Cilt bakımı kadın, erkek demeksizin temizlik ve hijyen konusunda hepimizin dikkat etmesi gereken bir konudur. Temiz, pürüzsüz ve ışıl ışıl parlayan bir cilde sahip olmak için cilt bakımının düzenli şekilde yapılması önemli bir husustur. Sizlere cilt bakımı nasıl yapılır konusunda öneriler, tavsiyeler ve cilt bakımı için faydalı bilgiler sunacağız. Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için cilt bakımının temel kural olduğunu unutmamanızı, cildinizi her gün düzenli şekilde temizlemenizi tavsiye ederiz.

Cilt bakımı için kozmetik ürünler tercih edebileceğiniz gibi, tamamen doğal ve evde uygulayabileceğiniz kolay yöntemler de mevcuttur. Dikkat etmeniz gereken nokta cilt bakımı hakkında doğru bilgilere sahip olmak ve cildiniz için en uygun yöntemleri tercih ederek bakım yapmaktır. Cildinize ihtiyacı olan nemi kazandırmak, ciltteki problemlerin önüne geçmek ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için sizlere sunacağımız bilgileri göz önünde bulundurmanız yeterli olacaktır.

 

Cildi Etkileyen Faktörler Nelerdir?

blank

Cilt sadece bakım yapmadığınızda kötü etkilenmez, aynı zamanda bulunduğunuz ortamdan tutunda, kullandığınız bazı şeylere kadar, birçok faktör cildinizi etkilemektedir. Bunların başlıca olanları;

 • Yağlı Yiyecekler
 • Fazla Yorgunluk ve Stres
 • Alkol ve Sigara Kullanımı
 • Uyku Düzeni
 • Regl Dönemleri
 • Hava Kirliliği gibi daha birçok sebep bulunmaktadır. Ancak en önemli olanlar bunlardır.

Bunlarla nasıl baş edebileceğinizi de sitemiz içerisinden zamanla bulabileceksiniz. Cilt bakımının detaylarına girmeden önce cilt türlerine de kısaca değinecek olursak.

 

Cilt Bakımı Hakkında Tavsiyeler

 

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için dikkat etmeniz gereken ilk nokta cilt bakımı hakkında bilgili olmaktır. Aksi halde yapacağınız hiçbir bakımdan fayda göremezsiniz. Ayrıca bilinçsizce uygulayacağınız bakımlardan fayda görmek yerine cilt sorunlarına dahi yol açabilirsiniz. Bunun en basit örneği cilt tipine uygun olmayan ürünlerin kullanımı ile oluşan alerjik reaksiyonlardır. İşte sizlere cilt bakımı hakkında tavsiyeler;

 • Kusursuz bir cilde sahip olmak istiyorsanız cilt bakımı için kullanacağınız ürünlerin cilt tipinize uygun olmasına özen göstermelisiniz. Hangi cilt tipine sahip olduğunuzu kısaca sunacağımız bilgilerden bulabilirsiniz.

Kuru Cilt Tipi

Cildinizde pul pul dökülmeler ya da çatlamalar oluyorsa kuru cilt tipine sahipsiniz.

Yağlı Cilt Tipi

Cildinizde yağ oluşuyorsa, parlak bir görünüm varsa ve gözenekleriniz fazlaysa yağlı cilt tipiniz vardır.

Karma Cilt Tipi

Alın, burun ve çene bölgenizde yağlı bir cilt, yanak bölgenizde ise kuru cilt mevcutsa karma cilt tipine sahipsiniz.

Hassas Cilt Tipi

Kozmetik ürünler, bakım malzemeleri ya da makyaj ürünlerini kullandığınızda ciltte yanma, kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlar oluşuyorsa hassas cilt tipiniz vardır.

