Hemen herkesin hayatının herhangi bir döneminde başına gelen diş ağrısı bazen uzun vadeli olarak bazen de en olmadık zamanlarda bir anda gelir. Çoğu zaman doktora gitmek mümkün olmayabilir. Böyle durumlar için uygulanabilecek diş ağrısı çözümü için bazı önerilerimiz olacak. Bu önerileri uygulamaktan ziyade ağız ve diş sağlığı yazımızda da belirttiğimiz gibi, diş ağrısı yaşıyorsanız mümkün olduğu kadar doktorunuza danışmaya özen gösterin.

Diş Ağrısı Çözümü

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılabilir Diş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

2 Diş Sarımsak

2 diş sarımsağı ezip ağrıyan dişin üstüne koyun ve dişinizi sıkın. Yaklaşık 15 dakika bekletin. Sarımsaktan dolayı ağzınız biraz acır fakat sakın almayın 15 dakikanın sonunda dişinizi ılık suyla çalkalayın. İltihaptan dolayı oluşan diş ağrısını sarımsak yok eder.

Dişlerinizi Fırçalayın ve Yemek Artıklarını Yok Edin

Diş ağrılarının temel nedenlerinden biri yemek artıkları ve bakterilerin sinirlere yaptığı etkidir. Yemekten sonra temizlenmeyen artıklar aside dönüşerek sinirlere baskı yapar ve ağrıya sebebiyet verir. Aynı zamanda tüketilen nişastalı ve şekerli gıdalar temizlenmediği takdirde bakteriye dönüşür. Diş ve diş etine mesken kuran bu bakteri ve artıkları zaman kaybetmeden temizlemek için yemeklerden sonra mutlaka dişleri fırçalamak gerekir.

Kürdan ve Diş İpi Kullanımı

Diş fırçalama imkanı bulamadığınız acil durumlarda kolonya ve alkol ile dezenfekte ettiğiniz kürdan ile diş aralarına kaçan yemek artıklarını temizleyin.

Yatarken Yastık Kullanın

Diş ağrısı genellikle gece vakti gelir. Ve uzun süre devam eder. Bunun nedeni kan basıncının yatar pozisyonda başa vurması ve çene bölgesinin zonklamasıdır. Çözüm olarak da yüksek bir yastık kullanmak işe yarayacaktır.

Ağrıyan Bölgeye Buz Uygulayın
  • Buz birçok ağrı ve acılı yarada etkin bir çözüm olduğu gibi diş ağrısında yardımcı faktörlerdendir. Ağrıyan dişin bulunduğu yanağa uygulanan buz mutlaka bir havlu yada beze sarılmalıdır. Buzun direkt teması kötü sonuçlar verebilir.
  • Aynı şekilde sıcak uygulaması da diş ağrılarını hafifletir. Sıcak su kompresi ve sıcak suyun ağız içinde çalkalanması ağrıyı hafifletmede işe yarar bir çözümdür.
Tuzlu Su veya Üzüm Sirkesi İle Gargara

Kısa süreli çözümlerden biri olan tuzlu su veya sirke gargarası diş ağrısını dindirmektedir ve en azından bir süre rahatlatır dişlerin uyuşmasını sağlar.

Taze Salatalık İle Ağrı Giderme

Tuz ile ovulan oda sıcaklığında dilim salatalık diş üzerine konur ve bir süre bekletilir.

Oksijenli Su İle Gargara

Su ile seyreltilen oksijenli su ağızda çalkalanmak suretiyle gargara şeklinde kullanılabilir.

Vanilya,Badem Nane ve Limon Özü

Zikredilen bitki özlerini bir pamuk yardımıyla dişlerinize sürebilir ve tampon yapabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı İle Masaj

Diş ağrıları için etkin bir çözüm olan çay ağacı yağı iki şekilde kullanılabilir. Birinci olarak bir pamuğa bir iki damla damlatılarak dişe uygulanabilir. İkinci olarak da ılık bir suya damlatılarak bu ağız içerisinde bir süre çalkalanabilir.

Karanfil ve Karanfil Yağı İle Ağrı Dindirme

Karanfil taneleri ağız kokuları kadar dişleri uyuşturmada da başarılıdır ve ağrıyı hafifletir. Ağrıyan dişin bulunduğu bölgede 4-5 dakika çiğnenen karanfil kısa sürede etkisini gösterecektir. Bir pamuk üzerine eklenerek dişe uygulanan karanfil yağı çok daha etkili bir sonuç verecektir.

Karbonat İle Çözüm
  • Karbonat bir miktar ılık suya eklenir ve gargara yapılır.
  • Bir diğer kullanım şeklide ıslak pamuğa batırılarak dişe uygulanmasıdır.
Zencefil ve Kırmızı Acı Biber Kürü

Her iki baharatın tozu bir damla suyla macun kıvamına getirilir ve ağrıyan bölgeye sürülür. Bu kürün diş ağrısının yanı sıra boğaz ağrısına etkisi de inanılmazdır.

Zerdeçal ve Su

Zerdeçal ve su ile yapılacak olan macun ağrıyan dişe sürülür ve zerdeçalın antiseptik etkisi ile ağrı hafifler.

Çörek Otu

Bağışıklık sistemini güçlendiren çörek otu ağrıya neden olan etkenleri ortadan kaldırmada başarılıdır.

Buğday Çimi Suyu

Doğal bir antibiyotik olan buğday çimi diş ve diş eti enfeksiyonlarını yok eder. Ağızdaki bakterilerle savaşır ve ağrının azalmasına neden olur.

Karabiber

Diş ağrısında önemli etkileri olan karabiber anti-bakteriyel ve antienflamatua özelliği ile güçlü bir antibiyotiktir.

Yukarıda diş ağrısı için neler yapılır? diye bir çok yöntemden bahsettik. Tekrar belirtmemiz gerekirse, kalıcı ve en doğru çözüm adına doktorunuza danışmanız yararınıza olacaktır. Aklınıza takılan soruları sormaktan lütfen çekinmeyin…