Gitar iki temel birleşenden oluşmaktadır. Bunlar gitarın klavyesi ve gövdesini oluşturan temel bileşen ağaç. Diğeri ise Gitarın akordunun ayarlanmasını sağlayan metal aksamlar ve bununla birlikte elektro bas gitar gibi diğer gitar çeşitleri içinse ek olarak elektronik aksamlardır. Bu yüzden gitar bakımı ve temizliği düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Gitar Teli Bakımı

Gitar telleri de belirli bir ömre sahip gitar parçalarından biridir.

Kullanmazsanız bile zaman içinde özelliğini kaybetmektedir. Bunun temel nedeni ise tellerin hava ile temas içerisinde olmasıdır. Klasik gitarda en üst kalın 3 tel diğer gitar türlerinde ise tüm teller metaldir ve bu metal teller siz kullanmasanız bile hava ile temas içerisine girdiğinde oksitlenmektedir.

Gitar telleri sarım halinde bulunduğundan tek bir parça değil de birden fazla parçanın birleşip sıkıştırılması ile oluşmaktadır. Kullanımına bağlı gitar tellerinin eskimesi de bu sarımların ve siz gitarı her kullandığınızda elinizde bulunan kirlerin teller tarafından da emilmektedir.

Tellerin bu şekilde kirlenmesi hem gitar klavyenizin çizilmesine neden olacak aynı zamanda da gitarınızdan aldığınız tonu olumsuz yönde etkileyecektir. Gitar teli değiştirmek tam bir kondisyon sağlasa da her zaman gitar eli değiştirmenize de gerek kalmayabilir bu durumda sadece gitarınızın tellerini temizlemeniz de size yarar sağlayacaktır ancak yinede unutulmamalıdır ki sıfır bir tel takımı takmak kadar etkili olmayacaktır.

 • Gitar çalmadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Elleriniz ne kadar temiz olursa olsun zaman içerisinde tellere ve klavyeye geçen kir miktarıda o kadar az olacaktır.
 • Gitarınızı her kullandıktan sonra telleri bir bez yardımıyla silin. Bu bez parçasının temizleme işlemi sırasında pamukçuk bırakmadığından emin olun. ( Bu işlem gitar çalışmanız sonucunda gitar telleri üzerindeki nemden büyük orandan kurtaracaktır.)

Tel temizliği sırasında WD-40 isimli ürünü kullanırken bir kağıt havluyu olabildiğince küçük bir şekle sahip olana kadar katlayın ve üzerine sıkın.

Bu kağıt havluyu ikiye katladığınız zaman gitar tellerinin tam olarak arasında kaldığından emin olun ve boydan boya gitar tellerine baskı uygulayarak temizlemeye başlayın.

Bu işlemi bir kaç defa tekrarlayabilirsiniz çünkü tek seferde telleri tüm kirlerden arındırmanız pek mümkün olmayacaktır.

Diğer yandan bu işlemi çok sık tekrarlamayın çünkü WD-40 güçlü bir pas sökücü olduğu için tellerin deformasyona uğramasınada yol açabilir. Ayrıca bu işlemi sadece tellere uygulayın ve kesinlikle gitarın klavyesi yada gövdesi gibi başka yerlere temas etmediğinden emin olun.

Gitar Telleri Hangi Aralıklarla Değiştirilmelidir?

 • Eğer aktif olarak gitar kullanıyor ve gitar telinizin deformasyonunu görebiliyorsanız bu durumda değiştirmek yerine tel bakımı da yapabilirsiniz.
 • Bu durumda bakım yaptığınız telleri en fazla 3 ay içerisinde tekrar değiştirmeniz eğer bakım yapmıyorsanız ve sıfırdan tel takımı takmak istiyorsanız bunu da en fazla beş ay içerisinde gerçekleştirmeniz en sağlıklı davranış olacaktır.

