Fanusta Balık Bakımı Nasıl Yapılır?

Her geçen gün çeşitli sebeplerden evcil hayvan sahiplenme oranı artmaktadır. Eğer evinizde ilk defa bir hayvan bakmak istiyorsanız adaptasyon ve sorumluluk açısından en uygunu balıklar olacaktır. Akvaryumların boyutlarına göre değişen yer kaplama ve zahmetli görülen bakımları balık bakımında bir sorun olarak görülmektedir. Bu sebeple genellikle fazla yer kaplamayan ve dekor açısından estetik görünüme sahip fanuslar tercih edilmektedir.

Görsel olarak da göze hitap etmektedirler. Her açıdan kullanımı uygun olan fanuslarda balık beslemek de oldukça yüklü bir sorumluluk gerektirir. Bu yazıda ”Fanusta bir balık bakmak istiyorum , sağlıklı yaşaması için nelere dikkat etmeliyim ? ”  ya da ” Fanusta balık bakımı hangi şartları gerektirir , fanusta balık bakımı zor mudur ? ” gibi sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Fanusta balık bakımı bakan kişi için sadece bir hobi asla olmayacaktır ve balığınızla aranızda bir bağ oluşturacaktır. Tam olarak bu yüzden en önce gelen konu balığınızın cins seçimidir. Bazı balıklar sadece tek yaşayabilir ve başka bir balık geldiğinde birbirlerine saldırdıklarını görebilirsiniz. Balıklarınızı seçerken yavaş büyüme gösteren ve sürekli üremeyen balıklar tercih ediniz çünkü yavruların fanus ortamında büyümesi mümkün değildir. Birden çok balık bakmak istiyorsanız buna önem vermelisiniz.

blank

Bu konunun önemli ayrıntılarından biri tercih edeceğiniz balığın yaşaması için temel kaynak olan oksijen ihtiyacı olacaktır. Oksijen ihtiyacı fazla olan balıkların fanusta bakılması uygun değildir çünkü fanusların hareket alanı az olduğu gibi içerdiği su seviyesi de düşük olacaktır. Bu nedenler doğrultusunda balığınızın mutluluğu ve yaşam süresi için türe dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir yandan da fanusta bulunan suyun kirlendikçe ( tahmini olarak haftada iki ya da üç günde bir ) değiştirilmesi gerekmektedir.

Balığın bıraktığı atıklarının yapışabilme olasılığına karşılık fanusun yüzeyini kuru bir bez yardımıyla da silebilirsiniz. Eğer fanusun cam yüzeyine temizleyici özellik gösteren , kimyasal madde içeren sıvılar kullanacaksanız sonrasında mutlaka kurulayın ve maddenin fanus yüzeyinden arındığından emin olun. Saf su ile durulayıp kullandığınızdan farklı olarak yine bir kuru bez ile silmeniz balığınız için daha sağlıklı olacaktır.

Fanusta balık bakımı zahmetlerinden biri ise kirlenen suyu değiştirirken yeni ekleyeceğiniz suyun çeşitli minerallerden ( klor gibi ) arınması için dinlenmesidir. Kullanacağınız suyu yaklaşık üç gün oda şartlarında dinlendirmeniz gerekmektedir. Balığınızın suyu değiştirilirken oksijen ihtiyacını karşılayacak bir seviyedeki kaba alınması gerekir.

Fanusunuzun bulunması ve bulunmaması gereken ortamlar da balığınızın ömrünü fazlasıyla etkilemektedir. Isı , sıcaklık , güneş ışığı , nemli ortam gibi etkenlere dikkat edilmelidir. Fanus ani sıcaklık değişimlerine maruz bırakılacak yerlerde (kalorifer peteği gibi) durmamalıdır ve güneş ışığıyla da karşılıklı temas etmemelidir. Direkt olarak güneş ışığına bırakılması fanusun yüzeyinde yosun oluşumuna neden olur.

Dekor açısından düşünürseniz fanusta canlı bitki bakılması mümkün değildir ve bu balığınızın küçük yaşam ortamındaki sağlığını bozar. Bunlar yerine kum, yapay yosunlar veya çakıl taşları kullanabilirsiniz. Kullandığınız kum ve taşların renkli olmamasına veya içindeki maddelerin özelliklerine özen gösteriniz. Renkli maddeler salınım yapacaktır ve bu balıklarınızın ölümüne yol açabilir. Fanuslarda su filtrelemesi yapılamaz. Bunun yerine hava taşını fanusunuzun bir köşesine koyabilirsiniz ama bunun için fanusunuzun 8 litreden fazla kapasitede olması önerilmektedir.

Fanusta balık bakımı için fanus özelliklerinin yanında balığınızın beslenmesine de dikkat etmelisiniz. Balığınızın yemi de fanus yüzeyini ve özellikle de balığınızın sağlığını etkiler. Balığınızın sistematik sağlığı bozulursa atık boşaltımı sonu gelmeyen bir hal alır ve balığınızı kaybetme olasılığınız gün geçtikçe artar. Fazla artık yem ve fazla atık boşaltımı nitrat zehirlenmesine yol açacaktır.

