslenmeleri daha faydalı olacaktır. Suyu eklenmiş bir besin maddesiyle güçlenmeleri için ekstra takviye yapılmalıdır. Bunu iki haftada bir yaparsanız daha iyi olacaktır. Fazla su bitkilere zarar verebileceğinden, püskürtme yöntemi, bitki spreylerini tercih ederseniz daha sağlıklı olacaktır.

Sıcaklık

Yetiştireceğiniz çiçeğin özelliklerini bilmeniz çok önemlidir. Çünkü sıcaklık çiçek bakımın da çok önemlidir. Çiçeğinizin türüne göre çiçek bakımı değişir. sıcaklıktan kastım kesinlikle ısıtıcılar değil, GÜNEŞ ışığıdır. Mümkün olduğunca ısıtıcılardan bitkilerinizi koruyun çünkü, ısıtıcılar bitkilerin köklerine zarar vermektedir. Çiçeğiniz sıcaklığı sevse bile çok fazla ısı aldığında kötü etkilenir, büyümesi zorlaşır.

Sulama

Su doğanın en önemli maddesidir. Hiçbir canlı susuz yaşayamaz. Her canlı için su ihtiyacı da değişir, fiziksel olarak veya türü bakımı gibi. Bunun içinde çiçeğinizin türü olarak sulama farklılık gösterir.
Kendi içerisinde 4 farklı sulama stili vardır ; karık, tava, border ,salma yöntemleridir. Bu yöntemler biraz ilkel yöntemlerdir artık yerini modern sulama yöntemleri aldı. Modern sulama olarak; damla, yağmurlama, sızdırma, mikro gibi 4 farklı şekilde sulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu 4 yöntemde en çok verim damla ve yağmurlama yöntemleri ile gerçekleştirilir.

Çiçeğinize düzenli olarak su vermek hayati önem taşır. Takvim oluşturmanız faydalı olacaktır, her zaman belirli günlerde sulama yapmalısınız. Birde en önemlisi sulama yapmadan önce toprağını kontrol etmeniz gerekir, ıslaklık durumu ölçülmelidir , size tavsiyem taban saksınızın ya da bitkilerinizi neyde ektiyseniz, tabanında delik açın ya da delikli taban saksıları kullanın. Suyun fazlası bu deliklerden akmalı ve yaptıktan 20 dakika sonra saksı tabanında biriken suyu dökün.

Toprak

Çiçek bakımda toprak seçimi çok önemlidir. Bildiğiniz üzere çiçek kökleri topraktan besin alır gelişiminde en büyük etken birde topraktır. Çiçeğinize göre toprak almalısınız, çünkü çiçeğinizin sağlığı buna bağlıdır.

Örneğin; Atatürk çiçeği torf bakımından zengin torakları sevmektedir. Kaktüs ise kalın kumlu toprak sever gibi. Her çiçek için temiz toprak çok önemlidir. Çiçek toprağı temiz olunmalıdır, çünkü kirli ve kokulu toprakta; mantar ve bakteri üretir buda çiçeğinizde hastalıklara sebep olur ve güzel yetişmesine engel olur.

Saksı Seçimi ve Değiştirilmesi

Eğer ki tohum ekecekseniz ilk başta büyük saksı tercih etmeyiniz. Çiçeğinizin türüne göre saksı alınız, çünkü bazı kökler düz ve uzun inerken bazıları ise, geniş alana yayılırlar. Aldığınız çiçeğin kökleri uzun ve düz iniyorsa uzun ince bir saksı alın, eğer ki çiçeğinizin kökleri geniş alana dağılıyorsa geniş saksılar tercih etmelisiniz. Çiçeğiniz büyüdükçe saksı değişimi yapmanız gerekiyor. Ne kadar büyürse o kadar kök salacaktır buda daha geniş ya uzun bir saksı demek oluyor. Saksı tabanınız delik olunmalıdır, çünkü sularken fazla su saksıda kalırsa, çiçek köklerinin çürümesine yol açar.

Çiçek Coşturan

Çiçek bakımında takviye ürünler kullanılabilir. Çiçek coşturan gibi bu üründe, azot, vitaminler gibi çeşitli mineraller var. Bunu evinizde de yapabilirsiniz; Taze meyve kabuklarını bir kavanoza koyun ardından iki tane ufak hamside doğrayıp içerisine ekleyin ve son olarak iki kasık kuru fasulyeyi içerisine doğrayın. Kaynamış suyu da üzerine doldurup kapağını kapatın oda sıcaklığında bir gün bekletin. Yetiştirdiğiniz bitki gerekli azotu fasulyeden, fosfor ihtiyacını hamsiden ve potasyum ihtiyacını da meyve kabuklarından alacaktır. Bitkilerinizi sulamadan önce bitkinize bu organik ilacı verebilirsiniz.

Not: Solmuş, ve kuruyan çiçeğiniz varsa eğer, ölü(kuruyan) dallarını kesin. Birde saksıdan köklerine zarar vermeden çıkartıp, köklerin için kuruyan varsa eğer kesin ve biraz gübre takviyesi yaparak yerine yerleştirin. Toprak kurumaya başladığında sulayın ama tamamen toprağın kurumamasına dikkat ediniz.
Buz ve sıcak su ile de solmuş, ölmüş çiçeklerinizi kurtara bilirsiniz. Bitkilerinizin köklerine yeteri kadar buz koyun ve buzların üzerine sıcak suyu ekleyin. Bu işlemi belli aralıklarla devam ettirirseniz çiçeğiniz canlanacaktır.

Bakım Garajı size araştırabildiğimiz tüm bilgileri ulaştırabildiğimiz bir platform haline geldi. Yorum bölümünden aklınıza takılan her şeyi bize sorabilirsiniz…