Samimi, sırdaş bir arkadaş için başvurduğumuz ilk şey evcil hayvanlardır. Bu konuda her zaman yanı başınızda olabilecek saflıkları ve tatlılıkları ile sizi mutlu edecek kediler çokça sahiplenilmektedir. Dost olarak bildiğimiz kedilerin genellikle çoğu evcil hayvanlara kıyasla bakımının daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklu ailelerin, gençlerin, orta ve ortalamadan daha yüksek yaşta ki insanların evladı, yoldaşı olarak sahiplendiği kedilerden biri de Exotic shorthair kedi türleridir. Günümüzde bu tür kedi cinslerini sahiplenmek isteyenlerin aklında yer alan Exotic shorthair bakımı nasıl yapılır, özellikleri nelerdir ve karakteri nasıldır gibi soruların cevaplarını Bakım Garajı ile size sunuyoruz.

Exotic Shorthair Özellikleri

Merak edilen Exotic shorthair kedi özellikleri nedir sorusuna cevap bulabileceğiniz bir takım bilgileri sizinle paylaştık. Exotic shorthair kediler, insanlarla iletişimi kuvvetli olduğundan dolayı çoğu ailelerin tercih ettiği çocuk ve bebeklere karşı yaklaşımı iyi olan uysal bir Amerikan kökenli kedi cinsidir. Genellikle eğlenceli, sevecen, sahiplerine sadık olmaları ile bilinen Exotic shorthair kedi cinsleri, 1950 tarihlerinde Persian ve American Shorthair kedilerinin çiftleşmesi ile oluşmuştur. Başta kısa tüylü İran kedisi olarak anılan kedi ırkları sonrasında farklı bir ırk olarak tanımlanarak Exotic shorthair adını almıştır.

Ülkemizde çok yaygın bulunmasa da internet üzerinde olan sahiplendirme platformlarıyla ya da pet shopları ziyaret ederek ücretli olarak sahiplenebilirsiniz. Belirgin yanakları ve küçük, yuvarlak uçlu kulaklara sahiptirler. Onları daha da sempatik yapacak olan büyük bir kafası, kısa, kalın ve güçlü bacakları, yuvarlak büyük patileri vardır. Oyun oynamayı seven bu kediler zekasıyla da dikkat çekmektedir. Özellikle oynanan getir-götür oyunlarında çok başarılıdırlar. Eski yıllarda İran kedisine benzetilen Exotic shorthair cinsi, İran kedisinin de özelliklerini taşımaktadır. İki cins kedinin de karakteristik özelliği birbirine benzer. İyi bir bakımla ve sevgiyle büyüyen bu kedilerin ortalama yaşam süresi 8-15 yıl arasındadır. Meraklı gözlerle bakan Exotic shorthair kediler Amerikan kökenlidirler. Bu kediler 3.5, 6.5 kg arasındadırlar. Yavru olanlar da aynı ortalama Exotic shorthair kedilerde ki gibi kendilerine has tatlı bir sesleri vardır.

Farklı kedi cinslerinde yavruluk döneminde hiperaktiflik sıkça görülür. Diğer kedi cinslerine karşı Exotic shorthair kedi cinslerinde yavru dönemlerinde daha usludurlar. Beyaz, siyah, çikolata ve leylak renkleri arasında duman, tekir, gölgeli ve ikili renklere de sahip olabilirler.

Exotic Shorthair Bakımı Nasıl Yapılır?

Diğer bütün evcil hayvanlar gibi kedilerinde bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle sahipleneceğiniz kedinin kendi cinsine özel bakımlarını bilmekte fayda var. Sahiplenen evcil dostlarımızın yaşamının uzun sürmesi, sağlıklı olabilmesi için bir takım bakımları gerektiğinden farklı bir ırk olan Exotic shorthair kediler için derledik. Cinslerine göre bakımlarının daha farklı olması yönüyle bilinen bu konuda Exotic shorthair bakımı da diğer kedi cinslerine oranla farklıdır. Peki exotic shorthair bakımı nasıldır? Bu sorunun cevabı ilk öncelikle diğer kedilerinde bakımında olması gibi kaliteli mama tüketmesi, aşılarının zamanında ve eksiksiz şekilde yapılmasıdır. Veteriner kontrolünün de her evcil hayvan için yaşama etkili olan yönü olduğunu unutmamalıyız.

Exotic shorthairler, ince ve sık tüylere sahiptir. Tüylerin hemen hemen her gün taranması fazla tüyden ve tüyün derinlerinde olabilecek bakteri ve mikroplardan temizleyecektir. Tüyleri taramanın bir diğer önemli yanı da kedilerin çok temiz hayvan olmaları gereği kendilerini yalamalarıdır. Kedilerin tüyleri taranmadığı durumda kendilerini temizlerken fazla tüyler ağzına kaçabilir. Bu durum çok tehlikelidir ve hastalığa yol açabilir. Exotic shorthair cinsleri insanları çok severler. Sürekli ilgi isterler ve dikkat çekmek onlar için önemlidir. Sürekli çalışan biriyseniz veya da yoğun işleriniz oluyorsa bu kedi cinslerinde strese neden olacaktır. Kendini sevdirmeyi çok seven Exotic shorthairler kucakta uyumayı, kollunuza kafalarını sürtmeyi fazlasıyla yaparlar.

Tüyleri dışında yaşanabilecek bir durumda göz akmasıdır. Gözleri aktığında onu rahatlatmak ve temizlemek için hafifçe ıslak bir pamukla göz çevresini silebilirsiniz. Diğer kedilere göre farklı olan bir diğer husus da ağız bakımıdır. Ağız bakımı kontrollerinin sık sık yapılması gerekmektedir. Mama olarak verebileceğiniz kalite bakımından yüksek, tahıllı ve besleyici özellikleri olan mamaları tercih etmelisiniz. Bazen kediler her mamayı sevmeyebiliyorlar veya sürekli kullandıkları mamadan sıkılabiliyorlar. Bunun için kullanabileceğiniz en iyi taktik ise yaş mama ile karıştırarak alıştırmanız olacaktır.