Yıllardır küçük göze nasıl makyaj yapılması gerektiği ile ilgili farklı farklı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yazımızda bu yöntemlerin en etkili ve popüler olanları sizler için derledik. Bakalım küçük göze nasıl makyaj yapılır.

blank

1.Adım: Nemlendirme

Küçük göze makyaj yapabilmek için izlenmesi gereken ilk adım göz etrafını iyice nemlendirmektir. Çünkü küçük gözleri olduğundan daha büyük göstermek için çeşitli makyaj malzemeleri kullanılır. Bu makyaj malzemelerinin günün sonunda dağılmaması, bulaşmaması için gözlerin önce iyice nemlendirilmesi gerekir. Tıpkı cildi makyaja hazırlar gibi gözü de makyaja hazırlamak gerekmektedir. Bu hazırlık için göz çevresine uygun olarak geliştirilmiş bir nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Göz nemlendiricinizi parmaklarınızın ucunda ısıtın ve tampon hareketlerle göz çevrenize uygulayın.

Gözlerinizi nemlendirmek için bir başka alternatif ise göz altı kağıt maskeleridir. Morluk ve şişlikleri yok etmek, göz altlarının neme doymasına yardımcı olmak için bu kağıt maskelerden kullanabilirsiniz.

2.Adım: Baz Uygulaması

Küçük göze makyaj yaparken en çok istenilen şey yapılan makyajın uzun süre kalıcı olmasıdır. Küçük gözlerinizi yapacağınız makyaj ile olduğundan daha büyük gösterdikten sonra gün içinde yaptığınız makyajın bozulmasını, akmasını, karışmasını istemezsiniz. Buna engel olmak için nemlendirme işleminden sonra göze herhangi bir uygulama yapmadan önce mutlaka baz sürmelisiniz. Bu sayede makyajınızı uzun saatler boyunca tazelemenize bile gerek kalmayacaktır.

Göz kapağı bazları iki çeşide ayrılmaktadır: Su bazlı olanlar ve yağ bazlı olanlar. Küçük göze makyaj yaparken göz kapağı üzerinde çok fazla uygulama yapılacağı için yağ bazlı olanları tercih etmelisiniz. Böylece göz makyajı daha kalıcı olacaktır. Ayrıca seçtiğiniz göz bazının kadifemsi ve yapışkan bir yapısı olması gerekmektedir. Bazı göz kapağınıza sürdükten sonra parmağınızla üzerine çok hafif bir baskı uygulayın. Parmağınızı göz kapağından çekerken zorlanıyorsanız doğru bir baz tercih etmişsiniz demektir. Kullanacağınız baz ne kadar doğru ise makyajınız o kadar güzel ve etkili olacaktır.

blank

3.Adım: Far

Küçük göze nasıl makyaj yapılır sorusunun en önemli cevaplarından biri işte bu alt başlıkta yer alacak; doğru far uygulaması nasıl olmalıdır?

Far Rengi

Eğer yapı olarak küçük göze sahipseniz mutlaka açık tonlarda farlar uygulamalısınız. Gül kuruları, uçuk pembeler veya şeftali tonları küçük gözünüzü büyük göstermek için ideal tonlardır. Hem de bu renkleri mevsim ne olursa olsun kullanabilirsiniz. Bu açık tonlardaki farları mutlaka ama mutlaka göz pınarlarınıza doğru uygulamalısınız. Açık tonlardaki renkleri kesinlikle dışa doğru taşırmayın.

Göz pınarlarınızdan göz kapağınızın ortasına doğru açık renkte bir farı uyguladıktan sonra, göz kapağınızın dışına daha koyu bir renk sürmelisiniz. Böylece küçük gözleriniz olduğundan daha büyük görünecektir. Göz kapağının dışına uygulamak için seçeceğiniz koyu renkler kahve, kızıl kahve, bordo gibi renkler olabilir.

Farı Dağıtma

Göz pınarlarınızdan başlayıp göz kapağının ortasına kadar açık renk, göz kapağınızın dışına da koyu renk fark uyguladınız. Bundan sonraki aşamada temiz bir karıştırma fırçası ile bu iki rengi mutlaka birbirine karıştırmalısınız. Böylece göz makyajınıza buğulu bir ifade vermiş olacaksınız. Özellikle göz kapağının dışındaki rengi kaş üstünüze doğru karıştırarak yaymalısınız. Bu işlem küçük göze makyaj yapmanın en önemli püf noktasıdır. Karıştırarak kaş üstüne doğru dağıttığınız koyu renk far gözlerinizin daha büyük ve açık görünmesini sağlayacaktır.

Adım Adım Mükemmel Ruj Nasıl Sürülür?

