Hamile Hamster Bakımı bugün hamster sahipleri için akıllara sıkça gelen bir konudur. Bu konuya açıklık getirmeden önce hamsterlerle ilgili bilgilerimizi yenilemeliyiz. İngilizce ve Almanca aynı kelime kökenine denk gelen hamster kelimesi Eski Almancada hamustro kelimesinden türetilmektedir. Küçük, kemirgen anlamına gelen hamster kelimesinin tasviri keseli sıçan kelimesine karşılık gelmektedir. 1930’larda Dr. Ben Menahem bir dişi bir erkek olmak üzere iki hamsteri çiftleştirerek yavru hamsterler elde etmiş bu şekilde ilk evcilleştirilmiş hamster yavrularına sahip olunmuştur. Bu süreçte Hamile Hamster Bakımı hakkında kimi yargılara erişilmiştir.

Avrupa, Asya kıtalarında toprağın altına kazdıkları tünellerde yaşayan hamsterler meyve, sebze ve tahıl ağırlıklı besinleri yemeyi sevmektedir. Doğada yalnız başına bulunan bu canlılar gelincik, atmaca, kartal, baykuş, şahin gibi yırtıcı hayvanların besin kaynağı olabilmektedir. Yine tarlaları ekip biçen ve mahsul yetiştiren insanlar için tehdit yarattığından avlanabilmektedir. Derileri vücutlarını kaplayan bir kılıf gibi bol olduğu için bedenlerinde sarkmalar mevcuttur. Gözleri parıltılı ve dairesel olan bu canlıların güçlü ayakları onlara dik durma imkânı vermektedir. Boyları 10 – 20 cm arasında değişen bu canlılar beslenmeye göre farklı ağrılıklara sahiplerdir.

Kısa tüylü cinslerde görülen minik kuyruk uzantısı uzun tüylü cinslerde yok gibidir. Ortalama 2 yıl yaşayan hamsterler tıpkı sincaplar gibi yanaklarına besin depolama özelliğine sahiptir, ağızda başlayan ve omuz bölgesine kadar uzayan yanak keseleri büyük oranda yiyeceklerin depolanmasında işlev görmektedir. Hamsterlar bu depolama sayesinde vücutlarına aldıkları kalorilerden hamilelik dönemlerinde daha fazla alma ihtiyacı duymaktadır. Görme yetileri gelişmemiş ve renk ayrımı da yapamayan hamsterların çok gelişmiş koku ve işitme sistemleri vardır.

Hamile Hamster Bakımı Nasıl Yapılır?

10 ila 15 aylık olan dişi hamsterlar yavrulamak için erişkin haline gelmiş sayılmaktadır. Bu sebeple 10- 15 aylıktan küçük hamsterlerda hamilelik pek olağan bir şey değildir.  Bu doğrultuda öncelikle hamsterın hamile olup olmadığını kesinleştirmek gerekir. Aksi takdirde hamster hamile değil hasta da olabilir. Özellikle karında şişme bağırsak enfeksiyonu ya da tümör gibi hastalıklarla karşılaşılabilir. Ayrıca kalp ve mesane hastalıkları da karın şişmesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla hamsterın hamileliğini kesinleştirmek adına bir veteriner muayenesi gerçekleştirilmelidir. Dişi hamsterlar 4 günde 1 kızgınlaşmaktadır. Doğum yapmış bir hamster bir gün sonra tekrar kızgınlaşabilmektedir.

Hamilelik Süreci

Hamile Hamster Bakımı oldukça meşakkatlidir. Bir hamsterın en agresif olduğu dönemlerden biri hamilelik dönemidir. Önemli belirtiler doğuma yakın dönemde karın çapında artış yaşanması ve zaman zaman meydana gelen vajinal kanamalardır. Bu dönem Suriye ve Golden cinsi gibi heybeli sıçan cinslerinde 16 ila 20 gün sürebilmektedir. Doğum zamanı yaklaştıkça agresif ve huzursuz olan hamsterların doğumu rahat geçirebilmeleri için yuvaya ihtiyaçları vardır. Bu dönemde hamsterlarla fazla haşır neşir olmamak daha doğru bir tutum olacaktır. Hamsterın serbest bırakılması yavrularını kabul etmesi, onları dışlamaması ve yememesi için önemlidir.

Bir defada 6 -8 yavru doğuran hamsterlar onları yaklaşık bir ay emzirir. Yavrular kör ve sağır olarak doğar. 10 günlükten itibaren sulandırılmış katı besin verilebilir. Yavrulara bir haftalık olduktan sonra dokunmak daha makul bir fikirdir. Yeni doğum yapmış bir hamsterın kafesi etrafındaki hareketler de sınırlandırılmalıdır. Yalnızca yemek ve su vermek için kafese yaklaşmak doğru bir davranış olacaktır. Yeterli miktarda yemek verilemediğinde anne hamster diğer yavrular için süt salgılamak amacıyla en cılız yavrularını yer. Bu nedenle hamile ve doğum yapmış hamsterlar her zamankinden biraz daha fazla beslenmelidir.