Dudak bakımı konusunda bilgi sahibi olmadan önce size şu kadarını söyliyim; dudaklar gülüşümüzün güzel olmasındaki en büyük etkendir. Gülüşümüzün kahramanı olan dişlerimizden bile daha ön plandadır. Kimse kırışık, buruşmuş ve çatlamış dudaklara sahip olmak istemez. Yüzümüzdeki ifadeyi değiştirebilme gücüne sahip olan dudaklarımıza ne tür bakımlar yapmalıyız? Onları genç ve diri tutmak için nelere dikkat etmeliyiz ? Bu yazımızda bu sorulara cevap olmaya çalışacağız. Ayrıca “Güzellik” – “Sağlık” başlıklarımızın altındaki kategorilerde sizi çok farklı bir insan haline getirebilir…

blank

Bir çoğumuzun dudak yalama alışkanlığı vardır, eğer böyle bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan vazgeçmek dudaklarınız için yapacağınız en büyük iyiliklerden bir tanesidir. Dudak yalama alışkanlığı dudaklarınızı kurutur ve çatlayıp soyulmasına sebep olur. Ama tek sebepte bu değildir tabi ki, vücudunuz da su oranı az ise ya da çok soğuk veya çok sıcak ortamlarda bulunmanız da dudaklarınızın kuruyup çatlamasına sebep olan etkenlerdendir. Bu ortamlara karşı kendinizi korumaya almalısınız ve bol bol su tüketmelisiniz. Kısa süre içerisinde yararını göreceksiniz. Bilinçsiz olarak dudak bakım ürünleri almayınız. Doğal ürünlerden yana olmanızı tavsiye ederim. Zeytin yağı, aloe vera, badem ve E vitamini dudaklarınız için yararlı olan doğal yöntemlerdir. Evde uygulayabileceğimiz kolay peeling yöntemi ile de dudağınızda ki ölü derilerden kurtulabilir ölü derilerin ardına saklanmış olan canlı ve pürüzsüz derilerimizi ortaya çıkarabiliriz. Nasıl mı ?

Evde Dudak Peelingi

  • Birer çay kaşığı karbonat ve bal
  • İki damla zeytin yağı

Gerekli olan bütün malzeme bu kadar, bunu yapmayı dudaklarınıza çok görmeyin.

Nasıl Hazırlarım?

Karbonat ile balı iyice bir birine karıştırın. Ortaya çıkan sonucu dudaklarınıza uygulayın ve 3-4 dakika kadar bekleyin ve ılık su ile yardımı ile güzelce sürmüş olduğunuz karışımı yıkayın ve kurulayın. Sonrasında zeytin yağı uygulayın. 10-12 dakika kadar bekleyin.

Yapmış olduğunuz bu uygulama daha parlak ve daha canlı dudaklara sahip olmanıza fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Dudaklarımız İçin Faydalı Olan Şeyler Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı

Daha dolgun dudaklar için Hindistan cevizi yağı kullanmamız yararlı olacaktır. Aynı zamanda içerisinde bulunan E vitamini sayesinde derinin beslenmesine yardımcı olacaktır.

Bal ve Tarçın

Bal ve tarçın doğal yönden dudak dolgunlaştırma ve pürüzsüzleştirme gibi sihirli dokunuşları vardır ve gün aşırı kullanmak dudaklarımıza zarar vermez aksine düzenli kullanım dudaklarımızın her geçen gün daha güzel görünmesine sebep olan güzel bir davranıştır.

blank

Dudak Bakımında Dikkat Etmemiz Gereken Unsurlar Nelerdir ?

Öncelikli sırf ucuz diye bizlere cazip gelen ürünleri almaktan kaçınmalıyız ve daha çok bildiğimiz ve sağlık açısından bizlere zarar değil de yararı olan ürünleri tercih etmeliyiz.
Aşırı sıcak ve aşırı soğuktan çatlayan dudaklarımızı güneş koruyucu kremler ile koruyabiliriz.
Nane yağı kullanmak ta dudaklarımıza faydalı bir davranıştır. Günde 2 damla kadar kullanabilirsiniz.
Nemlendirici kullanın.
Yeterince vitamin alın. Dudak bakımı için özellikle B ve E vitaminlerini almanız dudaklarınız için çok yararlı olacaktır.

B ve E Vitaminleri İçeren Besinler Nelerdir ?

Bal kabağı
Avakado
Ceviz
Havuç
Ispanak
Kayısı
Gibi besinler dudaklarımız için çok yararlı besinlerdir.

Aklınıza takılan veya sormak istediklerinizi yorum bölümüne eklemeyi unutmayın.