İştah denilen durum, beslendiğimiz yiyeceklerin metabolizmamızda duyularımıza hitap etmesi durumudur. Yani ortada iştah denilen bir durum oluşabilmesi için söz konusu olan yiyecek her neyse o yiyeceğin bireye bir gıda maddesi olarak cazip gelmesidir. Tam da bu noktada, her türlü yiyeceğin bir bireyden diğerine göre iştah açıp açmama durumunun değiştiği kriteri de göz önünde bulundurulmalıdır. Örnek verilecek olursa; sosis yiyeceği bir birey için oldukça lezzetli ve iştah açıcı yiyecekler arasında olabilirken, bir diğer birey için asla hoşlanılan bir yiyecek olmamakta ve kesinlikle iştah açmamaktadır.

İştah problemi olan kişilerin bu durumu kontrol altına almayıp iştahsızlık durumlarını ileri boyutlar taşımaları halinde; yetersiz beslenmeden kaynaklı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması, organların fonksiyonlarında sıkıntılar yaşanması ve yaşam kalitesinde düşüşler gibi durumlar sıklıkla meydana gelen ciddi durumlar olmaktadır.

Buradan ortaya çıkartılacak en temel mantık; yaşamsal fonksiyonlarımızı devam ettirmemize yardımcı olan beslenme güdümüzü en çok tetikleyen durumun iştahlı olmamıza bağlı olmasıdır.

Bazı durumlarda taşınma durumları, mevsimler süreçler, psikolojik nedenler, bir takım hastalıklar ya da bir takım patolojik bozukluklar; kişilerde iştah kaybına da yol açabildiği gibi aşırı iştah açılması yaratarak bu sefer başka hastalık durumlarının kapısının açılmasına da sebep olabilmektedir.

İştah Açıcı Yiyecekler Hangileridir?

İştah açıcı yiyecekler İbrahim Saraçoğlu gibi pek çok ünlü isim tarafından hem sağlıklı hem de faydalı olacak şekilde özetlenmiş, aynı zamanda konunun içeriğine dahil olarak çocukların iştahını açan yiyecekler konusuna da değinilmiştir. İştahının açılmasına ihtiyaç duyan bireylerin beslenmesi gereken başlıca ürünler de şöyle özetlenebilir;

  1. Nohut : Midenin temizlenmesine yardımcı olarak iştahı geri getiren nohut, sadece iştah açılması konusunda rahatlıkla tüketilebilecek bir besindir. Bunun dışında kilo vermeye çalışan kişilerin kalori konusunda nohut tüketimlerine dikkat etmeleri gerekmektedir.
  2. Patates : İçeriğindeki ürünler sayesinde kan basıncını düşürerek çok çabuk acıkmanıza neden olmaktadır. Patatesin iştah açıcı özelliğinden en kolay şekilde kızartılarak yararlanılabilir.
  3. Kırmızı biber : Kolesterol seviyesini dengede tutabilen kırmızı biber, iştahı açabilme konusunda etkili bir üründür. Kırmızı biber tüketilirken kişinin kolay kolay doyduğunu anlayamaması bu özelliği yüzündendir.
  4. Bezelye : İçeriğindeki glsemik endeks değerleri yüksek olan bezelye, bu sayede iştah açarak çok fazla yemek yemenize neden olabilmektedir.
  5. Havuç : Diğer ürünler gibi yüksek glisemik endeks değerleri barındıran havuç, acıktırıcı özellikler göstererek iştah açar.