 • Cilt tipiniz hakkında bilgi sahibi olduktan sonra kozmetik malzemelerde de doğal bakım malzemelerinde de cildiniz için en uygun ürünleri tercih etmeniz kolaylaşacaktır. Yağlı cilt tipine sahip kişilerin yağsız nemlendirici ürünlerini tercih etmesi buna örnektir. Yoğun içeriği bulunan nemlendiriciler yağlı ciltlerin daha da nemlenmesine neden olacaktır.
 • Cildinizi çok fazla yıkamaktan kaçının. Cildinizi yıkarken ılık su kullanmaya ve kurularken yumuşak bir havlu ile kurulamaya dikkat edin. Cilt temizliği için en uygun süre gece yatmadan önce uygulanan temizliktir. Cilt tipinize uygun bir sabun ve ılık su ile geceleri yatmadan önce cildinizi yıkamanız ciltteki kir ve tozların arınmasını sağlayacaktır.
 • Cildinizin en büyük düşmanı makyaj malzemeleridir. Ne kadar yorgun olursanız olun yatmadan önce makyajınızı temizlemeden önce yatmayın. Günlük yaşamda uzun süreler makyajla durmak zorundaysanız aşırı fondöten kullanımından kaçının. Makyajınızı ciltten çıkarmak için cildinize uygun bir makyaj temizleyicisi kullanabilirsiniz.
 • Cildiniz için kullandığınız ürünlerin kişiye özel olduğunu unutmayın. Özellikle makyaj malzemelerinizi başkaları ile ortak kullanmaktan kaçının. Başkalarının cildinde bulunan enfeksiyonların size de bulaşmasına neden olabilirsiniz.
 • Cilt bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken tek nokta ürünler değildir. Beslenme düzeniniz ve uyku düzeniniz de cildinizin bakımı için önemlidir. Tükettiğiniz besinler cildinizin görünümünü doğrudan etkilerken, yetersiz uyku ciltte solgun bir görünüme ya da gözaltı morlukları gibi cilt problemlerine neden olabilir.
 • Pürüzsüz ve parlak bir cilt için sigara kullanımı ve stresten uzak durmalısınız. Cildinizin güzelliği konusunda tüm bunların ayrılmaz bir bütün olduğunu unutmamanız gerekir.

 

Pratik Cilt Bakımı Uygulaması

blank

Uzun ve yorucu günlerde dahi cilt bakımınızı aksatmak istemiyorsanız sizlere sunacağımız pratik cilt bakımı uygulamasını kolayca deneyebilirsiniz. Cildinizin ihtiyacı olan bakımı yapmak için çok fazla zaman harcamanıza gerek yok. Bilhassa da cilt bakımını düzenli olarak uygulayan biriyseniz birkaç adımda cildinizi temizleyerek nemlendirme işlemi ile bakımınızı tamamlamanız mümkündür. Pratik cilt bakımı uygulaması için adımlar şöyle;

 

Cildinizi Temizleyin

Sağlıklı bir cildin ilk kuralı temizliktir. Her ne kadar cilt temizliğinin makyaj sonrası gerekli olduğu düşünülse de bu yanlıştır. Günlük yaşamda düzenli olarak cildinizi yıkamanız hijyen açısından önemlidir. Özellikle geceleri yatmadan önce cildinizi mutlaka temizlemeniz gerekir. Pratik cilt temizleme işlemi için cilt temizleme suyu kullanabilirsiniz. Yatmadan önce cildinizi cilt temizleme suyu ile birkaç dakika içerisinde arındırmanız mümkündür.

 

Peeling Uygulayın

Pürüzsüz bir cilt için ölü derilerin ciltten arındırılması ve tıkalı gözeneklerin açılması önemlidir. Bunu sağlamanızın en doğal yolu ise cildinize peeling uygulamaktır. Peeling işlemini özellikle ılık bir duş sonrasında yapabilirsiniz. Duş esnasında açılan gözeneklere peeling uyguladığınızda daha etkili sonuçlar almanız mümkündür. Eğer cilt bakımınızı gece yatmadan önce uyguluyorsanız peeling işlemini de yatmadan önce yapabilirsiniz. Gözenekleri temizlemek ve cildi pürüzsüz bir görünüme kavuşturmak için hazır peeling ürünlerini tercih edebilirsiniz.

 

Cildinizi Nemlendirin

Cilt temizliğinizi ve peeling işleminizi tamamladıysanız pratik cilt bakımı için son aşama cildinizi nemlendirmektir. Cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi cilt tipinize uygun bir krem ile sağlayabilirsiniz. Özellikle cilt bakımınızı makyaj öncesinde yapıyorsanız nemlendirici ihmal etmemeniz gereken bir kuraldır. Makyajınızın daha kalıcı olması ve mükemmel bir sonuca ulaşılması için makyaj öncesinde nemlendirici kullanımı altın kuralınız olmalıdır.

 

Cilt Bakımı İçin Maske Tarifleri

blank

Yüz için uygulanan cilt bakım maskesi uzun yıllar doğal bir güzelliğe sahip olmanın en önemli sırlarından biridir. Cildi korumak, kırışıklıklara karşı önlem almak, ciltteki ölü hücrelerin arındırılmasını sağlamak ve cilde ihtiyacı olan nemi doğal yöntemlerle kazandırmanın en kolay yolu cilt bakım maskeleridir. Cilt bakımı için maske tarifleri evde kolayca bulabileceğiniz malzemeler içermektedir. Haftada en az bir kez düzenli olarak cilt bakımı maskesi uygulamanız cilt sağlığınızı korumak adına önemli bir detaydır.

