Narin, sevimli ve hassas hassas bir hamster türü olan gonzales hamsterlar; oldukça karakteristik özelliklere sahip, özgürlüğüne düşkün, dış etkenlerden kolaylıkla etkilenebilen hayvanlardır. Bir gonzales hamster ortalama 10 santim boyunda ve 70-80 gram ağırlığında bulunmakta olup oldukça minik bir hamster türüdür. Bir gonzales hamster edinmek istiyorsanız gonzales hamster bakımı ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şeylerden birisi de kendi karakteristik özellikleri olan ve oyuncak gibi istediğiniz şekilde vakit geçiremeyecek, özgür bir canlı olduklarıdır.

Gonzalesler kafalarına eseni yapmayı seven canlılardır. Onlar bazen saatlerce tek bir ortamda kalmayı, bazen istedikleri şekilde dolaşmayı, bazen de sizinle oyunlar oynamayı isterler. Evinizde bu minik canlılara yer ayıracaksanız unutmayın ki onlar özgürlüğüne düşkün, kendi alışkanlıkları ve huyları olan canlılardır.

Aynı zamanda hamsterlar tek başına vakit geçirmekten daha çok başka bir hamsterla vakit geçirmeyi daha çok seven canlılardır. Hamster sahibi olmak istiyor ve edindiğiniz yeni arkadaşınıza mutlu bir yaşam sunmak istiyorsanız onu yalnız bırakmamakta, yanına aynı zamanda arkadaşlık edebileceği başka bir hamster daha edinmekte fayda var. Bu sayede hamsterlarınıza daha mutlu ve eğlenceli bir yaşam sunabilirsiniz.

British Shorthair Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise Gonzales hamsterların oldukça küçük canlılar olmalarının yanı sıra gezmeyi, keşfetmeyi seven canlılar olduklarıdır. Bu küçük dostlarımız eğer serbest bırakılırlarsa evin içerisinde kolaylıkla kaybolabilir, saklanabilirler. Herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek ve gonzales hamsterınıza daha güvenli bir hayat vermek için ona uygun bir kafes edinmeniz oldukça yararlı olacaktır.

Gonzaleslerin bir diğer önemli özelliği ise aşırı soğuğu ve aşırı sıcağı sevmeyen canlılar olduklarıdır. Özellikle soğuk ortamda yaşamayı sevmeyen gonzales hamsterlar kolaylıkla hastalanabilirler. Gonzalesler için en uygun ortam sıcaklığı 25C’dir. Çok narin ve hassas olan bu canlılar ayrıca insanlardan da nezle gibi bazı hastalıkları kapabilmektedirler.

Gonzales Hamster Bakımı

Gonzales hamster bakımı zor olmamakla birlikte özen ve önem gerektirmektedir. Bir gonzales hamster edinmek istiyorsanız öncelikle sahip olacağınız, beraber vakit geçireceğiniz ve bakımını üstleneceğiniz yeni dostunuzun özelliklerini, yaşam koşullarını, beslenme şeklini iyi bilmeniz gerekmektedir. Gonzales hamsterlar küçük canlılardır ve bakımları zor değildir. Gonzales hamsterlar hakkında araştırma yapmaya başladınız ve bu küçük canlılardan sahip olmaya karar verdiniz. Bundan sonra yapmanız gereken minik dostunuzun hayatını geçirebileceği, onun yapısına ve doğasına uygun bir yaşam alanı edinmek olmalıdır.

Özellikle gonzales hamsterlar oldukça hızlı hareket eden ve gezmeyi, dolaşmayı seven biraz da başına buyruk canlılardır. Ufak boyutu ile evin içerisinde hızlıca bir yerlere koşup kaybolmaları oldukça olağandır. Hamsterınızın güvenliği ve kaliteli bir yaşam alanına sahip olması için ona uygun bir kafes almanız gerekmektedir.

Hamster kafesi seçerken öncelikle dikkat etmeniz gereken nokta kafesin sert plastik veya demirden yapılmış olmasıdır. Sağlam ve sert bir malzemeden yapılmayan kafesleri hamsterlar kemirebilmektedir. Özellikle demir telli kafeslerden seçerseniz hamsterınız bu tellerden tırmanarak enerjisini atabilecek ve kaliteli vakit geçirebilecektir. Hamster kafesinin zemini özel hamster talaşı ile kaplanmalıdır.

Zemine serilecek olan talaşın yerine kum veya marangozlardan alınmış olan kereste talaşı kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu tarz tercihler hamsterınızın sağlığına zarar verebilmektedir. Ayrıca zemine sermiş olduğunuz hamster talaşı sayesinde kafesten kötü kokular yayılmasının da önüne geçmiş olacaksınız. Hamsterınızın beslenme ihtiyacını iste hamsterlar için yapılmış özel yemler sayesinde karşılayabilirsiniz. Hamster kafesinde kuru ve yaş yemler için iki ayrı yemlik ve bir tane de suluk bulundurulmalıdır.

Ayrıca yemlerin dışında havuç, salatalık, marul gibi sebzeleri de afiyetler yiyebilirler. Gonzales hamster bakımı için bilinmesi gereken bir diğer ayrıntı da kafeslerinde birkaç oyuncak veya oyun alanı bulması hamsterınızın enerjisini atması için oldukça yararlı olacaktır. Unutmayın ki hamsterlar sporcu canlılardır.

blank

Gonzales Hamster Temiziliği

Gonzales hamsterlar oldukça temiz canlılardır fakat bu yeterli değildir. Onların kafeslerini, yaşam alanlarını belirli bir düzen içerisinde temizlemeniz gerekmektedir. Gonzales hamsterlar hassas canlılar oldukları için kolaylıkla mikrop kapıp hasta olabilirler. Bu nedenle onların yaşam alanlarını 2-3 günde bir kontrol etmeniz, temizlemeniz oldukça yararlı olacaktır. Gonzales hamster bakımı için bilmeniz gereken bir diğer nokta ise gonzales hamsterlar oldukça temiz canlılardır ve onları sürekli olarak yalanarak kendilerini temizlerken görebilirsiniz.

Bu yüzden onları yıkamanıza gerek yoktur. Fakat yaşam alanlarının düzenli olarak temizliği, yem ve su kaplarının hijyeni ve eğer veriyorsanız diğer besin öğelerinin artıklarının temizlenmesi oldukça önemlidir.