Maltese terrier cinsi köpekler, özellikle maltese terier özellikleri dolayısıyla sahiplerine çok bağlıdır. Irkları çok uzun zamandır var olan bu Dünya tatlısı, sevimli köpekler en çok tercih edilen köpek türlerinden bir tanesidir.

Maltese Terrier Özellikleri

Maltese terrier özellikleri ile bilgi verirken kökeninden başlamakta fayda var. Malta kökenli bu ırk, çok küçük  ve sadık yapılarından ötürü evcil hayvan statüsünde fazlasıyla ilgi görür. Ancak, sakin kalmayan yapıları ve çok gürültücü olmaları onların en büyük zaafıdır. Maltese Terrier özellikleri arasında en belirgin ve değişken olmayanı tüy renkleri ve göz renkleridir. Genellikle beyaz ve krem rengi tonlarında bir tüy rengi, bunun tam aksine koyu göz rengiyle karşımıza çıkarlar. Toparlayacak olursak;

  • Maltese Terrier, beyaz ve krem rengi tüy rengine sahiptir. Tüyleri sık ve uzundur.
  • Koyu göz rengine sahiptir.
  • Sahiplerine çok sadıktır.
  • Çok eğlenceli, hareketli ve gürültücü bir yapıya sahiptir.
  • Çok ilgi ister, aynı oranda ilgi gösterirler.
  • Çok çabuk öğrenirler.
  • Her ortama uyum sağlayamazlar, soğuk havalara çok dayanıksızdırlar.
  • Yaşam süreleri ne yazıkki 12 yıldan ibarettir.
  • Sağlık problemleri fazla olabilir.

blank

Maltese Terrier Bakımı

Maltese terrier cinsi, süs köpekleri sınıfında çok önemli noktadır. Yanlız kalmaktan nefret eden sadık yapılarından dolayı, sahiplerini sürekli olarak yanlarında isterler. İnatçı olduklarından dolayı eğitim esnasında sizi baya bir zora sokabilirler ama bu durum doğru eğitim mantığıyla çözülebilir. Sahiplerine çok bağlı olduklarından dolayı kıskançlık konusunda çok kötüdürler. Aşırı kıskanç olduklarından dolayı başka canlıların aynı ortamda bulunması, bakımı açısından ciddi dezavantajlar barındırmaktadır.

Maltese terrier köpekler son derece hareketli oldukları için, günde iki kere dışarıya çıkartmak en doğrusu olacaktır. Bu sayede enerjilerini bir nebze olsun söndürebilirsiniz. Terrier Maltese köpekler için en dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri de sıcak ortamı seviyor olmalarıdır. Soğuk ortamlardan nefret ederler ve bu durum hastalığa kadar götürebilmektedir.

Maltese terrier ile ilgili dikkat etmeniz gereken diğer bir hususta deri hastalıklarına yakalanmaması olacaktır. Bu duruma önlem alabilmek adına yapmanız gereken; Maltese Terrier cinsi köpeğinizi düzenli bir şekilde taramak olacaktır.

Maltese Terrier Sahiplenme

Maltese terrier cinsi köpekler ne yazıkki satın alınıp heves alındıktan sonra doğaya en çok salınan köpek ırklarından biridir. Maltese terrier sahiplenme tam olarak bu yüzden önemli oluyor. Satın almak yerine barınaklardan sahiplenmek en doğrusu olacaktır. Çünkü minik oluşları ve özenti yüzünden ne yazıkki şımartılmış insanlar tarafından sahip alınmaları yüzünden, çok fazla mağdur köpek bulunmaktadır. Satın almaktansa sahip çıkmak daha doğru olacaktır.

Maltese Terrier Fiyat

Maltese terrier fiyat araştırması yapan şımarık çocuklar çok fazla, ne yazıkki aradığınızı size vermeyeceğim. Gidip bir barınaktan yetişkin veya yavru bir terrier almanız, bu minik dostumuz için ayırdığınız bütçeyi de bu barınağa ödemeniz daha sağlıklı olacaktır.