Jack Russell Bakımı

Uzun zamandır almak istediğiniz ve hayalini kurduğunuz Jack Russell cinsi köpeğinize kavuştunuz. Peki ama sağlıklı ve mutlu bir köpek yetiştirmek için neler yapmalısınız? İşte size Jack Russell bakımı ile ilgili bilmeniz gereken birkaç altın kural. Jack Russell cinsi köpekler oldukça enerjik, sevgi dolu ve sadıktırlar. Sağlıklı bir Jack Russell cinsi bir köpeğe sahip olmak için düzenli egzersiz yaptırmanız, sağlıklı beslemeniz, tüylerinin ve tırnaklarının bakımını yaptırmanız gerekir.

Beslenme

Her köpek cinsi gibi Jack Russell cinsi köpeğinizi de kaliteli bir köpek maması ile beslemelisiniz. Köpeğinizi kendi yediğiniz yemekler ile beslemekten sakınmalısınız. Köpeğinizi günde iki defa beslemeniz yeterli olacaktır. Öğünleri sabah ve akşam olmak üzere ikiye ayırabilirsiniz. Köpeğinizin yaşına, kilosuna ve boyuna göre ne kadar mama yemesi gerektiğini hesaplamalısınız. Bunun için veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin. Eğer günde iki öğün beslemek yerine, mama kabında sürekli mama bulundurursanız köpeğiniz aşırı kilo alabilir. Köpeğiniz için her zaman su kabında temiz su bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

Egzersiz

Jack Russell bakımı sırasında köpeğinizin her gün egzersiz yapması oldukça önemlidir. Jack Russell cinsi köpekler için günde ortalama 30 – 45 dakika tempolu yürüyüş veya koşu en idealidir. Eğer düzenli egzersiz yapamıyorsanız bile evinizde koşturmasına izin vermek ve oyun oynamakta işe yarayacaktır.

Tüy Bakımı

Köpeğinizin tüylerini hafta bir düzenli olarak tarayarak dökülen tüylerden arındırmalısınız. Böylece hem tüy kalitesini arttırmış olursunuz hem de daha az tüy döker. En önemlisi ise Jack Russell cinsi köpeğinizi yıkamaktan sakınmalısınız. Çünkü çok nadir yıkanmaları gerekir. Eğer gerçekten çok kirli ise veya çamura vs. bulanmış ise yıkamalısınız.

Tırnak Bakımı

Köpeğinizin tırnaklarını ayda iki defa kesmelisiniz. Jack Russell cinsi köpeklerin tırnakları çok çabuk uzar ve eğer kesilmezse köpeğinize sıkıntı verebilir. Köpeğinizin tırnaklarını kesmek için köpekler için tasarlanmış tırnak makası kullanın. Tırnak kesme işlemini kısa tutmaya çalışın ve eğer gerekirse köpeğinizi tutması için birinden yardım isteyin. Köpeğinizin tırnaklarını keserken sadece uç kısımlarını kesmeye özen gösterin.

Ağız Bakımı

Jack Russell bakımı için köpeğinizin dişlerini temiz tutmaya özen gösterin. Köpeğiniz için diş fırçası ve diş macunu almayı ihmal etmeyin. Hafta en az iki veya üç defa dişlerini fırçalayın. Böylece ağız kokusundan ve ağzında bakteri birikmesinden kurtulmuş olursunuz. Köpeğinizin rahatça dişlerini fırçalatmasını isterseniz onu küçüklükten itibaren alıştırmalısınız.

Eğitim

Köpek eğitiminin altın kuralı onları erken yaşta eğitmeye başlamaktır. Yavru iken eğitmek her zaman daha kolaydır. Özellikle Jack Russell gibi enerjik ve inatçı bir köpeğiniz varsa yavru iken eğitmek daha önemlidir. Köpeğinizi her gün azar azar düzenli olarak eğitmelisiniz. Otur, bekle gibi temel komutlardan başlayarak eğitiminizi ilerletebilirsiniz. Ayrıca tutarlı olmanız önemlidir.

Eğer beklentilerinizde sürekli değişiklik yaparsanız hangi davranışları yapabileceği, hangi davranışları yapamayacağı konusunda köpeğinizin kafası karışır. Her köpek gibi Jack Russell cinsi köpeklerde sahiplerini mutlu etmek isterler. Bu yüzden Jack Russell bakımı eğitimlerinde cezadan çok ödül vermek daha etkilidir.

Köpeğiniz gün içinde veya eğitimi sırasında istediğiniz gibi davranırsa onu hemen ödüllendirin. Böyle o davranışı pekiştirmiş olursunuz. Köpekler anda yaşadıkları için hemen ödüllendirilmeleri önemlidir. Aksi takdir de hangi davranışı için ödüllendirildiği hakkında kafa karışıklığı yaşarlar. Köpeklerin eğitimi altı ile sekiz ay sürebilir. Sabırlı olun ve tutarlı davranmaya devam edin.

Genel Bilgiler

Jack Russell cinsi köpekler genellikle sağlıklı bir köpek cinsidir. Fakat kalça çıkıklığı, sağırlık ve diz kapağının hastalıkları gibi genel sağlık problemlerine karşı dikkatli olun. Herhangi bir sıkıntı fark ettiğinizde hemen veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin. Jack Russell cinsi köpekler mutlu olmak için çokça zihinsel uyarana ihtiyaç duyarlar. O yüzden köpeğinizle bol bol oyun oynayın ve etrafta kendisini eğlendirebileceği oyuncaklar bulundurun.

Jack Russell cinsi köpeğinizi diğer köpekler ile bir araya getirirken dikkatli olun. Çünkü bölgeci ve agresif olabilirler. Aynı şekilde eğer küçük çocuğunuz var ise Jack Russell almaktan sakının. Doğru davranılmadığı zaman ısırmaya meyillidirler. Jack russell cinsi köpekler ailenin tek evcil hayvanı olarak daha rahat ederler.

Son olarak köpeğinizin güvenliği için her türlü önlemi almayı unutmayın. Çünkü Jack Russell cinsi köpekler doğuştan kaçış ustalarıdır. Jack Russell bakımı köpeğinizin uzun ve sağlıklı yaşaması için onun bakımı günlük rutininizin bir parçası haline gelmelidir.