Köpekler sadakatiyle bilinen calılardandır. Genelde evcil hayvan denince ilk köpek akla gelir, çünkü sahiplenir sahibini nerede olsa tanır zarar gelsin istemez. Bu yüzden çok sevilen bir hayvandır. Doğru köpek bakımı sadık dostlarımız için yapmamız gereken belki de tek konudur.

Evinize köpek almak istediğinizde aşağıda yazacağım ürünlerin evde olması gerekir.

 • Mama
 • Su
 • Eğitim kutusu
 • Fırça
 • Tarak
 • Köpek çiğneme oyuncakları
 • Tasma
 • Mama kapları
 • Yaka

Bunlar size gerekli olan malzemeler köpeğinizin de ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı pratik araç gereçlerdir. Bunların yanında köpek bakımı için gerekli olan şeyleri yazımızda paylaştık.

Köpek Davranışları

Köpekleri kurtların soyundan geldikleri için birçok özellikleri kurtlarla eş değerdir. Köpek ve yavru köpekler için düşük çatılı küçük bir alanda kendilerini daha güvende hissederler. Bunun içinde eğitim başarısı için her türlü çabayı sarf ederler. Köpekler sürü halinde kalmayı sevdikleri için pek yalnızlığı. 8 haftaya kadar ailesi ile kalan yavru, kolayca insanlara ayak uydurabilirler. Köpeğinizi evde lider yapmaya kalkışmayın çünkü doğası gereği vahşidir, saldırganlık veya diğer baskın görüntülere sebebiyet vermiş olursunuz. Doğru olan tüm insan aile bireyleri köpekten önden olmalıdır.

TEMİZLEME

Dışarıya gezmek için çıkardığınızda tasmasını takın. Tuvaletini mutlaka yapacaktır lütfen yanınızda eldiven ve poşet bulunsun, tuvaletini yaptığı yeri temizleyiniz. Bahçeniz güvenliyse çitle çevriliyse köpeğiniz tasma takmaya bilirsiniz gezdirirken bahçede.

Pireler ve Keneler

Pire ve keneler için pu tarağı kullanabilirsiniz. Pire ve keneler için geliştirilmiş yeni yeni yöntemler olduğundan veterinerinize danışmanız çok daha iyi olacaktır. Köpek bakımı sıcak havaların özellikle kene ve pirelerle başı dertte olan köpeklerinizin günlük tetkikler çok önemlidir.

İlaçlar ve Zehirler

Zehirli bir madde içtiğinde şüphe duyarsanız mutlaka veterinere danışın. Köpeğinize çikolata vermeyin. Herhangi bir reçetesiz ilaç reçeteli ilaç kullanılması ile ilgili mutlaka veterinerinizle konuşun. Fare zehir ya da diğer rodentisitlere erişimi olup olmadığını kontrol edin şayet varsa ya da hala şüpheliyseniz bu konuda mutlaka veterinerinize danışınız.

Sağlık

Hasta veya yaralandıysa veterinere götürün. Her yıl mutlaka veterinere götürmeniz gerekir. Tam bir muayeneden geçmesi gerekir (kalp atışı, kan testi) gibi. Sivrisinekler tarafından köpeklere gecen kalp solucanı bu parazit kalp virüsü enfeksiyonları ölümcül olabilmektedir. Her baharda mutlaka karaciğer sperması için kan testi yapılması gerekir, enfeksiyonların bir önceki yıldan tespit etek önemlidir. Köpeğinize bir hap verilebilir bunun için sivrisineklerin mevsimi boyunca aylık verilen bir ilaçtır. Köpeğiniz için çok faydalı olacaktır. Sıcak bir yerde tatil yapmaya gitmek istediniz ve köpeğinizi de götürmek istiyorsunuz bunun için yolculuk sırasında koruyucu tıpta olmalıdır. Bazı daha sıcak bölgelerde veterinerler yıl boyunca koruyucu yem solucanı ilaçları önermektedirler.

Diş Sağlığı

Dört ila yedi aylık köpek bebekleri bu dönemlerde kalıcı dişlerle değiştirirler. Köpeğinizin dişlerini köpek diş macunu ile temizlemeniz mümkündür. Çocuk diş fırçası gazlı bez ya da parmağınızın üzerine uzatılmış naylon külotlu çorap kullanın. Bazı köpekler periyodik hastalıklar geliştirirler, diş eti ile diş arasında enfeksiyon cebi bulunur. Köpeğinizin inlemesi bazen de o sebepten olabilir çünkü çok ağrılı durum diş kaybına neden olabilmektedir. Vücudun geri kalanında enfeksiyon kaynağıdır. Veteriner köpeğinizin diş sağlığını programının düzenli olarak temizleyebilir.

Barınma

Köpeğinizin hastalanmaması için sıcak ve sakin bir yer gerekecektir. Bunun için bir köpek yatağı ya da ahşap bir kutudan bir tane yapabilirsiniz. Yatağın içine temiz ve sıcak bir battaniye yerleştirebilirsiniz. Köpek bakımında en önemlisi temiz yerde uyuyup uyanmasıdır çünkü hastalanabilir. Bu yüzden sık sık yıkayınız. Köpeğiniz sıcak havalarda eğleniyorsa bunun için yerini gölgelik bir yere koyup ve bol miktarda soğuk su bırakabilirsiniz. Soğuk olduğunda da daha sıcak bir yere götürüp ılık su verin ve yerinin kuru olmasına özen gösteriniz.