4.Adım: Göz Pınarı

Göz kapağınıza far uygulaması yaptıktan sonra küçük göze makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Farı uygulayıp güzelce dağıttıktan sonra, far paletinden sedefli ve açık renk bir far alın. Bunu yaparken ince uçlu bir fırça kullanmanız gerekecektir. İnce uçlu fırçaya aldığınız sedefli açık renk farı göz pınarının tam ortasına ve biraz da dışına doğru taşırarak sürün. Böylece küçük gözlerin olduğundan daha büyük göründüğünü fark edeceksiniz. Çünkü göz pınarlarınıza süreceğiniz bu rengin açık tonda olması gözlerinizi yana doğru büyütecek. Sedefli olması ise dikkati o bölgeye toplayarak gözün büyüklüğünün görünürlüğünü arttıracak. Bu adımı atlamamaya dikkat edin.

5.Adım: Göz İçi

Göz pınarlarınızı sedefli açık bir tondaki renkle aydınlattınız ve yana doğru büyüttünüz. Far uygulaması ile de yana ve yukarı doğru büyüttünüz. Şimdi küçük göze makyaj yaparken uygulanması gereken bir başka adım sayesinde gözlerinizi aşağı doğru da büyüteceksiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için mutlaka açık renk bir göz kalemine ihtiyacınız olacak. Beyaz veya ten rengi tercih edebilirsiniz. Beyaz renk kullanmak küçük gözü olduğundan daha büyük gösterecektir ama makyajınızı abartıya doğru taşıyacaktır. Bu yüzden ten rengi bir kalem kullanırsanız hem doğal hem de olduğundan daha büyük gözlere sahip olabilirsiniz. Ten rengi kalemi alt göz içinize uygulayın. Böylece gözleriniz aşağı doğru da büyüyecektir.

Üst göz içinde ise alt göz içinin tam aksine koyu renk bir kalem kullanmalısınız. Ten renginize göre kahverengi, kızıl kahve ya da siyah renklerde göz kalemleri tercih edebilirsiniz. Göz kapağını yukarı doğru çekerek alt göz içine koyu renkte kalemi uygulayın. Göz pınarlarına doğru değil tam aksi istikamete doğru sürmelisiniz. Böylece gözleriniz iki yana doğru da büyüyecektir.

Her Yere Uygun Makyaj Nasıl Yapılır?

6.Adım: Maskara

Maskara göz makyajının en can alıcı ve dikkat çekici unsurudur. Maskara uygulamadan önce mutlaka bir kirpik kıvırıcı ile kirpikleri kıvırmanız gerekmektedir. Böylece kirpikler ve gözler olduğundan daha büyük görünecektir. Bu işlemi yaparken dikkatli olmalı ve kirpikleri kıvırırken baskı uygulamayın. Aksi takdirde kirpiklerde kırılmalar ve kopmalar meydana gelebilir.

Kirpikleri kıvırma işleminden sonra mutlaka bir maskara bazı kullanmalısınız. Bu maskara bazları genelde beyaz renkte veya şeffaf olurlar. Maskara bazını kullandıktan sonra kullanacağınız maskara olduğundan daha hacimli görünecektir. Bu hacim sayesinde de küçük gözler olduğundan iki kat büyük görünecek ve istenen görüntü elde edilecektir.

Küçük göze maskara uygulama yöntemi oldukça basittir. Elinize bir kart alın ve kirpik dibinize yerleştirin. Makaranızı sürerken kirpiklerinizi bu kartın üzerine tarıyor gibi yapın. Böylece kirpikleriniz hem tek tek ayrılacak hem de daha hacimli olacaktır.

Küçük gözleri daha büyük göstermek için kartı dış kirpiklerinize doğru yerleştirin. Kirpiklerinizi kart üzerinde dışa doğru tarayıp şekillendirin. Böylece kirpikleriniz dışa doğru uzamış olacağı için gözleriniz de olduğundan büyük görünecektir. Aynı işlemi alt kirpiklerinize de uygulayın.

blank

7.Adım: Kaş

Küçük göze makyaj yaparken istediğimiz şey gözün olduğundan daha büyük görünmesidir. Bunun için kaşlarınızın düzenli olması çok önemlidir. Eğer kaşlar dağınık olursa makyaj yapmak için kullanılacak alan daralacaktır ve göz olduğundan küçük görünecektir. Kaşlarınızı bir kaş tasarımcısı ile anlaşarak şekillendirebilirsiniz. Kaşlarınız ne kadar düzenli olursa gözleriniz o kadar büyük görünecektir.

Kaşınızı bir kaş tasarımcısı ile birlikte düzenleyip makyaj yapabilmek için yeterince geniş alana sahip olduktan sonra sıra geliyor kaş altını aydınlatma işlemine. Küçük göze makyaj işlemi yaparken mutlaka kaş altınıza açık renk bir far sürmelisiniz. Kaşın altına açık renk, mümkünse ten rengi bir far veya kalem sürün. Böylece göz kapağı ile kaş arası aydınlanacak ve oradaki mesafe geniş görünecektir. Kaş ve göz kapağı arasındaki mesafe ne kadar genişlerse gözleriniz o kadar aydınlık, büyük ve yüksek görünecektir.

Küçük göze nasıl makyaj yapılır adımlarını takip ederek arzu ettiğiniz gözlere sahip olabilirsiniz.