Kaktüs çeşitleri ve isimleri yazımızda çok merak edilen kaktüs çeşitleri konusunda bilgiler vereceğiz. Kaktüs çeşitleri evlerde, ofislerde ve bahçelerde en kolay şekilde yetişen bakımları oldukça kolay olan çiçek türüdür. Bunlardan bazıları çiçek açabilen kaktüs çeşitleridir. Bakımları kolay olduğu için tercih edilse de yine ev ve ofislerde yeteri kadar güneş alan yerlere koyulmalıdır ve azar azar da olsa su verilirmelidir. Eğer ki güneş  alan yeriniz yoksa da yapay ışıklandırmayla kaktüs çiçeğinize ışık verebilirsiniz.

Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri

Farklı farklı kaktüs çeşitleri vardır.

 • Dikenli kaktüs çiçeği
 • Dikensiz kaktüs çiçeği
 • Çiçek açan kaktüs çiçeği
 • Uzun kaktüs çeşitleri
 • Yılan kaktüs çeşitleri
 • Büyük kaktüs çeşitleri

Kaktüs çeşitlerinin isimlerini yukarıda belirttik şimdide tek tek özelliklerini ve kaktüs çiçeğinin isimlerini yazalım.

blank

Dikensiz Kaktüs Çiçeği

Dikensiz kaktüs çiçeği, kaktüs çeşitlerinden en çok tercih edilendir, çünkü dikenli kaktüs çiçeğinin dikenleri bazıları zehirli olduğundan yada dikenleri battığında çıkarılması oldukça zor ve can yakıcı olduğu için genellikle dikensiz kaktüs çiçeği tercih edilmektedir.

 1. Lophophora williamsii (Peyote Kaktüsü): Bal kabağını andıran bir kaktüs çeşidi ve gerçekten de çok tatlı bir şekli vardır. Dikensiz kaktüs çiçeği “Lophophora williamsii”  ne kadarda güneşi seven bir bitkide olsa da direk güneş ışığına bırakılmamalıdır. Hatta ev veya iş yerine alacaksanız perdeden yansıyan ışık yeterli olur. Bahçede ise en az ışık alan yere dikilmelidir. Yazın toprağını nemli bırakmaya özen göstermelisiniz ve haftada iki kez sulamanız yeterlidir. Kışın ise iki haftada bir yapmanız daha iyi olur çünkü kışın bu çiçekler, ayılar gibi dinlenme dönemine girerler.
 2. Astrophytum myriostigma (Papaz Takkesi) Kaktüsü: Dikensiz kaktüs çiçeği türlerinden biridir. Siyah beyaz noktaları olduğu için aslında adının anlamı noktalı kaktüstür. Güçlü kökleri olmadığı için çok fazla oynanılmaması gerekir. aslında kendi haline bırakıldığında ve güneş ışıgın da değilde hafif bir gölgede bırakılıp ve haftada iki kez su verildiğinde kendisi çok güzel büyür. Hatta çok güzel ve kokulu çiçekler açar 8 ile 10 cm boyuna geldiğinde bunu görebileceksiniz emin olun çok seveceginiz bir kaktüs çeşididir. Kışın çok rahatsız edilmemesi gerek aynı şekilde dinlenecektir büyümesinin durması gayet normaldir.
 3. Astrophytum asterias: Dikensiz kaktüs çeşitlerinden biridir. Yuvarlak ve kafasında bir çiçegi vardır grimsi ve yeşilimsi renktedir. kafasındaki çiçeği çok hoş gözükür ve kokusuda güzeldir. 6 ile 8 cm çapa kadar büyür. sarı çiçekli olduğu gibi birde pempe çiçekte açabiliyorlar orta derecede bir sulama yeterlidir.
 4. Mammillaria albiflora: Çiçek açan katüstür. Boyutu 2.5 ile 3 çapında olan küçük kaktüs çiçeğidir. Dikenleri yumuşak olduğundan elinize batmaz.
 5. Mammillaria hernandezi: Sivri uçlqarı uzaktan korkutsada aslında bu uclar sivri olmayan bir kaktüs çeşididir. Yazın çok ışıga ıhtiyaç duyar  topragındaki nem bitince su verilmesi önerilir ve orta düzeydi su ihtiyacı vardır.
 6. Mammillaria herrerae (Golf Topu Kaktüsü): Kar taneleri gibi dikenlerle kaplı şeklinden dolayı bu kaktüs çeşidine kaktüs golf topu denilir.Bu dikenler yumaşak dikenlerdir elinize  batmaz. renkli çiçekler de açmaktadır içek kokuları oldukça güzeldir. yazları sever kış aylarında ise içeriye alınmalıdır ortalama 3 ile 4 arası çapları olur.
 7. Mammillaria humboldtii: Yıldız gibi etrafını dolaşan dikenleri vardır ama yumuşaktır ve aralarda çiçekler açar. Kümeleme şeklinde ürer. Toprağı kurudukça su verilmelidir.
 8. Mammillaria lasiacantha: Yumuşak dikenleri var etrafını kaplar bir çok renkte çiçek açmaktadır. yazları sulama ihtiyaçlarıo artmaktadır.
 9. Mammillaria pectinifera: Bahar ve yaz aylarıyla birlikte çiçek açmaktadır etrafında çok sık şekilde dikenleri vardır bu dikenler yumuşaktır.
 10. Mammillaria plumosa (Tüylü Kaktüs): Çiçek yapısı sarı ve beyazdır.

blank

Dikenli Kaktüs Çeşitleri ve İsimleri

Dikenli kaktüs çeşitleri ve isimleri aşağıda belirttiğimiz gibidir;

 1. İğne Dikenli Kaktüs: İlkbahar mevsimlerinde çiçek açmalarıyla bilinirler. Meksika kökenli bir kaktüs çeşididir.
 2. Kirpi Kaktüs: Kirpi şeklinde dikenli bir yapıya sahiptir.
 3. Mammillaria Kaktüsü: Pembe ve mor renklerinde çiçek açması ve kokusuyla bilinir.
 4. Kunduz Kuyruğu Kaktüs: Bu kaktüse yaklaştığınızda karpuz kokusu almanız içten bile değildir.
 5. Tepeli İkiz Dikenli Kaktüs: Çiçekli kaktüsler ailesinde en çok yetiştirilen türlerden biridir.

Gibi çeşitleri vardır.

Yılan Kaktüs Çeşitleri

Yılan kaktüs çeşitleri, son dönemlerde en fazla yetiştirilen kaktüsler arasında yer almaktadır. Evde bakım için en uygun olan kaktüs çeşitleri arasında yer alan Yılan kaktüs bakımı da son derece kolaydır. Doğru bir yerde bakımını yapmanız ve yeterince doğru sulamanız yeterli olacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kaktüs çeşitleri ve isimleri konusunda merak ettiklerinizi cevaplandırmaya çalıştık. Kaktüs çeşitleri ucu bucağı olmayan bir familyaya sahiptir. Merak ettiğiniz kaktüs ailesinden başka bir çiçek türü varsa, yorum bölümünden sormaya çekinmeyiniz.