Her yere uygun günlük makyaj deyince akla bir sürü soru işareti geliyor. Aslında her kombine, her güne, her ortama uygun günlük makyaj yapmak zannettiğinizden daha kolay. Nasıl mı? Gelin adım adım detaylarını inceleyelim.

Cildinizi Makyaja Hazırlayın

Günlük makyajınızın belki de en önemli adımı, cildinizi makyaja hazır bir hale getirmektir. Mevsim ne olursa olsun ilk adım olarak mutlaka cildinizi iyi bir biçimde nemlendirmelisiniz. Kuru ciltler için nemlendirme adımı çok önemlidir. Ama cilt tipiniz ne olursa olsun makyaj öncesi mutlaka cildinizi nemlendirmeniz gerekmektedir. Kuru bir cildiniz varsa yağ bazlı nemlendiriciler, yağlı bir cildiniz varsa da su bazlı nemlendiriciler tercih etmeniz doğru olacaktır. Makyaja göz altlarınızı, burun çevrenizi, T bölgenizi nemlendirerek başlayın.

blank

Uygun Fondöten Seçimi

Cildinizi güzelce nemlendirdiniz ve artık cildiniz makyaj için hazır. Peki sıradaki adım ne? Sıradaki adım her yere uygun günlük makyaj yapımında çok önemli olan fondöten seçimidir. Fondöten seçerken bazı noktalara ekstra önem göstermeniz gerekmektedir. Birincisi fondöteniniz mutlaka cilt tonunuzla aynı olmalıdır. Cilt tonunuzdan koyu veya açık tonda bir fondöten sürerek hataya düşmek istemezsiniz. Cildinize uygun tondaki fondöteni seçtikten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise fondöteninizin yapısıdır. Günlük makyajlarda yoğun yapılı fondötenlerden uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü yoğun yapıdaki fondötenler cildinizi ne kadar iyi nemlendirmiş olursanız olun, gün içinde mutlaka kuruma ve çatlama yapacaktır. Bu yüzden fondöten seçiminde tercihinizi su bazlı ve hafif yapılı fondötenlerden yana kullanmalısınız.

Doğru fondöteni seçtikten sonra gelelim nasıl uygulayacağınıza. Eğer her yere uygun bir günlük makyaj yapmak istiyorsanız fondöteninizi mutlaka yoğun olmayan bir kat halinde uygulamanız gerekmektedir. Eğer cildinizde kapatmak istediğiniz kusurlar varsa iki kat uygulayabilirsiniz fakat fondöten konusunda aşırıya kaçmamanız önemlidir. Fondöteninizi yoğun olmayan bir katman halinde uyguladığınız zaman daha doğal ve parlak bir sonuç alacaksınız. Fondöteninizi kullanım alışkanlığınıza bağlı olarak fırça veya sünger yardımı ile uygulayabilirsiniz. Ama en güzel sonucu parmaklarınızla tampon hareketler yaparak uyguladığınızda alacağınıza emin olabilirsiniz.

Günlük makyajımda fondöten kullanmak istemiyorum diyenler için BB ve CC kremler iyi birer alternatiftir. Günlük makyaj yapımı sırasında tıpkı fondöten seçiminde olduğu gibi, BB ve CC kremlerde de yoğun ve yağlı değil de su bazlı olanları tercih ederseniz cildiniz daha parlak ve bebeksi görünecektir.

Kontür (Contour) İşlemi

Günlük makyaj yapımı sırasında cildi nemlendirme ve fondöten ya da kapatıcı bir krem ile cilt renginizi eşitleme işlemini tamamladınız. Şimdi sıra, yüz hatlarınızı belirgin hale getirmekte!

Kontür günlük makyajınızın önemli bir adımını oluşturur. Kontür işlemi sırasında abartıya kaçmamalı ama aynı zamanda elinizi de korkak alıştırmamalısınız. Kontür paletinizden fırçanıza aldığınız koyu bir kontür rengi ile elmacık kemiklerinizi, burnunuzu, çene hattınızı belirgin hale getirebilirsiniz. Özellikle son zamanlarda moda olan çene hattı belirginleştirme işlemi estetik müdahalelerde de gerçekleştirilmektedir. Estetik bir müdahaleye gerek kalmadan çene hattınızı kontür paletinizdeki koyu renklerle belirgin hale getirip, makyajınızı farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz. Koyu rengi çene kemiğinizin üzerine sürün ve bir karıştırma fırçası ile karıştırın, işte bu kadar!

Aynı şekilde kontür paletiniz ile elmacık kemiklerinizi daha belirgin bir hale getirmek ister misiniz? Yine kontür paletindeki koyu rengi fırçanıza alın ve burnunuzun iki kenarına uygulayın. Sonra temiz bir karıştırma fırçası ile karıştırın. İşte, hayalinizdeki burnu elde ettiniz bile!