Gitar Gövde Temizliği ve Gitar Klavye Temizliği

 • Gitarınızın klavye bakımını yapmadan önce kesinlikle gitarınız ile ilgili bazı bilgilere sahip olmanız gerekmektedir çünkü her bakım ürününü her gitar klavyesine uygulamak yanlış bir davranış olacaktır.
 • Abanoz ve gül ağacı klavyeye sahip gitarlarda en çok tercih edilen temizlik ürünü limon yağıdır. Hem hesaplı hemde gitarrınızın kondisyon bakımından eksiksiz olmasını sağlayacak bir üründür.
 • Kullanımı oldukça basittir evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Gitar Klavye Bakımı Limon Yağı Kullanımı

 • Abonez (ebony) ve gül ağacı (rosewood klavye bakımı) klavyeye sahip gitarlarda kullanımı tercih edilmelidir. Limon yağı kullanımına geçmeden önce gitarınızın tellerini sökün. Ardından pamuk yada kulak temizleme çubuğu üzerine bir miktar limon yağı damlatın ve gitarınızın klavyesine iyice yedirmeye başlayın. Uzun süredir klavye bakımı yapılmamış gitarlara birkaç kez bu işlemi uygulamak gerekebilir. Ancak 3 ayda bir tel takımı değiştiriyorsanız aynı süreç içerisinde her tel değişimi sırasında bu işlemi uygulamanız hiçbir sorun olmayacaktır.

Akça Ağaç Klavyeye Sahip Gitarların Temizlenmesi

 • Akça ağaç yada diğer bir adı ile maple klavyeye sahip gitarlar karşımıza cilalı ve cilasız olmak üzere iki şekilde çıkarabilir.
 • Limon ağı cilasız mable klavye üzerinde kullanılmamalıdır çünkü kararmaya ol açmaktadır. Cilasız klavyeye sahip akça ağaç klavyeye sahip gitarları temizlerken bebek yağı kullanabileceğiniz gibi yine Music Man markasının F-One Oil  ürününü de kullanabilirsiniz.
 • Cilalı bir akça ağaç klavyeye sahipseniz yapmanız gereken daha basit. Bildiğiniz zippo gazı ile klavyeyi temizledikten sonra limon yağı kullanabilirsiniz.
 • Özellikle akça ağaç klavyeye sahip gitarların klavye bakımlarını iki tel değişiminde bir yani 5 ayda ortalama 2 kez yaparsanız gitarınızın kondisyonu çok iyi bir seviyede kalacaktır.

Gitarın Gövde Temizliği

 • Gitarın gövde bakımı aslında iki aşamalı olarak gerçekleşir. Bunlardan biri temizleyici dediğimiz ürünler olan cleanerlar ile yapılanlar diğerleri site citalama işine yarayan polisher’lardır.
 • Temizleyiciler ile gitarınızın üzerindeki çeşitli ve toz parmak izlerini silebileceğiniz gibi cilalama ürünleri ile daha parlak bir yüzey ve gitarın dokusunun hava almasını sağlayabilirsiniz.
 • Gitar cilası işlemi sonucunda gitarınızın üzerindeki kılcal çiziklerden görsel olarak kurtulabileceğiniz gibi cila ürünleri daha çok ağaç yapısının hava almasını sağlayan özel olarak gomalak cilası içeriği bulundurmaktadır.

Gitarın Metal Aksamlarının Temizlenmesi

 • Burgular kilswitch, potonslar,köprü ve manyetik kapakları gibi açık bir elektronik bağlantısı olmayan metal aksamların temizlenmesinde yine WD-40 pas sökücü ürünü kullanmanız durumunda tatmin edici  bir sonuç elde edebilirsiniz. Az öncede belirttiğimiz gibi bu ürünü gitarın ağaç kısımları ve elektronik kısımları ile temas ettirmemeye çalışmanızda fayda bulunmaktadır.
 • Bir bez yardımı ile rahatça silemeyeceğiniz kapak vidalarının bulunduğu yerler manyetik kapaklarının bulunduğu bölgeleri bir kulak temizleme çubuğuna sıkarak rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Gitar bakımına ek olarak diğer enstrüman bakımlarımızı da inceleyebilirsiniz;