Evde beslenen havan sayısı oldukça artış göstermektedir. Çünkü hayvanlara iyi bakıldığında bir insandan daha yakın oluyor, yeri geldiğinde yalnızlığınıza iyi geliyor, yeri geldiğinde sevgi, sadakat nasıl olduğuna tanıklık edersiniz. Bununla alakalı bir sürü belgesel ve haber var; bir köpeğin nasıl çocuğu kurtardığı, ya da bir maymunun yavrusuna sevgisi ya da gösterişli hareketleri gibi… Maymunlarda son dönemlerde evlerde bir hayli beslenmeye başlandı, doğal olarak bilinmeyen veya yanlış bilinen maymun bakımı yöntemleri bu tatlı hayvanlara zarar vermektedir.

Maymun Bakımı

Günümüzde çoğu evde de görebileceğimiz maymunların bakımı hakkında size bilgi vereceğim. Maymunlar; sevimli, meraklı, ilginç, yaramaz ve çok zekidirler. Maymun bakımı çok meşakkatli ve birazda masraflıdır. Maymunlar, genelde evde yalnız bırakılmaya gelmez, meraklı ve yaramaz oldukları için evi alt üst edebilirler, ama güzel ve sabırlı bir eğitimle bu sorunlardan kurtulmuş olursunuz.

Maymunların özellikle tuvalet sıkıntılıdır. Bunun içinde pet shoplar da onlara uygun bezler satılıyor, bez takarak tuvalet sıkıntısını ortadan kaldırırsınız. Taktığınız bez maymununuza oldukça yakışacaktır, şirin ve sempatik gözükeceğinden etraftaki insanlar tarafından çok ilgi görecektir.

Maymunlar En Çok Muzu Sever

Diğer maymun türleri gibi, evcil maymunlarda muzu oldukça fazla severler. Her gün ciddi bir masraf olabilir. Muzu seviyorlar diye muzla besleniyor anlamına gelmez, çünkü bitkilerin çiçekleri ve yapraklarını ya da diğer meyveleri de çok severler.

Bu yüzden evcil maymun aldığınızda çiçeklerinizi unutun mutlaka o çiçeği yiyecektir. Mevsimine göre meyveler vererekte maymununuzu besleyebilirsiniz.

Örümcek Maymun Bakımı Nasıl Yapılır?

Eğlenmeyi bir hayli seven örümcek maymunu, eğitimini düzgün bir şekilde alınca evde sizi üzecek yaramazlıklar pek yapmazlar. Oyun oynamayı ve sahibiyle vakit geçirmeyi sevdikleri için baya vakit harcamanız gerekebilir.

Eşyalarınıza sahip çıkmanız gerekebilir çünkü ilk zamanlarda, eşyalarınızı sık sık alıp saklayacaktır ve bulmanız epey zorlaşacaktır. Zamanla alışıp bu durumu oyun haline getirirseniz daha iyi olacaktır çünkü sık sık karşılaşacağınız bir durum olabilir.

Dallardan oluşmuş bir köşe yapmanız daha iyi olacaktır, evin bir köşesinde enerjisini atması için, durup dinlenmesini ve tırmanarak içgüdüsel olarak özelliklerini sergileye bilmesi adına maymununuza çok faydalı olacaktır.

Yapmış olduğunuz yeri kendi yaşam alanı olarak görür ve orası onun için bir durma noktası olacaktır. Siz de bu arada yarım kalmış işleriniz halledebilir veya dinlenebilirsiniz.

Evcil maymununuz dışarı çıkartın çıkardığınızda tasma takın, dediğim gibi meraklı ve yaramaz oldukları için elinizden kaçabilirler.

Parmak Maymun Bakımı Nasıl Yapılır?

Maymun türünün en küçük ırkı olan parmak maymunudur. Uzunlukları ortalama 18cm ağırlıkları ise ortalama 110gramdır. Baykuş gibi kafalarını 180 derece döndürebiliyorlar. Küçük oldukları halde 5 metreye kadar zıplayabilmektedirler.

