Tıp literatüründe anemi olarak bilinen kansızlık konusunda en belirgin rahatsızlık demir eksikliğidir. Demir eksikliği özellikle çocuklarda sık rastlanan bir durumdur. Vücuttaki demir eksikliği birçok sağlık problemine sebebiyet verdiği gibi özellikle çocuklarda büyüme ve fiziksel gelişim konularında sıkıntılar doğuracaktır. Peki çocuklarda demir eksikliği nasıl giderilir?

Bu sorunun cevabını birkaç farklı şekilde vermemiz mümkündür. Ancak daha doğru bilgilenmeniz açısından, bu durumu başlıklar halinde ele almamız daha doğru olacaktır.

Çocuklarda Demir Eksikliği Nasıl Giderilir? – Doğal Yöntemler

Ispanak ve Portakal Suyu

Yeşil yapraklı yiyecekleri çocuklarımıza yedirirken yanlış yöntemler izlediğimiz bilinen bir gerçektir. Özellikle demir açısından zengin olan ıspanak gibi yeşil yapraklı yiyecekleri çok pişirmeden portakal suyu eşliğinde çocuklarımıza yedirmeliyiz…

Süt

Çocuklara ne kadar süt içirirseniz o kadar büyür mantığı kesinlikle yanlıştır. Günde maksimum yarım litre süt fazlasıyla yeterli olacaktır. Bu miktarın artması durumunda çocuklarda ciddi sağlık problemlerine sebep olabileceğinizi lütfen unutmayın.

Ayrıca doğru süt kullanımı son derece önemlidir ve yiyeceklerle birlikte tüketilmesi yerine yemek aralarında tükettirilmesi çok daha fayda sağlayacaktır.

Havuç ve Brokoli

Brokolinin ne kadar yararlı bir yiyecek olduğunu uzmanlar bas bas bağırmaktadırlar. Hal böyle olunca size brokolinin demir açısından da yeterince zengin olduğunu belirtmemizde fayda var. Patates ve havuç gibi yiyecekler ile birlikte yedirilmesi gereken brokoli demir açısından fazlasıyla yüksek bir değere sahiptir…

Kuruyemiş

Çocuklarımızın kuruyemiş tüketmeleri birçok besin kaynağına ulaşmalarını kolaylaştıracak ve son derece faydalı olacaktır. Çocuğunuzun beslenme çantasına maksimum bir avuç olacak şekilde karışık kuruyemiş koymanız yararlı olacaktır. Fazlası obezite ve diyabet hastalıklarına yol açabilmektedir…

Karaciğer, Balık, Et ve Yumurta

Et burada dörtlünün en önemli olanıdır. Kırmızı etteki zengin demir mineralleri C vitamini barındıran yiyecekler aracılığıyla çocuklara yedirilmelidir. C vitaminli yiyeceklerle verilmesinin en büyük sebebi demir emilimini arttırmak olacaktır. Yumurta ve balık eti konusunda buna dikkat etmekte fayda vardır.

Karaciğer yedirmekte çok yararlı olmasına karşın, fazlası zararlı olacağından haftada maksimum bir kere verilmesi gerekmektedir…

Muhteşem Tahin Pekmez İkilisi

Fazla vermemek kaydıyla her gün çocuklarımıza tahin pekmez ikilisinden vermek çok faydalı olacaktır. Ancak bazı önemli kullanım tüyoları bulunmaktadır. Mesela pekmez yemeden 1 saat önce ve sonrasında kesinlikle çocuklarımıza süt verilmemelidir.

Bunlara ek olarak demir eksikliğine sebep olan bazı yiyecek alışkanlıklarından da bahsedelim.

Demir Eksikliğine Sebep Olan Yiyecek Alışkanlıkları

İnek Sütü

İnek sütünün demir emilimi çok zayıf olduğundan kesinlikle ilk 6 ay çocuklara inek sütünün verilmemesi gerekmektedir. Bu dönemlerde anne sütüyle beslenen çocuklar çok daha sağlıklı bir şekilde vücutlarında demir depolayabilmektedirler…

Kepek Ekmeği

Yine demir emilimini zayıflatan gıdaların kepek ekmeklerinde bulunuyor olması, çocuklarımıza kepek ekmeği yedirmemiz için yeterli bir sebep olacaktır.

Kakao

Çay, kahve ve gazlı içeceklerin çocuklara ne kadar tanıştırılabilirse o kadar faydalı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Örneğin; Çay demir emilimini çok yüksek bir oranda azaltarak, çocuklarda anemiye sebebiyet verebilmektedir.

Sonuç olarak, çocuklarda demir eksikliği ile ilgili bilgileri yeterince verdiğimizi düşünüyorum. Toparlayacak olursak bu sıkıntıların önüne geçebilmenin en önemli yolu doğru beslenmeden geçmektedir. Ve yukarıda belirttiğimiz yiyecekler ve kullanımlarına özen göstermeniz bu konuda yeterince faydalı olacaktır.