El bakımı; bilhassa kadınlar için hayati bir öneme sahiptir. Hatta, kadınların her ortamda ve her koşulda el bakımı yapmaya gayret ettikleri bilinmektedir. Çünkü, güzel ve bakımlı eller; oldukça önemlidir. El bakımına önem verilmediği takdirde hem görüntü hem de hissiyat olarak sıkıntılar yaşamak söz konusu olacaktır. El bakımının önemi tartışılmaz olmakla beraber el bakımı yapmanın oldukça basit yöntemleri bulunmaktadır. Bilhassa, evde hazırlanması mümkün olan el bakımı önerileri olarak sunulan yöntemler sayesinde kısa süre içerisinde istenilen temizliğe ve görüntüye ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu yazıda, el bakımına dair en önemli unsurları bulabilirsiniz.

Kurumuş ve Çatlamış Ellere Hangi Bakım Yöntemleri Uygulanmalıdır?

Ellerin yalnızca soğuk havalarda zarar görmesi söz konusu değildir. Bunun yanı sıra, sıcak ve güneşli havalarda da ellerin kuruduğu bilinmektedir. Ellerin kuruyup çatlamasının belirli dönemlerde ciddi riskler teşkil ettiğini söylemek gerekir. Kadınların evlerde kullanmış oldukları temizlik malzemelerinin yanı sıra ellerin aşırı suya maruz kalması ve kimyasal madde içeren temizlik ürünlerinin kullanılması gibi sebeplerden dolayı ellerin kuruması ve çatlaması söz konusu olmaktadır.

Kurumuş ve çatlamış ellere bakım yapmak için en uygun zaman gece yatmadan hemen önceki zaman dilimi olarak bilinmektedir. Gece yatmadan önce yapılan el bakımı sayesinde sabah uyandığınız zaman daha yumuşak ve sağlıklı gözüken ellere sahip olabilirsiniz. Kuruyan ellerinize çare bulmak istiyorsanız çok uzağa gitmenize gerek yok! Mutfaklarda kullanılan zeytinyağının el bakımında önemli bir yerinin olduğunu söylemek gerekir.

Zeytinyağı; kuruyan ellerin yumuşatılmasında önemli bir işleve sahiptir. Bunun için evinizde oldukça basit bir şekilde içerik hazırlayabilirsiniz. Bir kasenin içerisine zeytinyağı ve birkaç damla limon damlatıp karıştırdıktan sonra ellerinize uygulayabilirsiniz. Bu karışımı ellerinize sürmenizin ardından ellerinizin çok daha yumuşak hatta ipeksi bir görünüm elde edeceğini söyleyebiliriz. Zeytinyağı ve limon karışımını ellerinize uyguladıktan sonra 15-20 dakika beklemeli ve ılık suyla durulamalısınız. Bu basit el bakım yönteminin işe yaradığını söylemek gerekir. Sonuç olarak, Koronavirüs salgınından dolayı insanların evinden çıkamadığı şu günlerde, kadınlar için etkili ve pratik bir el bakım yöntemi olacaktır.

Ayrıca daha fazla bilgi için daha önceden yazmış olduğumuz El Bakımı Nasıl Yapılır? yazımızı da inceleyebilirsiniz…

Ellerin Nem Kaybını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Her cildin belirli bir nem seviyesinde olması gerekmektedir. Cildin belirli bir nem seviyesinin altına düştüğünde en başta ellerde kuruluklar, çatlaklar ve kırışıklıklar meydana gelmektedir. Bu sorunun önüne geçmek adına yine evinizde basit bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Evde nem maskesi yapmak istiyorum diyorsanız patates ve vazelinle bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak, patatesi sıcak suda haşlamalı ve kabuğunu soyduktan sonra püre haline getirmelisiniz. Püre haline getirilen patatesin içerisine bir miktar vazelin koyarak karışımı hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız patates ve vazelin karışımının içerisine bir parça papatya çiçeği ekleyebilirsiniz. Bu karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Karışımı ellerinize uygulamanızın ardından ellerinize bir mendil sarıp 20-25 dakika beklemeniz gerekmektedir. Bu sürenin geçmesinin ardından ellerinizi ılık suyla yıkamalısınız. Sonuç olarak, ellerinizin nem seviyesinin eskiye kıyasla çok daha iyi olduğunu siz de keşfedeceksiniz.

El bakımı önerileri içinde evde yapabileceğiniz bir diğer karışım için badem yağı kullanabilirsiniz. Badem yağı; birçok konuda faydalı olmakla beraber bilhassa ellere çok iyi gelmektedir. Badem yağı sayesinde ellerin çabuk kurumasının ve çatlamasının önüne geçilmektedir. Badem yağını elinize hafif bir şekilde uygulamanızın ardından bir süre beklemelisiniz. Kısa süre içerisinde ellerdeki toparlanma fark edilecektir.

Badem yağının dışında el bakımı için gerekli bir diğer unsur ise vazelin olmaktadır. Yağlı ve kremsi bir yapıya sahip olan vazelini ellerinize uygulamadan önce ellerinizi ılık suyla yıkamalısınız. Ardından, vazelini masaj yaparak ellerinize uygulamalısınız. Ardından, 10-15 dakika beklemelisiniz. Vazelin; kısa süre içerisinde cilt kuruluğunu düzenleyecektir. Bunun yanı sıra, ellere daha parlak bir görünüm verecektir. Vazelin el bakımında olduğu kadar tırnak bakımında da etkili sonuç vermektedir. Kurumuş ellere kısa zamanda etki etmesini istediğiniz bir ürün arıyorsanız sizin için en doğru tercih vazelin olacaktır.