Elbiseleri her zaman severek ve beğenerek alırsınız. Fakat elbise bakımı dediğimizde çok eksik kalıyoruz. Yıkanmadığı zaman renk solması elbisenin şekil bozukluğuna uğraması gibi nedenlerden dolayı artık giyilmeyecek duruma gelebilirler. Bu nedenle elbiselerimizin ilk günkü gibi parlak ve güzel durması için elbiselerin doğru şekilde kullanımı ve akıllı elbise bakımı elbiselerimizin kullanım ömrü ile ilk günkü gibi durmasını sağlayacaktır.

Elbiseler Nasıl Yıkanmalıdır?

Her aldığımız ürünün etiketinde nasıl yıkayacağınıza dair bilgiler bulunmaktadır. Etiket bulunmadığı ürünlerde mağaza görevlisi tarafından nasıl yıkanacağına dair bilgi alabilirsiniz. Etikette yazana veya mağaza görevlisinden aldığımız bilgiye göre uygun şekilde yıkamalısınız. Çamaşır makinesine elbiselerimizi atmadan önce çamaşır makinemizi doğru programa getirdiğinizden emin olmalısınız. Programı belirleyerek elbiseye uygun bir şekilde deterjan tercihi yapmalı  ardından yıkama işleminizi gerçekleştirmelisiniz.

Elbiselerin her çeşidinin neredeyse farklı bakım çeşitleri vardır. Peki elbise türlerine göre dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir?

Takım Elbise 

Özellikle iş hayatında veya özel bir yemeğe çıktığınızda kullanılan ve direk akla gelen başrol görevini alan her zaman şık ile temiz olması gereken takım elbiseleri nasıl kullanmalıyız? Haftanın beş gününe dayanıklı ve temiz hale getirmek adına bazı kurallara dikkat etmemiz gerekiyor. Bu sayede hem en sevdiğiniz takım elbiselerinizi ilk günkü gibi temiz, şık bir halde uzun süre giyebilirsiniz.

Klasik elbiselerin temel parçası olan takım elbiseler düzenli ve doğru özeni göstermek için öncelikle kumaşlarının ne kadar hassas bir bakım istediğini iyice anlamış olmanız gerekmektedir. Sadece kuru temizleme yapılabilen ve düzenli periyotlarda giyilebilen takım elbiseler, giyilme sıklığına göre yılda iki yada üç sefer kuru temizlemeye götürülmelidir. Ayrıca bu bakıma götürülmesi gereken takım elbiselerin kuru temizleme işlemi kadar önemli olan bir diğer husus düzenli olarak havalandırmalıdır ve kesinlikle nemli yerlerde tutulmamalıdır.

Takım elbisenin giyildikten sonra tozlardan ve kokulardan arınması için askıya asılıp iyice havalandırılacak bir şekilde bir yere asılmasında büyük bir fayda vardır. Akıllara çok fazla gelmese de takım elbiselerin dolabımızda nasıl bir şekilde durduğu da çok önemlidir. Takım elbisemizin dolaptaki düzenine önem vermemiz gerekir. Çok sıkışık bir dolapta durması takım elbisemizin kırışıp buruşmasına yol açacaktır. Bundan dolayı ferah bir ortam yaratılmalı ve özel bir askı kullanılması gerekmektedir.

Ahşap veya plastik kalın askılar ceketinizin omuzlarının düzgün bir şekilde durmasına yardımcı olur. Pantolonun asılması için tasarlanan kısmında pantolonun kırışıp buruşmasını engellenmesine yardımcı olacaktır. Ve bu sayede takım elbisenizin dolapta düzenli ve konforlu bir şekilde muhafaza edilmesini sağlayacaktır.

Eğer uzun bir süre takım elbisenizi giymeyeceksiniz yada sezonun açılmasına kadar kullanmayacaksanız yapmanız gereken şey; tozdan ve kirlerden korunması için gambolcu içine yerleştirmeniz ve o şekilde dolaba kaldırmanızdır.

Kesinlikle elde veya çamaşır makinasında yıkanmamalıdır. Yıkandığı takdirde takım elbisemizin deformasyona uğramasına yol açacaktır. Takım elbisenizin ilk günkü gibi şık ve temiz kalması için güvenilir bir kuru temizleme şirketi seçmelisiniz.

