Erkekler ve kadınlar birbirinden farklı fiziksel birçok özellik barındırmaktadırlar. Ancak bazı özellikleri birbirlerine çok benzemekte ve merak konusu olmaktadır. İnsan vücudunda hala çoğumuzun bilmediği görevler üstlenen uzuvlarımız mevcuttur. Bu yazımızda da erkek memesini ele almaya çalışacağız. Erkeklerin memesi ne işe yarar? sorusuna cevap arayacağımız yazımızda cevabımız herkesin anlayacağı dilden çok kısa olsa da, detay isteyenler için bazı bilimsel verilere de yer vereceğiz.

Erkek memesi aslında embriyo iken belli bir döneme kadar gelişen, ardından gelişimi duran bir uzuvdur. Şöyle ki, erkek ve kadın bebekler 6 hafta boyunca kadın fizyolojisiyle gelişirler. Bu süreçte memelerde oluşur. Altıncı haftadan itibaren erkek kromozomu devreye girerse, memelerdeki oluşum durur, kadın kromozomu devreye girerse bu oluşum artarak devam etmeye başlar. Yani süt bezlerinin oluşmasıyla süre gelen bir süreç olur.

Erkeklerin Memesi Ne İşe Yarar?

Yukarıda oluşumunu aktardığımız durumda, altıncı haftaya kadar oluşmuş memelerde herhangi bir işlevsel durum söz konusu değildir. Erkekte bu meme oluşumu bu süreçte durup, erkek kromozomları harekete geçtiği için, işlevsiz olarak devam etmektedir. Yani, erkek memeleri çok çok az ve nadir etkiler dışında herhangi bir işleve sahip değillerdir.

Aslında süt bezleri ve ter bezleri hem erkeklerde hem kadınlarda belli oranlarda gelişti. Ancak kadınların ve erkeklerin farklı koşulları(Kadınların anne oluşu gibi olgular), süt bezlerinin kadınlarda çok daha fazla gelişmesine erkeklerdeyse gelişimin durmasına sebebiyet verdi.

Süt bezleri ile ilgili de ufak bir bilgi vermemiz gerekirse, uzmanların açıklamalarına göre bebeklerin süt bezlerinden sütü içmedikleri ağızlarına salgıladıkları gibi bir bilgi verilmektedir. Hatta sırf bu sebepten dolayı, salgı bezlerinin bebeklerde oluşturduğu algıdan ötürü, bebeklerin anneleriyle çok daha sıkı bir bağ içerisinde oldukları belirtilmektedir.

Sonuç olarak, erkeklerin memeleri embriyo döneminde bir müddet gelişmiş, ardından gelişimi durmuş bir uzuvdan ibarettir. İnsan vücudu için erkek memesinin belirgin olan herhangi bir olumlu-olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz. Ayrıca “Bakım Gönder” kısmından sizde yazılarınızı takipçilerimizle buluşturabilir, bize destek olabilirsiniz…

Sağlıklı Günler