 

Cilt Bakımı İçin Kil Maskesi

Kil maskesi özellikle tıkalı gözenekleri açmak ve siyah noktalardan kurtulmak için ideal bir çözümdür. Ilık bir duş sonrasında uyguladığınızda maskeden daha fazla verim alabilirsiniz.

 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 1 yemek kaşığı saf gülsuyu

Malzemeleri karışım haline getirerek macun kıvamı elde ediniz. Bu kıvamı yakalamak için gülsuyunu azar azar ilave edin. İhtiyaç duyarsanız daha fazla gülsuyu da ekleyebilirsiniz. Maskeyi cildinize sürerek yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Bu süre boyunca konuşmamaya ve gülmemeye dikkat edin. Maske tamamen kuruduğunda cildinizi sadece ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır. Cildinizi arındırdıktan sonra cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile bakımınızı tamamlayabilirsiniz.

 

Cilt Yenileyici Bal Maskesi

Bal cildiniz için bulunmaz bir antioksidan kaynağıdır. Cilt bakımı için doğal maske tarifleri arasında en etkili yöntemlerden birisi bal maskesidir. Cilt yenileyici özelliğinin yanı sıra nemlendirici, cilt rengini açıcı ve peeling etkisi bulunan bir maskedir

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı şeker
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • Birkaç damla limon suyu

Tüm malzemeleri karışım haline getirerek maske uygulamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada maske uygulama öncesinde cildinizi ılık su ile ıslattığınız bir bez yardımıyla temizleyin. Bu sayede gözeneklerin açılmasını sağlamış olacaksınız. Maskeyi dairesel hareketlerle masaj yaparak cildinize uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile cildinizi çok fazla ovmadan maskeyi ciltten arındırın. Son aşamada cildinizin sıkılaşmasını sağlamak için yüzünüzü bir miktar soğuk su ile yıkayarak bakımınızı tamamlayın.

 

Cilt Bakımı Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Mükemmel bir cilde sahip olmak isterken birçoğumuzun doğru bildiği yanlışlar oluyor. Özellikle cilt bakımı hakkında yanlışlar çoğu zaman cildi istenilen etkiden uzaklaştırıyor. İşte sizlere cilt bakımı konusunda doğru olarak yapılan yanlışlardan bazıları;

 • Sürekli yüz yıkayarak cildin temiz olacağını düşünmek en sık yapılan yanlıştır. Cildinizi günde 2 kez temizlemeniz yeterli olacaktır. Aksi halde kullandığınız cilt temizleme ürünleri cildinizde kuruluk ya da çeşitli sorunlara neden olacaktır.
 • Cilt bakımı ürünlerinizi belirli aralıklarla yenileyin. Özellikle makyaj için kullandığınız malzemeleri 6 ayda bir yenilemeniz cildinizin sağlığı açısından önemlidir. Bununla birlikte yaz aylarında cildinize iyi gelen bir ürün kış ayları için yetersiz olabilir. Bunu da göz önüne alarak mevsime uygun ürünler kullanın.
 • Kremler ve kozmetik malzemelerin cilt için mükemmel olduğu düşünülerek çok fazla gereksiz bakım malzemesi almak yanlıştır. Bunun yerine aktardan uygun fiyatlara alabileceğiniz cilt bakımı için yağlar kullanabilirsiniz.
 • Cilt için internet üzerinde satılan pahalı bakım ürünleri ile bakım yapmaya çalışmak da bir diğer yanlıştır. Özellikle uzmanlar tarafından yapılacak işlemlerin bilinçsizce kişi tarafından yapılmaya çalışılması cilde zarar verebilir. Cildinize uygun olup olmadığını bilmediğiniz hiçbir uygulamayı bilinçsiz şekilde denememenizi tavsiye ederiz.

 

Cilt bakımı hakkında bilgiler sunduğumuz yazımızı ve önerileri dikkate alarak en değerli organınız olan cildinize doğru bakımı uygulayabilirsiniz. Son olarak sağlıklı bir cilt görünümü için bol su tüketiminin de dikkat etmeniz gereken detaylardan birisi olduğunu belirtelim. Günlük olarak en az 2,5 litre su tüketerek cildinizin pürüzsüz görünmesini ve uzun yıllar kırışıklıklara karşı savaşmayı sağlayabilirsiniz.