Bu anlattığımız detaylara ve uygun şekilde bakım unsurlarına dikkat ettiğiniz takdirde, takım elbiselerinizin ömrü uzayacaktır.

İpek Elbise

İpek oldukça hassas ve narin bir kumaştır. Bundan dolayı hem kullanırken hemde bakım yaparken dikkatli ve özen göstererek hareket edilmelidir.

Bir şeyin hassaslığından ve yumuşaklığından bahsetmek istediğimizde genellikle ipek tabirini kullanırız. Üstelik ipek kumaşlar hassas oldukları kadar değeriyle de akıllarda yer edinmiştir. İpek kumaşlardan yapılmış kıyafetler çoğunlukla kalitelerinden ve şıklığından ödün vermezler. Dikkatli kullanıldığında oldukça uzun ömürlüdürler. İpek elbise bakımı son derece özel ve dikkat isteyen bir kumaşa sahiptir. Yanlış uygulama sonucunda ipek kıyafetlerimizin deformasyona uğramasına yol açmanız içten bile değildir.

İpek kıyafetler yıkanırken özellikle yıkama ısısı oldukça önemlidir. Yanlış bir yıkama ısısı olduğu takdirde bozulmalarına, büzüşmelerine, solmalarına neden olabilirsiniz. İpek kıyafetlerimizi yıkarken kıyafetlerimizin deformasyona uğramaması için ağartıcı bulunan deterjanlardan kesinlikle kaçınmalıyız. Çünkü, bu deterjanlar kıyafetlerimize oldukça zarar verip deformasyona yol açacaktır. İpek kıyafetler hassas ve narin olduğu için öbür kıyafetlerle birlikte çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Genellikle kuru temizlemeye verilen ipek kıyafetleri evde kendinizde temizleyebilirsiniz. Fakat evde temizlerken dikkat etmemiz gereken püf noktaları bulunmaktadır.

İpek Kumaş Nasıl Yıkanır? 

İpek kumaşlar asla sıcak suda yıkanmamalıdır. Ve kimyasal madde içeren deterjanlar kullanılmamalıdır. Her kıyafetin etiketinde yıkama talimatları bulunmaktadır. Etiketi bulunmayan kıyafetlerde ürünü aldığınız mağazada, mağaza görevlisinden bilgi almak gerekir. Bu talimatlara uygun bir şekilde yıkamamız hayat kurtaracaktır. Önemli bir nottan bahsedecek olursakta; ipek kumaşlar soğuk su ile yıkanmalıdır!

 • Bir leğenin veya geniş bir kovanın içine su doldurun ve içine bebek şampuanı dökün.
 • Kıyafetlerinizi içine koyun ve nazikçe ovalayarak yıkamaya çalışın.
 • Eğer ki kumaşınızın üstünde çok zorlu lekeler varsa kıyafetinizin suda bekleme süresini uzatın. Lekenin yumuşamasını bekleyin, leke çıkmayacak gibiyse güvenilir bir kuru temizleme şirketine başvurabilirsiniz.
 • Lekeler çıktıktan sonra durulama işlemi için temiz bir leğen içine su koyup durulama işlemini yapabilirsiniz.
 • Yıkama işleminden sonra durulama suyunuzun içine %2 oranında beyaz sirke koyarsanız ipek kıyafetler üzerinde ki sabun artıklarını süzmüş olursunuz.
 • Kumaşınızın ipeksiliğini koruması için suyun içine %2 oranında saç kremi dökebilirsiniz.
 • Yıkama işlemi bittikten sonra kıyafetlerinizi kesinlikle elle sıkarak durulamaya çalışmayın! Bu durum kıyafetinizin buruşmasına yol açacaktır. Onun yerine havlunun üzerine kıyafetlerinizi serin ve suyunu almaya çalışın.
 • Kıyafetlerinizi kurutmak için kesinlikle direk güneş ışığına maruz bırakmayın. Güneş ışınlarına maruz kalan kıyafetler solmaya başlar. Ve son olarak kıyafetlerinizi asarken altına havlu koymanız yararınıza olacaktır.
İpek Kumaşlarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
 • İpek kumaşa sahip kıyafetler üzerinde doğrudan parfüm deodorant vb. şeyler kullanmayın. Bunlar kıyafetinizde leke oluşmasına sebep olabilir.
 • İpek kıyafetlerin bakımını yaparken yıkama talimatlarına uygun bakım yapmaya özen gösterin.
 • İpek kıyafetlerde kesinlikle ağartıcı maddeler bulunduran, kimyasal içeren deterjanlar kullanarak temizlemeye çalışmayın.
 • İpek kıyafetleri yıkarken yıkama ısısına dikkat edin.

