Jakuziler hem rahatlamak hemde yorucu bir gün sonunda yorgunluğu üzerinden atmak için oldukça faydalı ürünlerdir. Artık evlerin hem banyolarında hemde yatak odalarında kullanılabilen jakuziler bahçelerde de oldukça rahat bir şekilde kullanılmaktadır. Bahçe jakuzileri diğer jakuzi çeşitleri gibi belli periyotlarda bakıma ihtiyaç duyarlar.

Jakuzi Bakımı

Bahçe Jakuzisi Bakımı

Bahçe Jakuzisi Kış Bakımı

  • Bahçelerin dekorasyonuna uygun olarak tercih edilebilecek bu ürünler zaman zaman bakıma ihtiyaç duyarlar. Bu bakımlardan biriside kış bakımıdır. Kışa girmeden önce bahçe jakuzisinin suyu tahliye edilmeli temizlenmelidir. Bunun yanında jakuzinizi kış aylarında kullanacaksınız verimli çalışması temiz tutmaya özen gösterin. Özellikle bahçe jakuzisi kapağı ısı tasarrufu açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun yanında jakuzi kapağı ısı tasarrufu sağlar. Eskimesi durumunda ise kapak mutlaka yenilenmelidir.

Bahçe Jakuzisi Su Bakımı

  • Bahçe jakuzisi kolay su bakımı için kaliteli bir filtre kullanmak önemlidir. Bu suyun çok daha berrak olmasını sağlamaktadır. Bunun yanında jakuzi bakımı için kaliteli bir filtre kullandığınız sürece jakuzinizin suyu ile haftada sadece bir kaç kez ilgilenmeniz yeterli olacaktır. Yine filtreler arındırma işlemine başlamadan önce istenmeyen parçalar ile molekülleri yakalarlar. Bunun yanından losyonları ve yağları emerler. Ancak tüm bu filtrelerin işlevlerini yerine getirmesi için düzenli aralıklar ile durulamak ve zamanında değiştirmek önemlidir. Ayrıca en iyi sonucu almak için her zaman kendi jakuzi modeline uygun kaliteli bir filtre kullanmanız gerekir.

Bahçe Jakuzisi Filtre Değişimi

  • Bahçe jakuzilerin de temizliği ve hijyeni sağlamak adına kullanılan filtrasyon sisteminin zaman zaman değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında taklit filtre kullanımından kaçınmalı ve jakuzi modeli ile uyumlu filtrenin kullanılması önemlidir. Orijinal olmayan filtreler uygun fiyatlı olabilir. Ancak istediğiniz performansı almak ve sağlığınız açısından orijinal olanları kullanmanızda fayda bulunmaktadır.

Küvet Jakuzi Bakımı

  • Jakuzi bakımı için önemli noktalardan birisi küvetlerin temizliğidir. Ancak küvet temizliği öncesinde jakuzinin kapalı olması gerekir. Ardından temizliğe uygun bir ürün ile temizlemeye başlayabilirsiniz. Bu temizlik ürünü karbonat gibi doğal bir temizlik ürünü olabileceği gibi deterjanda kullanabilirsiniz. Fakat eğer akrilik jakuzi kullanıyorsanız çizilmelerini önlemek için sıvı deterjan kullanmanız gerekir. Ardından jakuzinin içi su ile doldurulmalı ve iyice temizlenmelidir.
  • İlk olarak jakuzinin görülen kısımları duş başlıkları,musluklar karbonat yada deterjan yardımıyla silinmesi gerekir.
  • Jakuzinin küvet kısmı seramik malzemeden yapılmış ise tercih edilen her hangi bir madde sünger veya karbonat temizlik işlemi için kullanılabilir. Fakat akrilik malzemelerden üretilmiş olan küvetler kolaylıkla çizilmeye müsait olduklarından mutlaka sıvı bir deterjan ve emici yumuşak bir bez kullanılmalıdır.
  • Temizlik sırası jetlere ve su borularına geldiğinde eğer jetler çıkabiliyorsa çıkarılır ve önceden hazırlanmış içi sirke,limon ve banyo deterjanıyla karıştırılmış bir kabın içerisine konur bu vaziyette 15 dakika bekletilir.
  • Bu işlemin ardından jakuzinin küvet kısmı su borularının seviyesine gelene kadar su ile doldurulur ve içerisine iki su bardağı sirke, bir adet limon suyu 2 çorba kaşığı kadar karbonat ilave edilir. Ardından jakuzi çalıştırılır ve bu dezenfektanın suyun tüm borularından geçtiğinden emin olunması gerekir.
  • Her jakuzinin kendine özel bir çalışma hızı olduğu ve bu sürenin değiştiği aşikardır ancak 2-3 dakika bu işlem için yeterli gelecektir.

Diğer Bakım Yazılarımız;