Kıkırdak piercing bakımı nasıl yapılır? Piercingin sağlıklı bir şekilde iyileşme dönemi sürecinden geçmesi için cilt bakımı oldukça önemlidir. Piercingi günde 2-3 kere ileri geri oynatarak bölgeyi peçete ile krem sürdükten sonra kurutmak gerekmektedir. Piercing bakım spreyi bölgeye sıkılarak bakımı yapılmalıdır. Fucidin gibi antibiyotik kremler piercing uygulanan bölgeye sürülmelidir. Bölgeye krem sürdükten sonra bölgenin kremli, ıslak ya da nemli kalmaması için kurulamak gerekir. Bununla birlikte piercing ileri geri oynatılarak bölge kurulanmalıdır.

Piercing takıldıktan sonra yapılmaması gerekenler şunlardır:

 • Uygulanan piercinginin uygulandığı bölgeye göre zor piercingi zorlayacak dar kıyafetler giymemek gerekmektedir
 • Piercing takıldıktan hemen sonra çıkartılmamalıdır
 • Piercing iyileşme süreci tamamlanana kadar bakım önemlidir
 • Piercing iyileşme süreci tamamlanana kadar havuza girmemek gerekir
 • Piercing yapılan bölgeye makyaj malzemesi temas ettirilmemesi gerekir
 • Piercingle sürekli olarak oynamamak gerekmektedir
 • Piercing elleri yıkamadan da temas edilmemesine dikkat edilmesi gerekir

Burçlarda Retro Ne Demek?

Diyetteyken Ne Yenir?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Piercing Bakımı Nedir?

Piercing bir vücut aksesuarı olarak kullanılmaktadır. Piercing bakımı oldukça önemlidir. Piercing bakımı yaparken birçok konuda özen göstermek gerekir. En önemlisi vücuda takılan piercingin titiz ve dikkatli bir şekilde korunması ve muhafaza edilmesidir. Piercingin uygulanmış olduğu bölgeyi dış etkenlere karşı korumak önemlidir.

Bununla birlikte, göğüs, göbek ya da genital bölge gibi bölgelere yapılan piercing uygulamaları için piercing bakım talimatları uygulanmalı ve yapılmalıdır. Çünkü özellikle giysi altına bir piercing yapıldığı zaman bu yerler kapalı kaldığı için bakımının yapılmasına daha fazla özen gösterilmesi gerekmektedir.

Kıkırdak Piercing Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak kıkırdak piercinglerinin bakımı ve tedavisi nasıl olmalıdır?

Piercing işlemi iyileşmesi için zaman gerektiren bir işlemdir ve açık bir yara olmaktadır. Bu yüzden oldukça özen göstermek gerekir. Kıkırdak piercinglerin iyileşmesi ise oldukça uzun zaman almaktadır. Kıkırdak bölgesine yapılan piercingler, kulak memesine yapılan piercinglere göre daha fazla enfeksiyon olmaktadır. Bu yüzden de kıkırdak piercing bakımının çok dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Piercing işlemi sonrasında bakım uygulanmış olsa dahi enfeksiyon oluşma riski vardır. Eğer kulak piercing yaptırdıktan sonra enfekte olmuş ise bu yıllar sonra da kendini tekrar edebilir. Enfeksiyonlar de hafif derecede olmaktadır. Oldukça kolay bir şekilde tedavisi yapılmaktadır. Ayrıca tedavi bakımı evde de yapılabilir. Öncelikle piercinge kirli ellerle sık bir şekilde dokunmamak oldukça önemlidir.

Çünkü piercing yapılan bölgenin temizlenmemesi durumunda bu durum enfeksiyona yol açabilir. Bununla birlikte kulağa çok sıkı küpeler takmamak gerekir. Çok sıkı küpeler takıldığında piercingin iyileşmesine engel olabilir. Yaranın nefes almasını engeller.

Piercing işlemi yapıldıktan sonra enfeksiyonun belirtileri şunlardır:

Piercing yapılan bölgede hassasiyet hissedilmesi, şişlik olması bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Enfeksiyon olan kulak piercingi belirtileri ise şunlardır:

 • Kızarıklık
 • Şişlik
 • Ağrı
 • Yanma
 • Hassasiyet
 • Sarı akıntı ve kaşıntı

Eğer kulak piercingi enfeksiyonu hafif bir enfeksiyon ise tedavi ve bakımı evde yapılabilir. Bazı enfeksiyonların tedavisi ise daha zor olduğu için antibiyotik kullanımı önerilmektedir. Eğer kıkırdak piercingler de ciddi bir enfeksiyon oluştuysa ancak o zaman hastanede yatış gerekli olabilir. Hastaneye yatış gerektirecek derecede ciddi enfeksiyonlara nadir bu şekilde rastlanmaktadır. Hafif enfeksiyonlarda kıkırdak piercing bakımı şu şekilde yapılmaktadır:

 • Piercing yapılan bölgedeki küpeleri temizlemeden dokunmadan ve takmadan önce elleri temizlemek gerekir
 • daha sonra piercingi bulunduğu bölgeyi damıtılmış su ve steril bir tuzlu suyla günde 3 kere temizlemek temizlemeniz gerekir
 • Sağlık uzmanları antibiyotik alkol merhem kullanımlarının diye dikkatli olmak gerektiğini söylemektedirler çünkü bu bunlar piercingli olan bölgeyi tahriş edebilir
 • Kulak memesinin her iki tarafı da temizlenmeli ve temizlendikten sonra ıslak nemli bırakılmamalı görüntülü tablo ile kullanması gerekir

Piercing yapılan bölge tamamen iyileşene kadar bu adımlara dikkat etmek oldukça önemlidir. Bununla birlikte bölgede enfeksiyon birkaç gün içerisinde iyileşme göstermiyorsa ve yayılma olduysa tedavi için doktora başvurmanız önerilmektedir. Kıkırdak piercing yaptırırken enfeksiyon oluşmasını önlemenin en önemli yolu piercing işlemini mutlaka bir uzmana yaptırmak gerektiğidir. Çünkü bu işlemin oldukça hijyenik bir ortamda yapılması gerekir. Bunun yanı sıra işlem yapıldıktan sonra da uygulanacak bakımlarda daha çok dikkatli ve özenli olunması önemlidir.