İpek kıyafetlerinizde zorlu lekeler olduğu taktirde kıyafetlerimizi güvenilir bir kuru temizleme şirketine vermeniz yararınıza olacaktır…

 

Keten Elbise

Keten elbiselerin bakımında ve ütülenmesinde dikkat ve özen göstermeliyiz. Yanlış bir uygulama sonucu keten elbiselerimiz deformasyona yol uğrayabilir.

Keten elbise temizliği söz konusu olduğunda ipek ve diğer kumaşlar kadar kolay değildir. Dahası keten kumaşlı elbiseler, öbür elbiselerden daha çok ütülenmesi gereken bir kumaş türüne sahiptir. Ancak bu sizi kesinlikle caydırmasın birkaç bilgi ile evinizde ki tüm keten ürünlere rahatlıkla bakım yapabileceksiniz .

Keten Ürünlerde Leke Çıkarma

Elinizde bir çarşaf veya masa örtüsü tarzında bir parça olsun bölgesel olarak temizlik yapmak keteni temizlemek ve uzun süre kullanmak için en etkili yoldur.

Eğer ki keteninizin etiketinde sadece kuru temizleme için uygun yazıyorsa güvenilir bir kuru temizleme şirketine vermeniz gerekmektedir.

Lekeli olan elbisenizi temiz ve geniş bir alan üzerine yerleştirin elbisenize uygun olan toz deterjanını lekeli olan bölümün üstüne çok olmayacak şekilde dökün. Ilık su yardımıyla lekenizin yumuşamasını sağlayın.

Daha sonra lekeli olan bölgeye az miktarda limon suyu damlatın. Limon suyunu elbisenizin rengini değiştirmeyecek şekilde kullanın veya bunun yerine güvenilir kaliteli bir leke çıkarıcı kullanabilirsiniz o da işinizi fazlasıyla görecektir.

Toz deterjan ve leke çıkarıcı uyguladığınız bölgeyi kontrol edin eğer ki lekeniz yumuşadıysa daha sonrasında çamaşır makinesine koyup hassas kıyafetlere uygun programlayıp çalıştırın. Elbiseniz yıkandıktan sonra güneş ışınlarına maruz bırakmadan veya kurutucu makinelerle kurutmadan kendiliğinden kurumasını bekleyin.

Leke çıkmadığı takdirde kesinlikle başka işlem kullanmayın güvenilir bir kuru temizleme şirketine vermeniz yararınıza olacaktır.

Keten Elbise Yıkama

Elbiselerimizi makinemize attıktan sonra hassas kıyafetlere programlayıp ılık veya soğuk su kullanmanız gerekir. Elbiseleriniz yıkandıktan sonra kurutmayı da düşük bir ayarda uygulamanız gereklidir.

Keten elbiselerimiz yıkandıktan sonra aldığınız firma tarafından bilgi almadığınız takdirde kurutma makinelerine atmanız önerilmemektedir.

Keten kıyafetlerinizi elle yıkamayı tercih ederseniz kıyafetlerimize uygun deterjanları ve kimyasal madde içermeyen temizleyicileri kullanmamız gerekir. Soğuk veya ılık suyla yıkanmalıdır. Keten kumaşa sahip elbiselerinizi yıkarken kesinlikle hassas hareketler yaparak veya sıcak su kullanmadan yıkayınız.  Yeteri kadar deterjan kullanın gereğinden fazla deterjan kullanmamız deformasyona yol açabilir.

Keten Elbise Ütüleme

Keten elbiselerimizi yıkadıktan sonra ütüleme işlemine geçmeden önce elbisemizin kuru olmasına dikkat etmeliyiz.

