Keman çalan sanatçılar bir nevi duygularını, düşüncelerini o kemanın verdiği eşsiz ses ile dışa vurmaktadırlar. Oldukça duygusal anlara götürebilir bir kemanın sesi. Eğer birde bu kemanı çalan usta bir keman ustası olursa tadından yenmez. Ağaç ürünlerinden yapılmış bir enstrüman olduğu için keman bakımı çok önemlidir. Düzenli ve güzel bakılmadığı takdir de kemanın performansı düşecektir. İyi ve düzenli bir şekilde bakımı yapılan kemanlar uzun yıllar neredeyse ilk günkü gibi performans sergileyecektir. Sizlere hazırladığımız bu yazıda keman bakımı yapılırken dikkat etmemiz gereken unsurlardan söz edeceğiz. Keman günlük bakımı yapmak sizin çokta zamanınızı çalacak bir süre değildir. Günlük temizliğin yanı sıra aylık,yıllık, arşe ve tel temizliği bakımları da yapılmalıdır. Performans açısından bu bakımların belli bir düzen ile yapılması şarttır. Sırası ile bu bakımları nasıl yapacağımıza bir göz atalım.

Günlük Keman Temizliği

 • İsminden de anladığımız üzere her gün yapılması gerekmektedir. Üzerinde biriken artıkların kemanın yüzeyine yapışmaması için yapılmalıdır. Üzerine reçine atıkları yapıştı ise alkolsüz ıslak mendil tercih edebilirsiniz.
 • Kemanın yüzeyi ağaç ve cilalı olduğu için ona nazik davranmamız da fayda vardır. Pamuklu bir bez kullanmaya özen gösteriniz ve bu bez ile yüzeysel bir temizlik yapınız. Sağını solunu güzelce temizleyiniz.
 • Bez ile ulaşamadığınız yerleri, kulak temizleme çubuğu veya ona benzer başka bir ürün ile temizleyebilirsiniz.
 • Klavye kısmının temizliğini limon yağı kullanarak yapabilirsiniz.

Aylık Keman Temizliği

Günlük temizliğe göre daha kapsamlı bir temizliktir. İçerisinde ve dışarısında biriken kirlerden arındırılmak için yapılır ve kemanın performansını arttıracak aksatılmadan yapılması gereken önemli bir adımdır. Kimileri 2 ayda bir kimileri 3 ayda bir yapar bu temizliği. Benim tavsiyem ayda bir kere mutlaka bu temizliğin yapılmasıdır.

 • İlk başta bir parça pamuk ve biraz badem yağı kullanarak başlayalım temizliğe. Pamuğa bir kaç damla badem yağını dökün ve kemanın üzerine güzelce sürün.
 • Bir su bardağı pirinci kemanın deliklerinden içeriye dökün ve hafif hafif sallayın. 2 gün kadar bekletin, bu uygulama içerisinde oluşmuş kiri ve nemi çekecektir. 2 gün sonra sallaya sallaya içerisindeki pirinci boşaltın.
 • Burguların gevşemiş olma ihtimali yüksektir. Buna önlem olarak ise burgular yerlerinden çıkartılıp çevresinin pudralanması gerekmektedir ve sonrasında tekrardan yerine takılması gerekmektedir.
 • Fixler de zamanla sertleşecektir. Bu sertleşmeye çözüm olarak ta fixleri yerinden çıkarıp makine yağı damlatmak bu sorunun çözümü olacaktır.

Yıllık Keman Temizliği

Yıllık temizliği eğer ki bu işte profesyonel değilseniz emin ellere bırakmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu bakım biraz kapsamlı olacaktır. Sadece temizlik değil parçaların yenilenmesi ve onarılması da bu temizliğin içinde bulunmaktadır. Yılda bir kere yaptırmanız kemanın performansı açısından çok ama çok önemlidir.

 • Kemanın yapısana göre cilası eskimiş ise cilası atılır. Bunu kendinizde yapabilirsiniz.
 • Klavyesinde yıpranmalar görülüyor ise bu yıpranmalar onarılır.
 • Kullanım sonrasında çatlak veya kırık meydana gelmiş ise malzemeye uygun bir yapıştırıcı ile bu çatlamış bölge onarılır.
 • Keman yayının ahşabın da bozulma varsa bu bozulmalar düzeltilir.
 • Keman yayının kıl değişimi yapılır.

blank

Keman Yayı Temizliği

Keman yayı kullanıldıkça kararma yapar ve kopmalara sebep olur. Keman çalan sanatçılar daha iyi bilir ki keman yayı sık sık kopabilecek bir yay türüdür.

 • Kemanı çalmadığınız zamanlarda yayı gevşek bırakmak yay ömrünü uzatacaktır.
 • Kıllar zaman zaman sökülüp sabunlu ve ılık su ile temizlenmelidir. Kuruyana kadar bekletilmelidir.
 • Vida kısmı zamanla paslanır. Bunun önüne de ancak sık sık temizleme ve yağlama işlemi yapılarak geçilebilir.

Keman Teli Temizliği

Her telin belirli bir kullanım zamanı vardır. Düzenli şekilde bakım yapılan teller daha uzun ömürlü olurlar. Aslında bu tellerin ömrünü ustanın kendisi belirlemektedir. Gerekli özeni göstermediği takdir de bu kullanım süresi daha da kısa bir süreye düşecektir.

 • Alkolsüz bir ıslak havlu ile bu temizliği yapabilirsiniz. Üzerine yapışmış olan reçine artıklarından arındırmak için bu temizlik önemlidir.
 • Sonrasında pürüzsüz bir bez ile teller tamamen pürüzsüz bir hal alana kadar adete zımparalarmışçasına temizlenmelidir.

Bütün bu temizlik aşamalarını yaptıysanız mükemmel ve eşsiz bir kemana sahipsiniz demektir. Peki bunların dışında kemanımız için ne yapabiliriz ?

Bunların dışında kemanımız ağaç bir gövdeye sahip olduğu için güzelce cilalayıp parlatarak kemanımıza olan bağlılığımızı bir kat daha arttırabiliriz.

 • Carnauba oto cilası kullanabilirsiniz.
 • Saf olmasına özen gösteriniz.
 • Bir sünger yardımı ile kemanınızın üzerine güzelce sürünüz ve sonrasında yine temizlik için kullandığımız pamuklu bez ile parlatınız.

İşte şimdi harika bir kemana sahipsiniz. Kemanınızın eşi ve benzeri yok, siz ona gerekli ilgiyi gösterdiniz şimdi bırakın da kemanınız sizin için bir şeyler mırıldansın. Bende duyuyor gibiyim notalardaki benzersiz duygu değişimlerini, sanki sahibine teşekkür ediyor gibi…

Aklınıza takılanları yorum olarak sorabilir veya iletişim bölümünden bize yazabilirsiniz…