Öksürük tanımlamak gerekirse ciğerleri temizleme amacıyla uyguladığı kasılma refleksidir. Akciğerlere giren mikroplar, partiküller veya yabancı cisimlere karşı solunum yolundaki resöpterler bir refleksle bunların dışarıya atmaya çalışır. Öksürme işlemi aslında akciğerleri temizlemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Günde 10 ile 15 öksürme normal kabul edilir bunun üzerinde olan öksürmeler de dikkatli olmak gerekir. Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir? sorusuna cevap arayacağımız bu yazımız umarım hoşunuza gider.

Çocuklarda öksürüğün asıl sebebi geniz akıntısıdır. Burada gribal enfeksiyonlardan sonra burun tıkanıklığı olur bu tıkanıklık neticesinde akıntılar sabaha karşı belirginleşen öksürük şeklinde kendini gösterir. Bu durumlarda yapılacak ilk şey burun deliklerini açık tutmaktır. Bunu da çeşitli burun damlaları, serum fizyolojik içeren damlalar ya da okyanus suyu damlası kullanılabilir. Ortamın nemlendirilmesi veya buhar verilmesi burun deliklerinde oluşan tıkanıklığı yumuşatır.

Çocuklarda Demir Eksikliği Nasıl Giderilir?

Öksürük balgamlı ya da hırıltılı bir hal almış ise akciğerlere indiği düşünülür. Bronşlar da tıkanmaya başlamışsa hırıltı dışarıdan da rahat duyulabilir bir hal almış demektir. Bu durum gerçekleşmişse eğer doktor kontrolüne gidilmesi gerekir. Öksürüğün tanımında da bahsedildiği gibi öksürük bir reflekstir vücudun buna ihtiyacı vardır.

blank

Çocuklarda Öksürme Sebepleri Nelerdir?

Öksürüğün gerçekleşmesi için vücutta ters giden bir şeyler vardır. Herhangi bir hastalığın belirtisi ya da başlangıcı olabilir. Ufak çocuklarda özellikle konuşmaya yeni başlayan sesler çıkaran çocuklarda öksürük değişik sebeplerden olabilir. Ses tellerinin kullanılmasını öğrenme ve konuşmayı ilerletmesi için çıkardığı sesler boğazında tahriş oluşturabilir bu sebeple öksürüyor olabilirler. Üşütme, gribal enfeksiyon, ateş gibi hastalıklarda da öksürmeler görülmektedir. Öksürüğün asıl sebepleri araştırılırken yapılan testler neticesinde bir tanı konulur.

Çocuklarda öksürüğün bir alarm olduğunu hatırlamakta fayda vardır. Bazen boğazına kaçan bir nesne veya yiyeceğinde öksürüğü beraberinde getirdiğini genize kaçma olarak bildiğimiz olayın neticesinde öksürüldüğünü de biliriz. Bazı durumlarda ise bahse konu çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir diye düşünülür.

İşte bu noktada iletişime geçip bizlerden yardım alabilirsiniz. İletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilir alanında uzman ve profesyonel çalışma ekibimizden gerekli desteği alabilirsiniz. Şikayetinizin sonuçlarına göre uzman ve alanında profesyonel çalışma ekibimiz ile birlikte sizlere en doğru tedavi şeklini vermekteyiz.

Öksürük birçok sebepten gelişebilir. Hastalıklar, üşütme, grip, mide rahatsızlıkları, burun tıkanıklığı gibi birçok sebebi olmaktadır. Öksürüğün azaltılması için yapılacak birçok işlem vardır. Bu konu hakkında bilgiye sahip olmak için öncelikli ilk işlem doktor muayenesidir. Belirlenen tetkikler doğrultusunda işlem yapmak en doğru olanıdır. Öksürüğün nedeni saptanmadan önce sizler evde kendi elinizle basit şeyler yapabilirsiniz.

Ilık su içirmek boğaz yolunda rahatlamayı sağlar, Bal veya ballı ılık suda kullanılır (1 yaşından büyükler için). Ortamın nem miktarı düşük ise yükseltmek öksürüğün azalmasında etkili olabilmektedir.

Alerji olma ihtimali de söz konusudur. Bazı nesnelere, mevsimsel geçişlere, çiçeklere veya hayvanlara alerjisi olan çocuklarda öksürük gibi alerjik etkenler görülmüştür. Alerjen maddeler ortadan kaldırılınca öksürükte azalma görülebilir. Ebeveynlerin evde sigara kullanımı da çocuklarda öksürüğe neden olur. Akciğerlerindeki küçük gözeneklerde tıkanıklığa ve ileri ki yaşlarında ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Çocuğunuzun bulunduğu ortam eğer tozlu ise ortamda maruz kaldığı kirli ve kalitesiz tozlu hava yüzünde öksürük görülebilir. Ortam yeterince havalandırıldıktan sonra öksürükte azalma görülmektedir. Çocuğunuzun yattığı yatağındaki nevresim, battaniye, yorgan ve yastıkları sık sık yıkayın üzerinde bulunan tozlar öksürüğe neden olabilir.

Öksürüğün Hastalık Belirtisi Olması Halinde Ne Yapılmalıdır?

Öksürüğün bazı nedenleri olduğu gibi bazı hastalıklarında belirtisi olma ihtimali üzerinde de durmak gerekir. Mide rahatsızlığı olma ihtimalinde geceleri yastığı hafif dik konuma getirmeniz öksürüğün azalmasında etkili olacaktır. Mide öz suyu bazen soluk borusuna gelebiliyor ya da boğaza kadar geldiği için öksürüğe neden oluyor. Yastık dikleştirmek bu konuda öksürük azalmasına yardımcı olacaktır.