Elbiselerinizin kuru olduğundan emin olduktan sonra ütü işlemine hemen kullanmanız tercih edilmelidir. Yoksa elbiselerinizin üstünde kalıcı kırışıklıklar ve kötü görünüm sağlayacak çizgiler oluşabilir. Ütünüzü yaparken elbiselerinizin hafif nemli olması daha kolay ütülemenizi sağlayacaktır. Eğer ki elbiseniz fazla kuru ve nemli değilse sprey ile nemlendirerek buharlı ütü yardımıyla ütüleyebilirsiniz.

Bunlara ek olarak buharlı ütü makineniz yoksa keten elbisenizin üstüne hafif nemli bir havlu veya çarşaf vb. şeyler koyarak ta ütüleyebilirsiniz.

Türlerine Göre Elbise Bakımları

Deri Elbiseler

Deri elbise bakımı normal elbiselerden daha zor ve dikkat gerektiren bir bakım türüdür. Yanlış uygulama sonucu deri kıyafetlerimize zarar verebiliriz. Bu nedenle gerekli bilgilere sahip olduktan sonra deri kıyafetlerimizin bakımını rahatlıkla yapabiliriz.

Deri kıyafet bakımları için deriye uygun temizleme malzemeleri bulunmaktadır. Evde deri kıyafetlerinizin bakımını yapmak için kıyafetinize uygun temizlik malzemelerinizi temin etmeniz gerekir. Deri kıyafetlerimizi temizlemek için kesinlikle evde kullandığımız deri kıyafetlerimize uygun olmayan deterjanları kullanmayınız. Kullandığınız takdirde deri kıyafetlerimizi deformasyon uğramasına sebep olursunuz.

Kirlenmiş olan deri kıyafetinizde lekeyi çıkarmak için yumuşak sünger ve yumuşak solüsyon içeren sabun yardımıyla temizlemeye özen gösterin. İyice duruladıktan sonra deri kıyafetinizi yumuşak bir bez yardımıyla iyice kurulayın.

Deri kıyafetlerinize 2 veya 3 ayda bir deri kıyafetlerimizin çatlamaması ve ilk günkü gibi görünmeleri için uygun cilalar alarak bakım uygulayın.

Doğal Deri Cilalama Tüyosu

Derimizi cilalamak için gerekli malzemeler zeytin yağı ve bal mumudur. Cila hazırlamak için; 50 veya 60 ml zeytin yağını ve 1 yemek kaşığı rendelenmiş bal mumunu bir küçük tencereye koyun. Bal mumu eriyinceye kadar ısıtın. Daha sonra küçük bir kavanoza kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra deri kıyafetlerimize belirli süre aralıklarıyla uygulayın.

Deri kıyafetlerinizi cilalarken üzerinde kalan fazla cilayı yumuşak bir bez yardımıyla almayı unutmayın.

Pamuk Kumaşlı Elbiseler

Bildiğimiz üzere pamuk kumaşlı elbise bakımı hem zor hemde dikkat gerektiren bir husustur. Pamuk kumaşlı ürünlere yanlış bakım uygulandığında kıyafetinizi deformasyona uğramasına yol açacağınızdan şüpheniz olmasın.

Pamuklu kıyafetlerin nem çekme özelliği oldukça yüksektir. Çünkü pamuklu kumaşlar, dayanıklı ve esnek özelliğe sahiptir.

Pamuk kıyafetler soğuk veya ılık su yardımıyla ve pamuk kıyafetlere uygun temizleme malzemelerle temizlenmelidir. Sıcak su ile yıkandığı takdirde dokusu ve rengi bozulabilir.

Pamuk kumaşlı kıyafetlerinizi kesinlikle etikete uygun bir şekilde temizlemelisiniz. Eğer ki etikette sadece kuru temizle yazıyorsa kıyafetinizi güvenilir bir kuru temizleme şirketine götürmeniz gereklidir.

Polyester Kumaşlı Elbiseler

Polyester kumaşlar hem ısıya dayanıklı hemde günümüzde en çok tercih edilen kumaşlardan biridir.

Polyester kumaşlar sağlam, parlak, esnek, hafif ve kaygan kumaşlardır. Kolayca kurur, sık ütü gerektirmez. Ayrıca kolay kolay kırışmaz ve ütülendiği takdirde uzun süre muhafaza edilebilir. Dokunuşu yumuşak ve ipeksidir.

