Maltipoo köpek cinsi, köpek sahiplenenler için en iyi köpek cinsleri arasındadır. Maltipoo bakımı ve Maltipoo özellikleri bu yazımızda.

Maltipoo Özellikleri

  • Maltipoo köpekler bilindiği üzere çok sevecen ve cana yakındır.
  • Tam bir aile köpeği olan maltipoo çocuklarla da çok iyi anlaşır.
  • Dikkat çekmeyi sever ve her ortamda ilgi odağı olmayı da başarırlar.
  • Maltipoo köpek sosyal olmalarının yanı sıra yabancılarla da iyi anlaşırlar.
  • Maltipoo özellikleri arasında belki de en keyifli olan, çok akıllı ve oyunculuklarıyla da sizi çok güldürmesi olacaktır.
  • Maltipoo boyları ortalama 22/26 santimetre arasındadır.
  • Ağırlıkları ise ortalama 1,5 ila 5 aralığındadır.

Maltipoo Köpek Bakımı

Maltipoo sahiplenme isteğiniz varsa vazgeçmemenizi tavsiye ederim. Çünkü temizliği ve maltipoo bakımı da oldukça kolaydır. Evde yalnız kaldığın da eşyalara zarar vermez. Kendi oyuncaklarıyla oyalanır. Çok fazla aktivite ihtiyacı duymaz. Ama fazlasıyla sevgi ve ilgi bekler.  Evin küçük neşesi olur adeta. Çok tüy dökmezler ve koku yapmazlar bu nedenle alerjiniz varsa veya tüyleri temizlemek için vaktiniz yoksa, maltipoo sahiplenmek için hazırsanız eğer, sahiplenmekten vazgeçmeyin.

blank

Maltipoo bakımı; her canlı gibi doğru beslenme ve bakım yapıldığında yaşam kalitesine göre sağlık nasıl etkileniyorsa maltipoo köpeklerde de aynı şey geçerlidir. Ortalama 12 ila 17 yıl arası yaşamaktadır. Tabi ki yaşam kalitesine göre de değişkenlik gösterebilir.

Maltipoo köpek ufak ve hassas kemikleri olduğundan daha çok özenle bakılması gerekmektedir ve akıllı oluşlarından dolayı da etrafında ne olup bittiğini sezerler ve durumdan çok etkilenirler. Maltipoo köpeklerin tüyleri az ve özel bir yapıya sahiptir bu nedenle çok özenle bakmanız gerekmektedir. Çok sıcak veya soğuk sevmezler ve hasta olabilirler. Sık sık yıkanmalı ve düzenli olarak tüylerinin taranması gerekmektedir.

Verilen tuvalet eğitimini kısa sürede anlar ve uygularlar. Düzenli olarak veterinere götürülüp aşıları takip edildiğinde ve maltipoo mamasını kaliteli alındığında gayet sağlıklı bir arkadaşısınız olur. Veterinerinizin dediği gibi maltipoo beslenme saatini ayarlamanızda fayda olacaktır.

Maltipoo Fiyat

Maltipoo fiyat araştırması yaptığımda değişkenlik gösterdiği için net bir bilgi veremiyorum maalesef. Fiyatlar yerinize ve konumunuza bağlı olarak da değişebilmektedir. Satın alınmasından ziyade hayvan barınaklarından sahiplenmeniz daha iyi olur. Maltipoo fiyat değişikliğinin bir sebebi de sahip olduğu tüy rengi, safkan oluşu, yaşı ve eğitim düzeyinin nasıl olduğundan kaynaklı fiyatlar artış ya da düşüş gösterebiliyor. Benim araştırma sonucu aldığım maltipoo fiyatları ise 1200 TL ile 2500 TL arasında oluşudur.