Manolya çiçeği her mevsim çiçekleri solmadan kendini koruyabilen bir tür olarak bilinir. Manolya çiçeği anlamı kadar, geniş oval yapraklarıyla da çok fazla tercih edilen bir çiçek türüdür. Manolya çiçeği ile ilgili merak edilenleri bu yazımızda anlatmaya çalıştık.

Manolya Çiçeği

Manolya çiçeği, Magnollaceae familyasına aittir. Yaprak döken ve yaprak dökmeyen olarak ikiye ayrılırlar. Manolya çiçeği, Fransız botanikçi Pierre Magnol’un ismiyle bağdaştırılarak adını almıştır. Ortalama 200 tane çeşidi vardır.

Çok gösterişli olan manolya çiçeği birçok daldan oluşur ve bu dallarda çiçekler açar. Çiçekleri sarı, pembe, mor ve beyaz renklerine sahiptir. Birçok boyu olan manolya çiçeği ister saksılarda isterseniz de bahçede yetiştirmeniz için uygundur. Asitli toprağı seven manolya çiçeğinin sulamasını musluk suyu ile yapmanız daha iyi olur. Genellikle sonbaharda çiçek açarlar ama bazı türleri yazın da çiçek açmaktadır. Bu çiçek türü güneşi çok sever, o yüzden manolya çiçeği yetiştirmek isterseniz mutlaka ekeceğiniz yerin güneş alması gerekmektedir. 

Manolya Çiçeği Anlamı ve Manolya Çiçeği Hikayesi

Manolya çiçeği anlamı “asil” olarak bilinmektedir. Manolya çiçeği aşkın büyüklüğünü temsil eder. Saflık, sadakat, bağlılık ve hassasiyeti temsil eder. Manolya çiçeği hikayesi çok bilinen bir efsaneye dayanır. Manolya çiçeğinin, açelya çiçeğine aşık olduğu rivayet edilir. Ama açelya çiçeği için bu aşk karşılıksızdır. Bu yüzden manolya çiçeğinin kalbinin iki parçaya ayrılıp koptuğu söylenmektedir. Bu karşılıksız aşk karşısında manolya çiçeği, rivayete göre iki ağaca dönüşür.

blank

Manolya Ağacı Bakımı

Manolya ağacı dalları hassastır çok esintili yerlerde kırılabilmektedir. Toprağının güneş alması gerekir. Soğuk sevmezler ve hassas olduğu için soğukta korunmasızdırlar. Bahçenizin en güzel köşesini seçmenizde fayda vardır. Manolya ağacı büyüdükçe tohumlarını saçar ve bu tohumlar başka manolya ağaçları için toprağa saçılır.

Manolya ağacı budamasının sonbahar başlarına kadar belli zamanlarda yapılması gerekir. Toprağının özellikle yazın hep kontrol edilmesi gerekir. Toprağın nemli kalmasına özen göstermeniz gerekmektedir.  Manolya çiçek açtıktan sonra eğer ki dalları birbirine dolanmışsa veya hastalıklı dalları varsa budanması gerekmektedir. Yoksa sağlıklı bir manolya ağacı elde etmeniz mümkün olmaz.

Manolya Çiçeği Özellikleri (Ekstra)

Manolya çiçeği hassastır bu yüzden budarken nazik olunmalıdır ve tek seferde hepsini budamanız çiçeğinize zarar verecektir. Gübre olarak komposto toprak kullanılması daha iyi olur. Mutlaka sulamasına dikkat etmeniz gerekir, çünkü su seven bir çiçektir. Manolyalar, bulunduğu yere hem güzellik katar hem de mis gibi kokar. Saksı yetiştiriciliği de daha kolay olmaktadır.

Manolya Çiçeği aynı zamanda şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. 

  • Ateş düşürücü etkisi vardır. 
  • Kozmetik ve parfüm alanlarında hoş kokusu kullanılmaktadır. 
  • Sakinleştirici etkisi vardır. 
  • Vajinal enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. 
  • Hazımsızlık problemler için manolya çiçeği kabuğu kullanılır.