Bakımı kolaydır evde rahatlıkla makinede yıkayabilirsiniz. Genellikle kuru temizleme gerektirmez ayrıca küf ve mikro organizmalardan zarar görmez.

Polyester Kumaş Yıkaması Nasıl Yapılır?

Polyester kumaşlar çamaşır makinesinde uygun deterjanlarla ve uygun programda kolayca yıkanılabilir ve kurutulabilir.

Ilık suda yıkamaya özen göstermenizde fayda vardır. Yıkama işleminden sonra çamaşır makinesinde bekletilmemelidir. Ütü gerekli ise düşük sıcaklıkta ütülenmelidir.

Eğer ki evde makinede yıkadığınız polyester kumaşınızda ki lekeler çıkmadığı takdirde güvenilir bir kuru temizleme şirketine vermenizde yarar vardır.

Yün Elbiseler

Yünlü kumaşlar genellikle hassas kumaşlardır. Bu sebepten dolayı yünlü kıyafetlerinizin bakımını yaparken dikkatli ve özen göstererek hareket etmeliyiz.

Yün kumaşların yumuşak ve ipeksi bir dokusu vardır. Yünlü kumaşlar, doğal esnekliği olduğundan dolayı vücüt hareketlerimize uygun hareket ederek nefes alan bir elyaftır. Yün kumaşlı elbise bakımı konusunda bilgilendirmeleri aşağıda belirttim.

Yünlü Kıyafetlerin Elde Yıkama Nasıl Yapılmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Yünlü kıyafetinize uygun deterjanlar kullanarak su ısısının genellikle 40 derece civarında kullanılmalıdır.
 • Yünlü ürününüzün dış yüzünü korumak için ürününüzün ters yüzüne çevirin.
 • Toz deterjanın suda tamamen çözülmesini bekleyin.
 • Ürününüzden sıvıyı nazik bir şekilde sıkarak uzaklaştırmadan önce beş – on dakika arasında suda bekletin.
 • Kirin çözülmesine ve yumuşamasına yardımcı olmak için; öncelikle soğuk su veya ılık suda nazik hamlelerle çalkalayınız. Bu işlem sırasında yumuşatıcı kullanmanız tavsiye edilir.
 • Yıkama işleminden sonra ürününüzü kesinlikle elle sıkarak veya direkt güneş ışığına maruz kalacak şekilde kurutmaya çalışmayın. Bunun yerine temiz bir havlu yardımıyla ürününüzü sarın, böylelikle fazla suyu alabilirsiniz

Yünlü Kıyafetler Makinede Nasıl Yıkanmalıdır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yünlü kıyafetlerinizi makinenize yerleştirmeden önce ürününüzün üzerinde ki etikete bakarak ona uygun deterjanlar ve uygun programlarda yıkayınız.

 • Makinenizi başlatmadan önce yünlü kıyafetlerinize uygun programa getiriniz. Genellikle hassas kıyafetler, ipekler veya yünlüler olarak geçmektedir. Bu programlarının su sıcaklığı ve devir sayısı ürününüze uygun bir şekilde ayarlanmıştır.
 • Yün kıyafetleriniz için uygun olarak tercih edilmiş deterjanları tercih ediniz. Bu deterjanlar hassas ürünlerinizin liflerine zarar vermezler.
 • Yıkama işleminden sonra kesinlikle elle sıkarak veya direk güneş ışığına maruz kalacak şekilde kurutmaya çalışmayın. Bunlar ürününüzün şeklini bozmaya ve deformasyona uğramasına yol açacaktır.
 • Bunun yerine kuru temiz bir havlunun içine sararak ürününüz de kalan fazla suyu almanıza yardımcı olacaktır.
 • Yünlerinizi kurutmak için sererek kurutmanız gerekmektedir. Asarak kurutmaya çalışmayınız. Yün kumaşlar ağır olduğundan dolayı astığınız takdirde esneyerek şeklini kayıp edebilir ve deformasyona sebep olabilirsiniz.

