Kediler son derece temiz hayvanlardır, fakat en titizine bile kedi bakımı yapılması gerekir. Temizliğine son derece önem verilmesi gerekir. Kediler yalayarak tüylerini temizlediği için midelerinde tüy yumağına sebep olur bunun önüne geçmek için tüylerini temizlemeniz onların sağlığı için çok önemlidir.

Kedi bakımı için sadece temizlik gelmesin aklınıza mesele doğru eğitip doğru yetiştirmektir.

Kedi Tüylerinin Taranması

Kedinizi yavruyken tüylerinin taranmasından başlanılırsa daha iyi olur bir nevi alışkanlık haline gelir. Kedi bakımında önemli olan, kedilerin tüylerindeki düğümleri, ölü tüylerinin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Taranması ya da fırçalanması kedi için çok önemlidir. Evinizin içinde sıklıkla tüy yumaklarıyla karşı karşıya da kalmazsınız düzenli bir şekilde tüylerini tararsanız bu sizin içinde iyi olacaktır.

Düzenli tarar veya fırçaladıkça kedinizle olan bağınızı artırır yanı sıra pirelerden de kurtarmış olursunuz, sağlık sorunlarını kontrol etmiş olursunuz.

 • Kediniz fazla tüylüyse olabildiğince her gün taramanız daha iyi olur. Vakit bulamazsanız da mutlaka haftada 3 ya da 4 kez taramanız iyi olacaktır.
 • Kediniz kısa tüylüyse her gün yerine haftada bir iki defa da taranması yeterli olacaktır.

Kedi tarak ve fırçaları internet üzerinde ya da petshop bulmanız mümkündür. Kedinizin tüyleri çok karışmış düğüm haline geldiğini fark ederseniz kedi fırçasıyla fırçalayın. Kediler fırçalanmayı sever fakat çok uzun tutulmamalıdır huşuz olabiliyorlar ve eğer ki tarayacağınız zaman asabiyse istemiyorsa biraz oynayın ve tekrar deneyin ya da iyi olduğunda fırçalayın. 8 dakika ya da 15 dakika arası tarayın ama çok bastırmadan sakin ve narince fırçalayınız.

Kedinizin tüyleri uzunsa ve düğüm olduysa sabırlı olmanız gerekir. Düğümlendiyse tüyleri düğümün altından tutarak tarayın ki tüylerini acıtıp çekmesin. Eğer ki yapamayacağınız katar çok dolandıysa tüyler veterinere danışarak halledebilirsiniz.

Kediler Nasıl Yıkanılır?

Kedilerin çoğu yıkanmayı sevmezler bu yüzden yavru iken alıştırmak daha iyi oluyor. Kediniz büyükse birinden yardım alarak yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yıkama işlemini sade su ile yaparsanız, tüylerin daha çok birbirine geçmesini ve daha çok düğümlenmesine sebep olur. Bu da fırçalama esnasında kedinizin canını yakacaktır.

Bu tür sorunlar için kedi şampuanını kullanarak kurtulabilirsiniz. Banyoda yıkayacaksanız kedinizi banyoya götürmeden önce suyunu, şampuanını ve havlusunu önceden banyoya götürmeniz daha iyi olur. Çünkü kediler banyoyu pek sevmediklerinden en ufak sese ürkebiliyorlar.

Yıkama kabında yıkayacaksanız; iki kap kullanılırsa daha iyi olur biri köpüklü su için biride durulama da kullanmak için işinizi daha çok kolaylaştırır. Kedinizin karnına gelecek kadar ılık su doldurun, avucunuzun içine şampuanı dökün ve köpükleyin kedinizin tüylerini köpüklü fırçalayın. Son olarak suyun mutlaka ılık olması gerektiğini unutmayın. Bu ürkütmesini ya da dolanan tüylerinin acımasını engelleyecekti. Sonra durulama işlemine geçebilirsiniz yine ılık su ile durulayınız.

Evcil Hayvanınızı Yıkarken işinizi Kolaylaştıran Tüyolar

 • Banyoya götürdüğünüzde banyo kapısını kilitleyin. Köpüklü bir şekilde elinizden kaçmasını istemezsiniz 🙂
 • Kedinizin kulaklarına su kaçmaması için isterseniz kulaklarına pamuk tıkayabilirsiniz.
 • Sudan çok ürküyorsa elinizde nazik bir şekilde dokunun ve güzel sözler söyleyerek onu rahatlatabilirsiniz.
 • Kedinizi doğrudan suyun içine ya da başına suyu dökmeyin; önce avucunuzun içine suyu koyup yavaş bir şekilde tüylerine dökün. Eğer ki zorlanırsanız bir pamuk ıslatıp ta yapabilirsiniz.
 • Canını yakmamaya dikkat edin.
 • Kediniz miyavlayarak, bağırıyorsa yıkanmak istemiyordur bu son derece normaldir korkmanıza gerek yok.
 • Şampuanı nazik bir şekilde kedinize sürün ve kulak ve gözlerine kaçırmamaya dikkat edin.
 • Durularken; iyice bakın kopuk kalıntı gibi bir şeylerin kalıp kalmamasına. O yüzden iyice ve dikkatli bir şekilde durulayın. Duş başlığı kullanacak olursanız durulama da tazyikli akmaması için, sesi ve püskürtmeyi engellemek amacıyla kedinize yakın tutup durulayabilirsiniz suyun ılık aktığından emin olun.
 • Yıkadıktan sonra hemen havluya sarın ve yavaş bir şekilde güzel sözler söyleyerek kurutun.
 • Saç kurutma makinası ile kurutmayınız, kedinizin derisini yakabilir.
 • Kedinizin tüyleri uzunsa daha nazik bir şekilde kurulayın gerekirse iki havlu yanınızda bulunsun ki bazen birinci havlu çok ıslanır ve kurumaz kediniz o yüzden ikincisine ihtiyaç duyabilirsiniz.

blank

Kedi bakımında tırnak kesimi çok önemli ve hassastır. Genelde tırnaklarının kısa kalması için tırmalarlar. Bu yüzden tırnaklarını kesmeniz daha iyi olacaktır. Kediniz yavruyken tırnaklarını kesmeye başlarsanız bu size ileride daha faydalı olacaktır en azından işinizi kolaylaştırır. Kedi tırnak makaslarıyla bu işlemi yapınız. Kedi tırnak makaslarını, petshoplarda bulabilir, hatta kediniz için gerekli birçok şeyi bulmanız mümkün olabilir. İnternet üzerinden de bakabilirsiniz.

Eğer ki zamanınız olmuyor veya unutuyorsanız bunun içinde kedi tırmalama oyuncakları alabilirsiniz. Kediler kutuları tırmalamayı severler bu onların güvende olma iç güdüleridir. Bundan son derece zevk alırlar.

Bunu avantaja çevirebilirsiniz, bir kutu yapıp onları kaygılarından ve stresten uzak tutulabilir. Küçük kutularda kediler daha rahat ederler vücut ısısını korurlar. Kutu sevgisinden yararlanıp, kutuya birkaç delik açıp ters çevirin ve içerisine kedi oyuncağı koyabilirsiniz çok eğleneceklerinden emin olabilirsiniz. Arada kutuyla evin içinde dolaştığını görebilirsiniz.

Kedi bakımı ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için bizi takip etmeye devam edin. Kedi bakımına ek olarak ele aldığımız diğer hayvan bakımları konularımızı da inceleyebilirsiniz;