Lotus çiçeği son zamanlarda en çok tercih edilen çiçek türüdür. Lotus çiçeği anlamı ve Lotus çiçeği hikayesi bu durumun ilk sebebidir. İlginç bir biyolojik yapıya sahip olan bu çiçeği çok seveceksiniz.

Lotus Çiçeği

Lotus çiçeği geceleri yapraklarını kapatır, güneşin doğuşu ile tekrar yeni bir güne doğmuş gibi açılır. Lotus çiçeği yapraklarından dolayı toz ve kir tutmaz bu yüzden hep temizdir. Kendi kendini temizler. Nilüfer çiçeklerinden farklılığı ise nilüfer 25 santimetreye kadar uzarken lotus çiçeği 3,5 metreye kadar uzayabilmektedir. Lotus çiçeği anlam olarak derin anlamların sembolü haline gelmiştir. Bildiğiniz üzere lotus çiçeği topraktan bağımsız, su yüzeyinde yaşamını sürdürmektedir. Lotus çiçeği tertemiz ve berrak görünümüyle bilinir. 

Lotus Çiçeği Anlamı

Lotus çiçeği anlamı bu türün çok tercih edilmesine sebep olmaktadır. Nilüfer çiçeği ile çok benzer olduğu için karıştırılması gayet normaldir. Lotus çiçeği bazı dinlerde kutsal olarak kabul edilmiştir. Bu dinler ise Hinduizm ve Budizm dinleridir. Bu kutsal lotus çiçeği iç dünyanı temizleme ve kendi benliğini bulmayı simgeler. Kutsal sayılan lotus çiçeği anlamı sonsuz yaşamı ve berrak bir yolu simgelemektedir. 

Lotus Çiçeği Hikayesi

Lotus çiçeği hikayesi aslında çok eski zamanlara dayanmaktadır. Antik Mısır halkı için birçok değere sahip olan lotus çiçeği bazen şifa bitkisi olarak kullanılmış bazen de yiyerek kendileri için besin olarak kullanmışlardır. Rivayetlere göre o kadar sahiplenmişler ki lotus çiçeğini mısır firavunları bebekken bu çiçeklerinin yanına götürülüp hangi renkte lotus çiçeği beğenilirse o çiçeğin enerji ile yaşamını ve konumunu belirlendiğine inanırlardı.

blank

Lotus Çiçeği Çeşitleri ve Lotus Çiçeği Anlamı

  • Pembe lotus çiçeği anlamı: Kendini her akşam kapatıp açan lotus çiçeği renkleri ile de çok güzel görüntüye sahiptir. Pembe lotus çiçeği anlamı ise; aydınlık ve aydınlanmayı temsil eder.
  • Beyaz lotus çiçeği anlamı: Saflığı ve duruluğu temsil eder.
  • Kırmızı lotus çiçeği anlamı: Sevgi, aşkı ve tutkuyu simgeler.
  • Mavi lotus çiçeği anlamı: Bilgeliği ve aklı temsil eder.
  • Mor lotus çiçeği anlamı: Maneviyat ve asilliği temsil eder.

Lotus Çiçeği Yüzüğü Anlamı

Lotus çiçeği yüzüğü anlamı ile ilgili bilgi vermeden önce lotus çiçeğini hatırlayalım. Lotus çiçeği birçok renge sahiptir ve Lotus çiçeği yüzüğü anlamı güzelliği, aşkı, tutkuyu, sadakati, temizliği, aydınlanmayı ve bilgelik gibi birçok güzel anlamları sahip olduğu için ilişkiler arasında çok sık tercih edilir. Sevdiğiniz kişi tarafından bu lotus çiçeği yüzüğü veriliyorsa ilişkinizin, büyüklüğünü saflığını, sadakatli oluşunu ve yeni başlangıçlara adım atmanızı tüm kötü günlerin bir tarafa bırakıp temiz bir sayfa açmayı sembol eder.