Yünlü Kıyafetlerinin Günlük Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Yün kıyafetlerinizi eve geldiğinizde veya çıkardığınızda daima ceplerini boşaltın. Temiz ve serin bir ortama koyun.
 • Yün kıyafetlerinizi kesinlikle sıkışık bir şekilde muhafaza etmeyiniz. Sıkışık ve dar alanda muhafaza ettiğiniz takdirde ürününüzün kırışıp buruşmasına yol açabilirsiniz.
 • Yün ürünlerinizi yumuşak bir fırçayla sıkça fırçalayın. Bu sayede ürününüzde toz ve kirin barınmamasını sağlarsınız.
 • Yün ürünlerinizi düzenli aralıklarla havalandırın ve dinlenmesini sağlayın. Bu sayede yün elyafını eski haline gelmesi için doğal bir ortam sağlamış olacaksınız.
 • Yün ürünlerimizi yıkamadan sonra eğer ki ütülenmesi gerekiyorsa yün ürünlerinize uygun sıcaklıkta ve buhar ütüsüyle hafif hareketlerle ütüleyin. Yünü ütülerken fazla kuru olmamasına dikkat edin. Fazla kuru olduğu takdirde yüzeyin parlamasına yol açabilirsiniz. Bundan dolayı ürünümüzün hafif nemli olmasını sağlayın. Bunu yapmak için sprey veya nemli bir bez kullanabilirsiniz.

Kaşmir Kumaşlı Elbiseler

Kaşmir kumaş doğal bir tekstil ürünüdür. Yüksek kalitesi ve özel malzemesi sayesinde son derece rahat bir kumaştır. Oldukça narin bir yapıya sahip olduğundan dolayı kaşmir elbise bakımı yapılırken dikkatli ve özen göstererek yapılmalıdır. Dikkat edilmediği takdirde ürünün yapısının bozulmasına sebep olabilirsiniz.

Kaşmir Ürünlerin Kullanımında Ve Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kaşmir ürünlerimizi düzenli bir şekilde havalandırılıp, dinlendirilmesi gerekmelidir. Bu yüzden kaşmir ürünleri gün aşırı kullanılmaması gereklidir.

 • Kaşmir ürünleri yıkamasında kullanılan su ısısı 20 dereceyi geçmeyecek şekilde ılık veya soğuk suda yıkanmalıdır. Böylelikle doğal yapısını korur çekme tüylenme ve sünme yapmaz.
 • Eğer çamaşır makinesinde yıkayacaksınız mutlaka hassas kıyafet programına getirerek 20 dereceyi aşmayacak su sıcaklığında yıkamalısınız.
 • Kesinlikle yıkama sonrasında ürünlerinizi elle sıkarak veya direk güneş ışığına maruz kalmayacak şekilde kurutmalısınız. Veya sıkma ayarını hassas kıyafet programına getirerek makinede de sıkabilirsiniz.
 • Yeni aldığımız ürünlerde genellikle topaklanma olması sıkça karşılaşan durumlardandır. Bir kaç kere yıkama işlemi yaptıktan sonra bunlar kaybolacaktır.
 • Kaşmir ürünlerimizi düzenli aralıklarla yumuşak bir fırça yardımıyla topaklanan kısımlarını hafif hareketlerle tarayarak kolayca arındırabilirsiniz.
 • Kaşmir ürünler genellikle ütü gerektirmemektedir.
 • Kaşmir ürünlerinizi ütülenmesi gerektiğinde ürününüzün fazla kuru olmadığına dikkat etmemiz gerekir. Fazla kuru olduğu takdirde ürünümüzde parlamaya yol açabiliriz. Bundan dolayı ürünümüzün hafif nemli olması gerekmelidir. Bunu bir sprey yardımıyla veya nemli bir havluyla ulaşabiliriz.

Yıkama Çeşitleri

Elde Yıkama

Elbise bakımı yapılırken en çok tercih edilen yöntemlerden biri hala elde yıkamadır. İlk yıkamalarda kıyafetler renk verebilir. Bundan dolayı yeni kıyafetlerinizi diğer kıyafetlerinizle beraber makineye koyup yıkamayınız. Elde yıkamalarınızı genellikle soğuk suyla yapmanız gerekmektedir. Her kıyafetin kendine has yıkama metotları vardır. Bundan dolayı sıcak veya soğuk su kullanmanız gerektiğinde etikete bakarak ayar yapabilirsiniz. Kıyafetlerinizi suya koymadan önce yıkamaya uygun deterjanınızın çözülmesini bekleyin. Son olarak kıyafetlerinizi çitilemeden hafif hamlelerle durulamaya özen gösterin.