Bunun önlenmesi için balığınızın ağız ve sindirim yapısına uygun olan yemleri tercih ediniz. Balığınızın yem miktarı gibi yem saati de oldukça önemlidir. Fazla fazla yem atmak balığınızın çabuk büyüyeceği ya da daha aktif olacağı anlamına gelmez. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa beslemeniz yeterli olacaktır. Miktar olarak yine balığınızın cinsine göre değişebilmektedir. Balığınızın balık yeminden başka bir madde tüketmemesine de dikkat etmelisiniz. Fanusta balık bakımı sorumluluk gerektirmektedir, suyunu ya da yemini unutmanız balığınızın sağlığını bozabilir. Dikkat ediniz.

blank

Fanusta Balık Bakımı Genel Bilgiler

Balıklar, suyun içerisinde yaşayan ve belli bir miktar oksijene ihtiyaç duyan canlılardır. Su içerisinde bulunan oksijen balıklar için çok önemlidir, fanusta balık bakımı belirli detaylar ve bakımlar gerektiren bir iştir. Her balık fanusta yaşayamaz, fanus çapı küçük ve dar olduğu için ayrıca fanustaki suda oksijen miktarından dolayı fanus, her balık türüne uygun değildir. Fanus içerisinde bakılacak balık veya balıklar küçük olmalı ve sakin balıklar olmalıdır. Balıklar fanus içinde taş ve süs bitkileri içinde yaşayabilmektedir.

Fanus içinde sıkça beslenen balıklar, Japon balıkları ve beta balıklarıdır. Az miktarda suda hayatta kalabilen ve fazla oksijene gerek duymayan sakin yapılı balıklar fanusta uzun süre yaşamını sürdürebilir. Fanus içerisinde balık beslemek daha büyük akvaryumlara göre daha kolay görülebilir ancak fanus balıkları da bakıma ihtiyaç duyarlar. Fanus da balık bakımı için önemli ve dikkat edilmesi gerekli bazı noktalar;

  • Fanus içerisindeki su sık aralıklarla değiştirilmeli ve fanus camı temiz tutulmalıdır.
  • Fanus içinde yaşayabilecek balık türü tercih edilmelidir.
  • Fanus içerisine çok fazla süs koyulmamalı ve alan daraltılmamalıdır.
  • Balığa düzenli yem verilmeli fazlasını vermekten kaçınılmalıdır.
  • Fanus içerisinde çok fazla balık bulundurmamalıdır, fazla sayıda balık fanus içinde yaşayamaz.
  • İki farklı balık beslenmek isteniyorsa, anlaşabilecek iki tür seçilmelidir.
  • Fanus içindeki su çok fazla kireçli olmamalıdır.
  • Su balıklar için çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır.
  • Az miktarda su kullanılmamalıdır, oksijen seviyesi için su miktarı önemlidir.

Fanus içerisinde beslenecek balığın özellikleri bilinmelidir ve fanus seçimi buna uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Fanusta balık bakımı genel anlamda meşakkatli bir iştir.

Fanus Temizliği

Fanus, belirli bir miktarda su alabilen camdan yapılan yuvarlak şekilli bir balık bakım aracıdır.  Fanus temizliği balık ya da balıklar için çok önemlidir, içerisine çok fazla su dolmayan fanuslar sık aralıklar ile temizlenmeli ve su değiştirilmelidir. Fanus içine koyulacak su özellikle çok kireçli olmamalıdır çünkü aşırı kireçli suda balıklar yaşayamaz. Su çok soğuk ve çok sıcak olmamalıdır balıklar hassas canlılardır ve çok kolay ölebilirler.

Fanus içerisine çok fazla süs bitkisi ya da taş konulmamalıdır, alanın daha fazla daraltılması balığın yaşam kalitesini oldukça fazla düşürür ve ömrünü kısaltır. Fanus temizliği yapılırken kokulu ya da keskin deterjanlar kullanılmamalıdır, suya yabancı bir madde karıştırılmamalıdır. Fanus balığı olarak en çok tercih edilen balık beta balığı diğer bir adıyla kavgacı siyam balığıdır. Su içerisinde az miktarda oksijenle yaşayabilen bir tür olduğu için fanus bakımı için beta balığı tercih edilmektedir.

Fanusta balık bakımı için beta balıkları kolay bakılabilen balıklardır ancak onların da gereksinimleri vardır. İki erkek beta balığı aynı fanus içinde yaşayamaz ve birbirlerini öldürebilirler. Beta balıkları rengarenk yapılı yüzgeç ve pul renkleriyle fanus içinde uzun süre yaşayabilir ve çok fazla hareket etmezler. Beta balıkları sakin yapılı ancak bir o kadarda hassastır bu nedenle fanus temizliği onlar için oldukça önemlidir.

Fanus temizliği aksatıldığında ve fanus içerisinde yosun miktarı çoğaldığında balık kolayca zarar görebilir. Japon balıkları fanusta balık bakımı için daha hassas balıklardır, fanus içinde ömürleri çok uzun olmayabilir, daha fazla oksijene gereksinim duyarlar ve hareketli balıklardır.

blank

Fanus Balıkları

Fanus içerisinde büyük balıklar ya da fazla oksijen gerektiren balıklar bakılamaz. Beta balığı ya da Japon balığı türleri çok fazla oksijene gerek duymaz ve fanusa sığmayacak derecede büyümez bu nedenle fanusta balık bakımı için en uygun balıklardır. Fanus özellikle çok güneş ve ışık gören ya da çok karanlık yerlerde bulundurulmamalıdır, fanusun yeri balıklar için oldukça önemlidir. Fanus içinde yaşayabilecek en uygun balık beta balığıdır, Japon balığı adından bahsedilmiş olsa da fanus içinde ömrü uzun olmaz.

Labirentli solungaç sistemine sahip beta balıkları fanusta balık bakımı şartlarına en uygun balıktır, fanus temizliğine sürekli olarak dikkat edilmeli fanustaki balığın yem saati aralığı belirlenmeli ve fazla yem vermekten kaçınılmalıdır. Balıklar ne kadar yem yediğini bilemeyebilir ve fazla yem yediği takdirde ölebilir bu nedenle yem az miktarda verilmeli ve belirli saat aralıklarıyla verilmelidir. Fanusta balık bakımı için fanus çok sıcak veya soğuk olmayan ışık seviyesi normal bir alanda konulmalıdır.