Klima Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Yıl iki kez mutlaka klima bakımı yapılmalıdır. En önemli nokta ise kış ve yaz mevsimleri başlamadan yapılmalıdır. Hem yaz hem de kış soğuğundan bizleri koruyan klimalar bütün evlerde konforu sağlayan klimaların düzenli bir şekilde bakımı yapılmalıdır.
Daha uzun ömürlü olması ve enerji tüketiminin az olması açısından bu oldukça önem taşımaktadır. Detaylı bir hijyenik için yetkili firmalarla iletişime geçmeniz sizin için daha sağlıklı olacaktır. Mevsim bakımları, iç hazne bakımı, filtre bakımı, motor bakımları gibi ayrıntılar, klima bakım servisleri ve yetkili
klima firmaları tarafından, klima bakımı yapılmaktadır. İç, dış temizliği, klima gaz dolumu gibi klimaya dair her ayrıntı detaylı bir şekilde yapılır.

Klima Bakımı Hakkında Tüyolar

Hava filtresi ile hava akımını destekleyen filtreler temizlenir. Yetkili servislerin bu bakteri ve çeşitli mikroorganizmalar için gerekli olan, temizlik maddeleri ve belli yöntemler uygulanarak, klimanızın daha kaliteli havanın sulanmasını sağlamak mümkündür.

Hava Filtre Bakımı

Tüm klimalarda hava filtresi ön panelde bulunur. Klima türüne göre farklı şekilleri olabilir ama hava filtresinin yeri değişiklik sağlamaz. Tak çıkar özelliğine sahiptir. Paneldeki yuvaya yerleştirilir. Çoğu
klimalarda yıkanabilir süngerler bulunmaktadır, rahatlıkla çıkartılıp
takılabilir. Her ayın ortasında mutlaka filtrenin temizlenmesi gerekmektedir. Şayet temizliği düzenli yapılmadığı takdirde, klimada verimlilik düşer ve bozulmalara sebep olunmaktadır.

Hava Akımını Destekleyen Filtrelerinin Temizliği

Klimaların ön kısmında kapak bölmesi bulunmaktadır, o kapağı aşağıya doğru çektiğinizde açılacaktır.
Sistem içerisin de hava akımını destekleyen filtrelerini çıkarıp, temizliğini elektrikli süpürge yardımı ile biriken tozları alabilirsiniz. Daha sonra yıkanılabilir oldukları için tertemiz yıkayabilirsiniz.
Kuruduktan sonra hava filtrelerinizi yerini aynı şekilde takıp, kapağını yukarıya doğru çekerek kapatabilirsiniz. Doğru hava sirkülasyonunu ayarlarının yapılması sağlanır.

Dikkat Etmeniz Gerekenler
  • Hava filtrelerinizi elde çok bastırılarak kurutmayınız.
  • Güneş veya asarak kurutma işlemi yapmayınız.
  • Elektrikli süpürge kulanınız.
  • Çok sıcak su ile yıkamayınız en fazla 40 ya da 50 derece olmasına özen
    gösteriniz.
  • Musluk yardımıyla rahatlıkla yıkanabilir.
  • Kesinlikle hava filtresini çitilemeyiniz.
  • Klimanızı asla filtresiz çalıştırmayınız.

Periyodik Klima Bakımında Yapılması Gerekenler

Periyodik bakım, herhangi bir ürünün yetkili servisinin önerdiği belli dönemlerdeki bakımlardır.
Yetkili kişilerin sunduğu içerikler; Elektrik akımları, voltaj, V otamat, akım değerlerine bakılıp değer
kontrolü yapılır. Soket bağlantılarına komple bakarlar. Pervane ile fanların temizliğini yaparlar. Görüntü kontrolü yapılarak test ederler. Gaz eksiği var ise doldururlar. Drenaj hattı ile tavası temizlenilir. Ses kontrolünü duyu yöntemi ile yapılır. Yüksek, alçak R-22 gazının değerlerine bakılır. Evaparatör kondaserin özel ısı eşanjör deterjanı ile basınçlı su veya hava ile tertemiz yapılır.

Bakım yapılan bir klima düzenli çalışır. Daha az cep yakar. Yazın daha iyi soğuttuğu gibi kışında çok ısıtır. Zırt pırt bozulmaz, arızalara olunmadık yerde yakalanmazsınız.

Aklınıza takılan soru ve önerileri iletişim bölümünden bize yazabilir veya yorum olarak yazabilirsiniz…