Ufak çocuklarda burun tıkanıklıkları da öksürüğe sebep olmaktadır. Gerekli burun yolu temizlemesi yapılarak öksürüğün azalması sağlanabilir. Bebeklerde burun tıkanıklığı giderilirken serum fizyolojik kullanımı yapılmalıdır. Bebeği sağ ve sol taraflara yatırarak her bir burun deliğine enjektör yardımı ile serum fizyolojik sıkımı yapılır. Zatürre gibi bir rahatsızlık başlangıcı var ise öksürme kesilmeden devam eder.

Bronşit gibi rahatsızlıklarda da öksürme çok olmakta ve geceleri belirginleşir, bazen şiddetli bazen şiddetsiz şekilde artarak veya azalarak öksürme görülmektedir. Boğmaca hastalığında öksürme görülür ki bu rahatsızlıkta öksürme şekli havlar tarzdadır. Faranjit veya Laranjitte de öksürük olabilir boğazın tahriş olması durumundan dolayı bu öksürük oluşur. Solunum yolu ya da Üst solunum yolu enfeksiyonlarında da öksürme şiddetli bir şekilde görülür. Yastığı çocuğun başının altına 45 derecelik bir açı ile koyulmalıdır.

Temiz hava için odayı sık sık havalandırmak gerekir. Oda içerisine nem veya buhar yapıcı, ıslak havlu, nem veya buhar makinası gibi araçlar konulmalıdır. Solunum yolu enfeksiyonlarında öksürük genelde 2 ve 3. günlerde artmakta 7. günde ise en yüksek seviyeye ulaşmakta 14. gün itibari ile iyileşme görülmektedir. Astım ve nefes darlığı hastalığı belirtilerinden birisi olma ihtimali vardır. Astım nefes darlığında öksürme nöbet şeklinde ve nefes alamıyor gibi zorlanmasında anlaşılır.

Çocuklarda Kusmaya Ne İyi Gelir?

Öksürük az ve nefes alışveriş zorluğu yaşanıyorsa akciğer filmi çekilmesinde fayda vardır. Akciğer filminde ciğerler içerisinde oluşan herhangi bir rahatsızlık olup olmadığı görünmektedir. Akciğerlerde su toplanması veya akciğerlerde ödem oluşmasında da şiddetli öksürme görülmektedir. Bulaşıcı hastalıklar en çok nefes alışverişlerinden vücuda girerler ve hastalık belirtisi gösterirler. Akciğerden giren ve vücut içerisine konan geçici rahatsızların çoğunda öksürük görülmektedir. Bütün bu sorunlar göz önüne alınarak yapılacak işlemler bulunur ve vakit kaybetmeden uygulanmaya başlanır.

blank

Öksürüğü Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda öksürüğü gidermenin yolları çeşitli şekillerde yapılır. Kullanılan tıbbi ilaçların çokluğu ve reçete kullanımı sayesinde öksürük kontrol altında tutulmakta ve nedeni saptandıktan sonra öksürmeyi gerektiren hastalığın tedavisi yapılmaktadır. Bol ılık su içirmek boğaz yoluna iyi gelebilir. Öksürme şiddetine göre gerek ilaç kullanımı gerekse bitkisel tedavi yöntemleri olsun çeşitli yollarla öksürük giderilmeye çalışılır.

Bitkisel çaylar, nane limon, hatmi çiçeği tohumu, ada çayı, tarçın, zencefil gibi kaynatılıp çayı yapılarak tüketilebilir. Bunların yanı sıra kekik suyu kaynatılıp buharının odayı sarması sağlanarak bebeğin veya çocuğun boğazının yumuşamasının sağlanması, tatlı elma yağının koltuk altına, karın bölgesine ayakların altına sürülmesi (kesinlikle göğüs bölgesine sürülmemelidir.), ceviz zarının kaynatılıp bebeklere içirilmesi, kuru dut kaynatılıp süzülerek biraz tereyağı ile karıştırılıp verilmekte, zeytinyağına limon damlatıp verilebiliyor yine pekmez ve tereyağı karıştırılıp verilebiliyor öksürük için kullanıyorlar.

Ancak bu tür bilgiler çoğu zaman kulaktan dolmadır. Bazıları ise bebeklere kesinlikle verilmemelidir. Örneğin bal ve süt 1 yaşından önce bebeklere verilmelidir. Hatalı bitkisel ürünler kullanmak yerine anne ve babalar bilinçli hareket edip çocuklarını doktora götürmeli ve uzman doktorlarımızdan öksürük için tavsiyeler almalılardır.

Gerekli ise ilaç kullanımı yapılarak öksürüğün ciğerlere inerek hasar vermesi engellenmelidir. Çocuklarda öksürük şiddetine göre gerekli doktor muayenesi sonucu ilaç kullanımına başlanır. Bazı ilaçların yan etkisi olduğu düşünüldüğünden bitkisel tedavileri tercih edenler oldukça fazladır.

Halk arasında tercih edilen bitkisel ilaçlar ve çaylar öksürüğe karşı iyi gelmelerinden dolayı çok kullanılmaktadırlar. İlaç ve bitkisel ilaç kullanımından önce bu tür rahatsızlıklarda firmamız ile irtibata geçiniz sizlere en doğru bilgiyi ve en doğru yöntemi yapmanız için yardımcı olacağız. Çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir? sorusunun cevabını aradığımız bu yazımız konusunda merak ettiklerinizi lütfen yorum bölümünden veya iletişim sayfamızdan bize bildiriniz.