Özel günlerin kurtarıcısı olan orkide; diğer çiçek türlerine göre çok çeşitli ve çok renkte seçenekleri vardır. Bu kadar güzel bir hediye olmasının yanında evde orkide bakımı öğrendikten sonra oldukça kolaydır. Orkidelerin türüne göre bakımları değişebilmektedir. Fakat genel olarak bakımları aynı hatla üzerinden ilerler. Orkidenin ihtiyacı olan ışık, nem ya da sıcaklık gibi değerlere dikkat edildiğinde orkide bakımı oldukça kolay olacaktır.

Orkide Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide nasıl bakılır?

Eğer evde orkide bakımı yapmak istiyorsanız ve orkideniz evinizin içerisinde duracaksa, orkidenin bulunduğu odanın sıcaklığı oldukça iyi ayarlanmalıdır. Orkidenin büyüme mevsiminde Orkide bitkisi soğuk havayı tercih ederken çiçek vermeleri için özellikle geceleri 15 santigrattan daha az bir serinliğe maruz kalmaları gerekmektedir. Orkidenin bulunacağı yerin ışık alması gereklidir. Fakat bu ışık doğrudan Orkidenin üzerine vurmamalıdır. Bunu sağlamanın en kolay yolu ise pencerenin önüne değil yanına koymaktır. Orkidenin su ihtiyacı için öngörülen süre yaklaşık bir haftada bir sulanması gerektiğidir. Orkide bitkisinin sularken biraz su verdikten sonra toprağı iyi gözlemleyip suyun çekildiğinden emin olunduktan sonra biraz daha su verilmelidir. Fakat fazla su verip köklerin çürümemesine kesinlikle dikkat edilmelidir. Orkide bitkisi yazın çok su ihtiyacına sahipken kışın neredeyse hiç sulanmaya ihtiyaç duymazlar.

Orkide bitkilerinin yeterli nem oranları yaklaşık %50 ile %70 arasındadır. Olması gereken nem oranına ulaşmak için Orkidenin saksısının dibine çakıl taşları koymanız oldukça işe yarayacaktır. Eğer üretimin bol olmasını isterseniz Orkide bitkisine haftada bir kere gübre vermeniz yerinde olacaktır. Orkide bitkileri diğer bitkilere oranla daha az gübre ile daha çok sonuç verirler. Kökler genişlemedikçe ya da toprak yapısı bozulmadıkça saksı değiştirmek önerilmez. Saksılar genellikle 10 ya da 12 santim büyüklüğünde olmalıdır.

Atatürk Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide çoğaltma işlemi nasıl yapılır?

Evde orkide bakımı nasıl yapılır öğrendikten sonra sıra geldi çoğaltma işlemine. Bir laboratuvara sahip değil iseniz evde Orkide üretme yöntemleri tohumla ya da doku kültürü ile olacaktır. Tohumla Orkide bitkisi üretimi; dünyada bulunan bitkilerin içerisinde en küçük tohuma sahip olan bitkiler orkidelerdir. Tohumla üretimde, orkideler çoğalmak için mantara ihtiyaç duyarlar. Bu mantarları özellikle laboratuvar ortamlarında kolaylıkla bitkiye vererek çimlenme sağlanmaktadır. Fakat çimlenmenin güçlük olması sebebiyle bazı orkideleri çoğaltmak yaklaşık 10 sene kadar sürmektedir. Doku kültü ile Orkide bitkisi üretimi; iyice temizlenmiş bir kavanozun içerisine Orkide bitkisinin belirli yerlerinden kesilen parçaların özel beslenme çeşitleriyle yerleştirilip çoğaltılması işlemidir. Bu yöntemle üretilen Orkide bitkisi üretime tabi tutulan bitkinin aynısı olacaktır. Sympodial Orkide bitkisi üretme; bu Orkide türleri yan yana sympodial şeklinde gelişirler. Bitki gövdelerinin çokluğu hiçbir anlam ifade etmemektedir çünkü bütün bitki kökleri tek bir kök sistemine bağlı durumdadır. Bu Orkide bitkisi çoğaltma seçeneğinde doğru mevsimde yapılmaya dikkat edilirse çiçeklenmenin başarısının artacağı unutulmamalıdır.

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçek bakılırken dikkat edilecekler

Evde orkide bakımı sırasında dikkatli bakıldığında ve gerekli önlem verildiğinde uzun yıllar boyunca güzelliğini koruyarak bulunduğu ortama adeta bir sergi salonuna çevirmeye yetenekli bir bitkidir. Orkide güneş ışığını pek sevmez fakat bu güneş ışığının hiç almadı bir yere koyacağız anlamına gelmez. Yaz aylarında aşırı sıcak bölgelerde yetiştirilmeye uygun değildir. Orkidelerin düzgün bir şekilde büyüyebilmeleri için 18 ile 29 derece arasında bir sıcakları maruz kalmaları gerekmektedir. Bu sıcaklıkların daha azı ya da daha fazlası uzun vadede bitkiye zarar verip bitkinin ölmesine sebep olacaktır. %50 ile %70 civarında nem isteği olan orkide bitkisi çok fazla nemli havada kaldığında ölmeye mahkumdur.

Her bitkide olduğu gibi Orkide bitkisinde de sulama oldukça önemli bir aşamadır. İklimin ne olduğuna, havanın kaç derece olduğuna ya da bulunduğu ortamın kaç derece olduğuna göre isteği değişecektir. Ortalama haftada bir kere ve dinlenmiş bir su ile sulamak oldukça önemlidir. Sulama yaparken eğer daldırma yöntemi ile sulama yapıyorsanız; bir kabın içerisinde dinlenmiş su olmalı ve bu suyun içerisine saksınızı 10 ile 15 dakika arasında bırakmalısınız. Bu yöntemi haftada bir kere uygulamanız yeterli olacaktır. Buz küpü ile sulama yöntemi; birkaç buz küpünü yaprakları ıslatmayacak şekilde toprağa yerleştirin. Bu ortamın ısısına göre yavaş yavaş eriyip bitkiyi ihtiyacı olduğu kadar sulayacaktır. Bu yöntemde dikkat edilecek en önemli şey yapıldıktan sonra saksının altında bir su varsa bitkiyi çürütmemesi için boşaltılması gerektiğidir.