Aşılama

Hayvanınızın aşılarını veterinerinizin dediği gibi yapılmalıdır. Aşı tüm canlıları bakteri, enfeksiyon, girip gibi hastalıklardan korumaktadır. Evcil hayvanınız doğru aşı olmadığı için hasta oluyorsa refakatçınızın, köpeğiniz iyileştikten sonra aşısını yapması daha doğru olacaktır. Bir köpek yavrusunun programı dört aydan önce tamamlanamaz. Aşılar evcil hayvanınızda, distemper, porvovirüs, hepatit, leptospiroz, parainfluenza gibi birçok hastalıktan korur. Aşılanmamış köpeğiniz varsa, ya da dört veya altı aydan daha eski aşı yapımışsa köpek iki ila dört hafta aralıklarla iki aşı dizisine ihtiyaç duyar ve yıllık aşılar takip etmelidir, veterinerinize götürdüğünüzde, en son ne zaman yapıldığına dair bilgi vermeniz köpeğiniz açısından sağlıklı bir aşı programı yapılabilir.

Kuduz aşısıyla ilgili veterinerinize muhakkak danışın. İlk kuduz aşısı, bir yıl sonra üç yılda bir aşı takibi yapılır.

Tüy Bakımı

Köpeğinizin tüylerini sık sık fırçalarsanız tüy dökülmesini azaltabilirsiniz. Sıcak havalarda, pire ve kene gibi canlılardan başları dertte olabiliyor, bunun için sıklıkla köpeğinizi kontrol etmelisiniz. Birçok köpeğin yılda birkaç kez yıkanmasına gerek olunmuyor. Yıkanmadan önce kürkten gelen tüm pisliği tarayın eğer ki çok çok uzamışsa tüyleri ve taranmıyorsa, rahatsız oluyorsa köpeğiniz tüylerini kesebilirsiniz. Köpeğinizi bol sabunlu su ile yıkayın ve tüylerini fırçalayarak yavaş bir şekilde bol su ile durulayın köpükten kurtarana kadar. Sudan çıktığında mutlaka kendisini sirkeleyecektir. Sizde bir havlu ile tüylerini kurutabilirsiniz.

Egzersiz

Egzersiz yapmak köpeğinizin sağlıklı olmasını ve yıpranmış köpeklerde yaygın olarak görülen (hane çökmesi) veya davranış problemlerini önler. Her köpek, fiziksel ve zihinsel uyarı için günlük egzersizlere ihtiyaç duyar. Köpeğin cinsine, yaşına, sağlık durumuna bağlı olarak değişmektedir.

Beslenme

 • Yavru köpeklerde 7 ila 12 haftalık olanlarda dört öğün yemek verilmesi gerekir.
 • Üç ila altı aylık yavrularda ise günde üç öğün idealdir.
 • 7 Aylık ile bir yıla kadar yavrular iki öğün yemek yeterli oluyor.
 • Köpeğiniz bir yaşındaysa günde bir öğün yemeleri yeterlidir.
 • Büyük köpeklerde bu değişebilir.
 • Et, su veya bazı konserve, prim kalitesinde kuru gıdalarla karıştırılabilir.
 • Köpeğiniz, yumurta, meyve, sebze, peynir gibi yiyeceklerden de hoşlanabilir. Ama köpeğinizin günlük besin alımının %15’ni kapsaması gerekmez.
 • Genel marka mamalardan kaçının.
 • Yavru köpeklerde kaliteli marka mama günde iki yada üç öğün verilmesi gerekir.
 • İnsan yiyeceğini sınırlandırmanız gerekmektedir, yavruların vitamin ve dengesizliklerini, diş ve kemik problemlerine maruz kalabilirler.
 • Temizliklerine dikkat edilmelidir, su kapları sıklıkla yıkanmalıdır ve suyunun değiştirilmesi gerekir yemeklerinin taze ve kaplarının temiz olması gerekir.

Kimlik ve Lisanslama

Köpek ruhsatı, kimlik etiketi, dövme implante edilmiş mikroçip köpeğiniz kaybolduysa, köpeğinizin bulunmasını sağlayacaktır. Lisansınızı aldığınızda köpeğinizin, yakasına takın düşmeyecek şekilde. Eğitimini iyi vermeniz gerekir çünkü eğitimsiz olursa canınızı epey sıkabilir. En azından belli başlı sözünüzü dinleyecek kelimeler öğrete bilirsiniz: yapma, bırak, otur, kalk, getir, gel, yat, sus gibi kelimelerden eğitimine başlayabilirsiniz kolay öğrenmesi açısından bir yiyecek verebilirsiniz az miktarda.

Köpeklerinize, ya da herhangi bir hayvan almak istediğinizde lütfen hayatınızın düzenine ve şartlarına göre alın, çünkü her hayvan bakıma ihtiyaç duyar. Aldığınız havanı sokağa terk etmemeniz gerek, çünkü onları çok büyük korku, endişe, depresyon ve sağlık problemleri ile bırakmış olursunuz. Bunun için mümkün olduğunca bakabilecekseniz, evinize evcil hayvan almanız daha uygun olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak köpek bakımı ile alakalı özel bilgileri de bu kategori altında sizlerle paylaşacağız. Her köpeğin bakımı ayrıdır, yapmanız gereken en büyük hareket sadık dostlarımıza sevgiyle şevkatle sahip çıkmaktır.

Diğer hayvan bakımı konularımıza da göz atabilirsiniz.