Makinede Yıkama 

 • Kıyafetlerinizin fazla kirlenmemesine ve lekelerin üzerinde uzun süre kalmamasına özen gösteririniz.
 • Yıkamadan önce kıyafetinizin ceplerini boşaltın!
 • Düğmelerini çözün.
 • Yaka bölümlerini kaldırın.
 • Çamaşır makinenizin dolum kapasitesini aşmamaya özen gösterin.
 • Elbiselerinizi çok sıkı bir şekilde yerleştirmeyin.
 • Renkli ve beyazları ayrı yıkamanız gerektiğini unutmayın.
 • Kıyafetlerinize uygun programda çalıştırmaya dikkat edin. Kesinlikle makinenizi çalıştırmadan önce uygun programa getirmeyi unutmayın.
 • Yüksek derecelerde çalıştırmayın. Çünkü, çalıştırdığınız takdirde kıyafetlerinizi deformasyona uğramasına yol açma ihtimali çok yüksektir.

Ekstra Bilgiler

Düzenli Bir Gardrop Tüyoları

Deterjan Kalıntılarını Nasıl Yok Edebiliriz?

Deterjan kalıntıları kıyafetimizde ilk olarak kötü bir görüntü oluşturur. Ayrıca ve en önemlisi hassas ciltleri tahriş eder. Kaşıntı ve kuruluk olmasına sebep olur. Kıyafetlerinizi yıkanırken deterjan miktarını kesinlikle aşmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Gösterilen miktarın yarısını kullanın ve durulama suyuna %25 olacak şekilde beyaz sirke dökün döktüğünüz sirke kıyafetlerinizde ki deterjan kalıntılarını temizlemeye yardımcı olacaktır.

Renkli Elbiselerin Bakımı

Giysilerinizin yıkana yıkana solmaması için her yıkama suyuna bir çorba kaşığı beyaz sirke ilave edin. Böylece kıyafetlerinizin renkleri uzun süre ilk günkü gibi canlılığını koruyacaktır.

Elbise Bakımı Adına Dikkat Etmemiz Gereken Ufak Tüyolar

 • Kıyafetlerimizin ilk günkü gibi canlı kalması için dikkatli ve özen göstererek kulanmamız gerekir.
 • Sık sık kuru temizleme yaptırmamak için kıyafetlerinizi yumuşak tüylü bir fırça yardımıyla düzenli olarak fırçalayın.
 • Kıyafetlerimizi düzenli aralıklarla havalandırmanız gerektiğini unutmayın.
 • Kıyafetlerimizi sıcak bir günde direk güneş ışığına maruz bırakmamaya özen gösterin.
 • Elbiselerimizi nemin olmadığı yerlerde muhafaza etmemiz gereklidir. Nemli yerlerde muhafaza edersek kötü kokuların ve deforme olmuş kumaşların bizi beklediğini unutmayın.

Düzenli Bir Gardroba Sahip Olmak İçin Önemli Tüyolar

 1. Giymediğiniz elbiseleri ayırın
 2. Sık kullandıklarınızı ayırın
 3. Kıyafetlerinizi yerleştirmeden önce kirli olanları ve yıkanması gerekenleri ayırın
 4. Günlük giydiğiniz elbiselerinizi ayırın
 5. Sezonu olmayan kıyafetlerinizi ayırın
 6. Eskimiş veya yıpranmış elbiselerinizi gardrobunuzda bulundurmayın, mümkünse ihtiyacı olan birine verin
 7. Size küçük gelen kıyafetlerinizi ihtiyaç sahiplerine ulaştırın
 8. Katlanıp koyulması gereken kıyafetlerinizi ayırın

 

Elbise bakımı ile ilgili aklınıza takılan soruları ve görüşlerinizi yorum bırakmayı unutmayın… Ayrıca talep ve şikayetleriniz için İletişim sayfamızı kullanabilirsiniz…