Kangal bakımı köpek bakımları arasında en çok dikkat edilmesi gereken köpek bakımıdır. Sizin için bu konuyu ele aldığımız yazıda köpek bakımı konusunu da incelemenizi tavsiye ederim…

Kangal Bakımı

Beslenme

 • Köpeklerin beslenmesindeki genel geçer kurallar kangallar için de geçerlidir. Yaşı ve ağırlığına göre uygulanacak bir diyet ile kangallar huzurlu bir şekilde hayatlarını sürdürebilir. Türe özel bir diyet yoktur. Hatta çoğu zaman ”yal” olarak   tabir edilen (arpa ununun sıcak su ile hamur hale getirilmesi) öğünlerle beslenen kangalların bile sağlıklı ve dinç bir şekilde günlerini geçirdiklerini görebilirsiniz.

Temizlik

 • Kangalların yıkanmaya ihtiyacı yoktur. Düzenli bir biçimde tüylerinin taranması kulak ve ağız içinin sürekli kontrol edilmesi ve gerekli temizliğin sağlanması yeterlidir.

Egzersiz

 • Eğer kendi doğal ortamında sürü koruma görevi yapıyorsa egzersize ihtiyacı yoktur. Daha az hareketli olduğu alan koruma gibi bir görevdeyse yada bir aile köpeği ise her köpekte olduğu gibi günde en az 1 saat enerjisini harcayabileceği fiziksel egzersizler ve eğitimine yardımcı olabilecek zihinsel egzersizleri ihmal edilmemelidir.

Eğitim

 • Kangalların çok zeki bir köpek türü oldukları bilinir. Bu zeka tarihleri boyunca üstlendikleri görevler ve doğal ortamında özgür olması nedeniyle eğitimde başına buyrukluğa,umursamamazlığa sebep olabilir.
 • Eğer kangal’ınızın ailesi gibi başarılı bir çooban olmasını istiyorsanız onu yavruluğundan itibaren anne-babasıyla ve sürüyle beraber otlamaya çıkarabilirsiniz. İçgüdüleri ve anne-babasının da yardımıyla kendisine gerekli bilgileri öğrenecektir.
 • Eğer aile köpeği olarak beslenecekse disiplinli fakat bilinçli bir eğitim uygulamalı eğer yeterince tecrübeniz yoksa bir uzmandan yardım almalısınız. Unutmayın eğitim hem köpeğinizin hemde sizin birlikte huzur içinde yaşayabilmeniz ve köpeğin psikolojisini geliştirebilmeniz için en önemli husustur.

Fiziksel Özellikleri

 • Yetişkin erkeklerde yükseklik 72-78 cm arasında dişilerde ise 65-73 cm arasında değişmektedir.
 • Ağırlık ise yetişkin erkeklerde 48-60 kg dişilerde ise 40-50 kg arasında değişmektedir.
 • Irk standartlarına göre kabul edilen renk tanımı şu şekildedir. Açık kremden kurt grisine kadar olabilir. Göğüste beyaz veya krem rengi 10 cm yi geçmediği sürece hata olarak kabul edilmez. Boynun iç tarafında beyazlık tercih edilmez pati ve ayaklarda beyazlık görülebilir az beyaz olması tercih edilir. Pati ve ayaklarda beyazlık görülebilir. Az beyaz olması tercih edilir. Siyah maske zorunludur. Maske somağı kapsar ve kafatasında daha açık renktir. Kulaklar koyudur. Kuyruğun üçte bir veya yarısında siyah çizgi bulunabilir. Kuyruk ucunda beyazlık kabul edilebilir.
 • Kulakları aşağı sarkık ve ucu yuvarlak bir üçgeni andırmaktadır. Kuyruğunun uç kısmı ise çoğu zaman içeri doğru daire çizecek şekilde kıvrılır.
 • Çoğu kangal’ın kulağının kesik olduğunu görmüşsünüzdür. Bunun yapılma sebebi sürü koruma görevindeyken bir kurt ile karşılaşmaları durumunda kulaklarından ısırılıp yara almalarını engellemek içindir. Enpati olarak hangi hayvan olursa olsun tıbben gerekmedikçe havyanların her hangi bir uzvuna sadece estetik amaçlı müdahale edilmesi doğru değildir.

Sağlık

 • Tüm köpeklerde görülebilecek olan gençlik hastalığı kanlı ishal ve özellikle büyük ırklarda daha fazla denk gelen kalça çıkığı gibi hastalıklar dışında kangallarda sık görülen özel bir kalıtsal hastalık yoktur.