Kontür paletiniz yoksa sakın endişeye kapılmayın. Far paletinizdeki koyu kahve ve soluk gri tonları bu işlemi gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

Allık

Tüm işlemlerden sonra geldik allık uygulamasına. Her yere uygun günlük makyaj yapmak istiyorsanız en önemli adım allık olmalıdır. Günümüzde de makyaj yapımının en popüler adımı allık uygulamasıdır. Peki moda dergilerinde sık sık gördüğümüz pespembe allıklar nasıl uygulanır?

Öncelikle tıpkı fondöten seçiminde olduğu gibi allık seçiminde de cilt tonunuza uygun bir allık seçmelisiniz. Eğer açık tonda bir cildiniz varsa şeker pembesi tonlarındaki allıklar size çok yakışacaktır. Buğday ve esmer tenli iseniz mutlaka şeftali tonlarındaki allıklara bir göz atmalısınız.

Eğer her yere uygun günlük makyaj yapmak istiyorsanız mutlaka evden çıkmadan önce allığınızı bol uygulayın. Gün içinde allığınız uçup gideceği için fazla uygulamakta bir sıkıntı yoktur. Bu sayede gün içinde sürekli allık tazeleme derdinden de kurtulmuş olacaksınız. Allığınızı uygularken mutlaka burnunuzun üzerine de getirin. Böylelikle güneşte yanmış bir cilt efekti elde edeceksiniz, bu da günlük makyajınızı kusursuz bir güzelliğe taşıyacak.

blank

Gözler

Gözler her zaman makyajınızın en dikkat çekici adımıdır. Çekik ve güzel bakan gözler her zaman dikkat çekmiştir.

Her yere uygun günlük makyaj yapımı sırasında zevklerinize göre çeşitli tercihlerde bulunabilirsiniz. Fakat son zamanların en popüler göz makyajı uygulaması olan bambi gözleri mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Çekik, keskin ve buğulu bakışlar!

Bambi göz makyajı, günlük makyajınız için abartısız ama iddialı bir seçenek olacaktır. Uygulaması çok basit olan bu göz makyajını yapabilmek için ihtiyacınız olan tek şey bir göz kalemi. Göz kaleminizi alın, göz kapaklarınızın dışına ve tam göz pınarlarınızın olduğu yere uygulayın. İşte bu kadar, bambi gözler hazır!

Göz kaleminden sonra bir diğer önemli adım maskaradır. Günlük makyaj rutini sırasında kirpikleri tek tek ayıran ve hacim veren maskaralar tercih etmelisiniz. Böylece kirpikleriniz hem dikkat çekici hem de doğal olacaktır. Maskaranızı tek kat şeklinde uygularsanız doğal görünümünüzü destekleyecektir. Ayrıca bambi gözlerinizi daha da çekik bir hale getirmek istiyorsanız maskaranızı mutlaka kirpiklerinizi dışa doğru tarayarak uygulayın. Aradaki farka siz bile inanamayacaksınız.

Aydınlatıcı

Her yere uygun günlük makyaj yapımının en önemli özelliğinin güneş gibi parlaması olduğunu söylemiştik. İşte geldik parlayan bir cildin en vurucu adımına: Aydınlatıcı.

Günlük makyajınızda sıvı ya da toz formda aydınlatıcılar kullanabilirsiniz. Aydınlatıcınızdan parmağınıza alın ve kaş etrafınıza C şeklinde sürün. Yalnız bu aşamada aşırıya kaçmamak önemli. Her yere uygun makyajınızı bir gece makyajınıza çevirmek istemezsiniz. Aydınlatıcı uygulaması ne fazla ne de az olmalıdır, buna dikkat etmelisiniz.

Ayrıca kaş etrafınızın yanı sıra burnunuzun üzerine ve dudaklarınıza da aydınlatıcı uygulamak günlük makyaj rutininizi bir üst seviyeye taşıyacaktır. Üst dudağınıza uyguladığınız aydınlatıcı dudaklarınızı daha dolgun gösterecektir, bizden söylemesi!

blank

Ruj

Makyajın olmazsa olmazı: Ruj. Eğer yapacağınız makyaj her yere uygun günlük makyaj olacaksa mutlaka nude tonlarda rujlar kullanmalısınız. Nude tonlardaki rujunuzu uygulamadan önce mutlaka benzer renkte bir dudak kalemi ile dudak çevrenizi çizin. Rujunuzu dudak hattınızı belirgin hale getirdikten sonra uygulayın. Bu sayede hem rujunuz daha kalıcı hale gelecek hem de dudaklarınız olduğundan daha dolgun görünecektir.

Sabitleme

İster her yere uygun günlük makyaj olsun ister abartılı gece makyajı olsun en önemli adım sabitlemedir. Makyajınızı tamamladıktan sonra mutlaka sprey formda bir sabitleyici ile makyajınızı cildinize sabitleyin. Bu sayede uzun saatler boyunca makyajınız cildinizde kalacak ve siz de gönül rahatlığı ile günlük işlerinizi tamamlayabileceksiniz.

Tüm bu adımları tamamladıktan sonra her yere uygun günlük makyaj rutininiz hazır!