Derdimizi tasamızı üflüyoruz ne dert kalıyor ne tasa. Klarnet hepimizi duygudan duyguya sürükleyen müthiş bir ses tonuna sahip çalması zaman alan zor bir enstrümandır. Hemen hemen slow şarkıların hepsinde klarneti duyarız. Şarkıyı alıp başka yere götürebilecek güce sahiptir. Bir çok klarnet ustası ile konuştum ve konuştuklarımın hepsi ayrı karakterlere sahip fakat neredeyse hemen hepsinin dilinden aynı kelimeler dökülüyordu. Bir üflüyorsun ne dert kalıyor ne tasa.

Klarnet üflemeli bir çalgı aleti olduğu için bakımının her gün yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra aylık bakımı ve genel olarak bakımlarının aksatılmaması klarnetinizin ömrünü uzatacaktır. Bu yazımızda klarnetin bakımı yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden ve temizliklerini nasıl yapacağımızdan bahsedeceğim. Bizi böylesine duygulandıran bir enstrümanın bakımının güzel yapılması da bizim ona vermiş olduğumuz hediye gibi bir şey olsa gerek, bizlerde bu hediyeyi onlara çok görmemeliyiz.

Klarnet Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Klarnetler sahipleri için çok önem arz eden çalgılardır. Olumsuz şartlardan etkilenebilen klarnetler de performans düşüklüğüne ses bozulmalarına rastlayabiliriz. Bu yüzden bakımlarının  düzenli ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Alt-üst parça, ağızlık, kalak ve varil parçalarından oluşan klarnetimizin her parçasının ayrı ayrı temizliği yapılmalıdır.

Günlük temizliğin her gün yapılması klarnetin performansında düşüş yaşanmaması demektir. Aylık bakımı da aydan aya düzenli olarak yapılmalı buda performans açısından önemli bir noktadır. Fakat yıllık bakıma geldiğimiz de işlerin renginin biraz değiştiğini söyleyebiliriz. Yıllık bakım eğer profesyonel değil iseniz profesyonel bir bakım ustası tarafından yapılmalıdır. Çünkü klarnetiniz de onarılması gereken aşınmış yerler olacaktır ve bunu ancak ve ancak profesyonel biri yapabilir. Kendi başınıza bilinçsizce yapılacak bir işlem daha kötü sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden yıllık bakımı emin ellere bırakalım derim.

blank

Günlük Klarnet Bakımı

Üflemeli bir çalgı olduğu için nefes kalıntılarını içerisinde biriktirir. Günlük bakımı klarnetin performansı açısından çok ama çok önemlidir. Yapılmadığı takdir de zamanla aşınacaktır ve çıkan seste bozulmalar yaşanacaktır.

  • Yapılan her çalışmadan sonra klarnetin iç kısmı bez yardımı ile güzelce temizlenmelidir.
  • Gövde temizliğinin yapılması da günlük temizlik için şarttır. Gövdede oluşan toz birikintilerinin silinmesi gerekmektedir. Klarnetin üzerindeki vida ve perdeler sökülür sonrasında bez ile güzelce temizlenir ve yeniden yerine takılır.
  • Eklem mantarlarına vazelin ile yağlama yapılması da ekstra olarak iyi bir davranış olacaktır.

Aylık Klarnet Bakımı

Günlük bakımdan farklı bir bakımdır. Günlük bakımda klarnetin daha temiz ve daha uzun ömürlü olması amaçlanır. Aylık bakımda ise işler değişmektedir. Zamanla aşınan parçaların onarılması ve eğer gerekiyorsa mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

  • Klarnetin sökülüp yağlama işleminin yapılması gerekir.
  • Yaylar gevşemiş ise onarılması, gerekiyorsa değişmesi gerekir.

Böylece klarnetinizden çıkan ses daha net olacaktır. Size de çalarken kolaylık sağlayacaktır.

Yıllık Klarnet Bakımı

Uzun süre kullanmış sayabiliriz artık 1 senedir üflendi bu enstrümana. Güzel bir bakımı hak etti. Bu bakımın uzman eller tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü adeta klarnetinizi baştan inşa edecektir.

  • Güderi ve yayların değiştirilme işlemi yapılacaktır.
  • Vida ve mantarların onarımı yapılacaktır.
  • Son olarak da keçe ayarları yapılacaktır.

Klarnetinzde ki farkı sizde göreceksiniz. Bu bakımları ertelememenizde fayda var.

 

Temizleme işlemlerini yaparken her klarnetin kutusunda bulunan tüylü fırçayı kullanmaya özen gösteriniz. Kesinlikle demir çubuk veya benzeri başka bir madde ile temizlik yapmayınız. 

Bek Temizliği

Bek temizliğini gün aşırı yapma zorunda değilsiniz. Ama en fazla 3 kullanımda bir bekinizi yıkamalısınız. Doğal ve katkısız bir sabun kullanarak bekinizi yıkayabilirsiniz. Bunun dışında sadece ılık su ile de yıkama işlemini yapabilirsiniz. Ortalama 5 dakikanızı bekin yıkanmasına ayırmalısınız. Kuruduktan sonra tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mantar Temizliği

Mantar temizliği yapmak pekte mümkün değildir. Sadece üflemeye başlamadan önce kremleyip çantaya kaldırılmadan önce bir bez ile silinebilir. Çünkü mantarların yerinden çıkarılmaması gerekmektedir.

Yay Temizliği

Yayı temizlemek için babalardan çıkarılması gerekmektedir. Buda babaların yerinden oynamasına yol açabilir. Klarnetin en hassas ayarı babalardır. Perdeleri güzelce yağlamanız yeterli olacaktır. Aksi takdirde babaların yerlerinin oynaması vidaların yerine oturmaması gibi sıkıntılara yol açacaktır.

Kamış Temizliği

Kamışın üzerinde lekeler ve kararmalar görülebilir bu kararmalar 5 kullanım kadar sonra başlar. Ilık suda 2-3 dakika kadar bekletip sonrasında silerek temizliğini yapabilirsiniz. Sıcak su kamışın tınısının değişmesine yol açabilir, sıcak suya koymamaya özen gösteriniz.

Yapamayacağınız noktalarda profesyonel yardım alın. Yapacağınız yanlış bir hareket klarnetiniz de aşınmalara ve ağır hasarlara yol açabilir.

Klarnet bakımını ve temizliğini elimden geldiği kadar sizlere aktardım. Her noktayı dikkatle incelemenizi tavsiye ederim. Tüm bunlara uyuyorsanız klarnetinizi çok seviyor olmalısınız ve tüm bunları gerçekten yapıyorsanız klarnetiniz ile duygularınız karşılıklı demektir. Oda sizin için elinden geleni yapacaktır ve sizi yormadan eşsiz notalar çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Diğer çalgı aletlerinden olan keman bakımı ile ilgili yazımızı da incelemenizi tavsiye ederim…