Bu maymun türünü almak istediğinizde hem maddi hem manevi bir düzeninizin olması gerekebilir. Çünkü oldukça zaman, sabır, maddi ve zahmetlidir bakımları. Parmak maymunlar sahibi tarafından terk edildiğinde depresyona girerler. Beslediğiniz parmak maymuna göre düzeninizi oturtmanız gerekiyor.

Parmak maymunların ömürleri hemen hemen 12 yıldır. Çok iyi şartlarda bakıldığında ömürler ortalama 17 yıla kadar da uzayabilmektedir.

Parmak maymunlar bağışıklık açısından hassastırlar hemen hastalanabilirler ya da hastalık kapabilirler. Mesela HIV kişiler parmak maymun beslemesi maymuna da geçebileceğinden dolayı tavsiye edilmiyor ya da en basitinden grip basit bir hastalık ama bulaşıcıdır bu tür grip olduğunda maske takılmalıdır (hasta maskesi) ve yanına çok yaklaşılmamalıdır.

Parmak Maymun Beslenme Şekli

Doğada oldukça çok çeşitli besinler tüketen parmak maymunlar evde de aynı şekilde çeşitli beslenmeleri gerekmektedir. Firmalar tarafından hazır bulamazsınız bu yüzden her gün mamasını sizin evde çeşitli besinler hazırlamanız gerekmektedir.

Ağırlıklı olarak D3 ve C vitaminlerinden oluşması gerekir.

Kuru bir gıda ise kafes tabanındaki malzeme arasında saklanabilir veya yaş bir meyve ise elle ya da kafesin tabanından sarkıtılarak verebilirsiniz.

 Parmak Maymunların Yiyebileceği Gıdalar
 • Yavru iken bebek maması onların çok hoşuna gider.
 • Yavru iken şırınga ile beslenmesi uygundur.
 • Reçine veya çam sakızı verebilirsiniz alt dişlerin kuvvetlenir ve güçten düşmemesi için oldukça önemlidir.
 • Brokoli – Yumurta – Hindi – Kırmızı et – Balık – Tavuk – Bezelye – Tahıllar – Karnabahar – Meyve çeşitleri – Kuru yemişler – Kahvaltılık pirinç gevreği

NOT: Et ürünleri protein ihtiyacını karşılaması için çok önemli besinlerdir.

Parmak Maymun Kafesi Nasıl Olmalıdır?

Tırmanabilecekleri ve sarkabilecekleri bir yere ihtiyaçları olacaktır. Ona göre bir ortam ayarlanması gerekmektedir. Çünkü parmak maymunlar dolarında ağaçların üstünde yaşamaktan hoşlandıkları için böyle bir ortam onlara çok iyi gelecektir.

Kafesin hem enine hem boyuna uzun olmasına dikkat edilmelidir. Kafesin birden fazla katlı olması maymununuzun daha çok hoşuna gider. Kafes altlığı olarak havlu, yumuşak bir örtü ya da battaniye tercih edebilirsiniz. Tuvalet ihtiyacı konusunda bebek bezi bağlayabilirsiniz.

Parmak maymununuzun hoşuna gidebileceği malzemeler bırakabilirsiniz kafesin içine;

 • Yatak
 • Hamak
 • Sarkmaya uygun bir çubuk
 • Tırmanabileceği kalın ve sağlam bir halat
 • Kafes boyuna ve uzunluğuna bağlı olarak içeriden küçük bir ağaç geçirilebilir.
 • Mama kabı çok önemli değil çünkü her mamasının daima taze ve belirli saatlerde verilmesi gerekiyor.
 • Bebek oyuncakları koyabilirsiniz kafese ama küçük, eğlenceli ve ses çıkartan oyuncaklar olursa onların daha güzel vakit geçirmesini sağlarsınız.
 • Kafesin içerisine üstünde durabileceği bir ağaç dalı da koyabilirsiniz.

Diğer hayvan bakımlarımızı da incelemenizi öneriyorum;

Yorum bölümünden merak ettiklerinizi bize sorabilir veya daha fazla bilgi için bizi takip edebilirsiniz…