Melek balıklarının ana vatanları güney Amerika’dır. Melek balıkları ılıman iklimden gelmektedirler. Melek balıkları hem asil hem de zarif balıklardır. Melek balıklarının ortalama büyüklükleri 15 cm olmaktadır. Farklı biçim ve farklı desenlerde alt türleri bulunmaktadır. Aslında melek balıklarının doğal ortamları yeşilliktir. Fakat melek balıkları bulundukları akvaryumlara uyum sağlayan balıklardır. Görsel açıdan da akvaryuma oldukça yakışırlar. Melek balığı bakımı nasıl yapılır?

Bu yüzden eğer melek balığı beslemek istiyorsanız canlı bitkilerle akvaryumun dekore edilmesi önerilir. Melek balıkları bitkilere zarar vermez ve bitkileri yemez. Bitkilerin arasına doğal taş eklenerek dekor yapılabilir.

Melek Balığı Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Melek balığı bakımı oldukça kolay ve keyifli olmaktadır. Melek balıkları genellikle her zaman aç olurlar. Yemlenme zamanını anlayan ve sahibini tanıyan akıllı ve özel balıklardır. Melek balıkları için akvaryumun suyu çok yüksek ya da çok düşük ph derecesi için uygun olmamaktadır. Bu yüzden 7,5 ve 8 ph arasındaki bir değerde olması gerekmektedir.

Melek balığı akvaryum içerisinde tek olursa agresif olabilir. Bu yüzden melek balığı alacaksanız 3-5 adet almanız önerilmektedir. Melek balıklarının daha sonra büyüdüklerinde akvaryum içerisinde huzurlu olması açısından kalabalık olmaları önemlidir. Ayrıca akvaryumun litresinin akvaryum içerisine alınacak olan melek balıklarının sayısına göre hacimli olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Melek balıklarının bulunacağı akvaryumların küçük hacimli olmaması gerekir. Küçük hacimli akvaryumlar yerine 70 ya da 80 litrelik dikdörtgen akvaryumlar tercih edilmelidir. Akvaryum içerisinde melek balıklarının yanında başka balıklar da besleyecekseniz akvaryumun hacminin daha da büyük olması gerekir.

Melek balıkları sürekli olarak aktif yüzüş eğiliminde olan balıklardır. Bu yüzden akvaryumun bütün alanlarını kullanırlar. Eğer karma akvaryum kullanılacaksa ideal olan hacim 100 litre olabilir.

Melek balığı bakımı için sağlam bir filtrasyon önemlidir. Akvaryumun hacmine göre dış filtre yapılması gerekmektedir. Çünkü dış filtre eklendiği zaman debinin kontrolü daha sağlıklı olmaktadır. Bununla birlikte akvaryumun hacmine ve büyüklüğüne göre 2,3 ya da 4 sepetli dış fitreler tercih edilebilir. Eğer akvaryuma bitki eklediyseniz bitkilerin sağlıklı olabilmesi için üç önemli kurala dikkat etmek gerekmektedir. Bu kurallar şunlardır:

  • Işık desteği
  • Karbondioksit desteği
  • Bitki gübresi desteği

Akvaryumun içerisinde bitki varsa ışık oldukça önemlidir. Güneş ışınları içinde bulunan kırmızı beyaz mavi renkler bitkilerin sağlıklı yaşayabilmesi için oldukça önemlidir ve bu yüzden güçlü bir ışık kullanılması önerilir. Bitkili akvaryumlarda mutlaka bitki gübresi olması gerekir. Çünkü bitkilerin ihtiyaç duydukları mineraller gübrelerde bulunmaktadır. Bitkili akvaryum içerisindeki bazı bitkiler için karbondioksit desteği önemlidir.

Melek balıkları sıcak bir iklimde yaşamaya alışkınlardır. Bu yüzden özellikle kış aylarında akvaryumun ısıtılması ve ısıtıcı desteğinin kullanılması oldukça önemlidir. Akvaryum içerisinde genellikle 25-28 açısında bir ısıtıcı sabitlemek tavsiye edilmektedir. Böylece akvaryum içerisinde riski olan hastalıkların önüne geçilmiş olur. Bununla birlikte akvaryumu güneş ışığı alınacak bir yere koymamak tavsiye edilmektedir. Bu camlarda yosunlaşmayı engeller.

Eğer akvaryum yüksek voltajlı ışınlara maruz kalırsa yosunlaşma ortaya çıkabilir. Melek balıkları barışçıl olarak yaşayan balıklardır. Barışçıl şekilde diğer tropikal balık türleri ile yaşarlar. Melek balıklarının akvaryum içerisinde beraber yaşayabildiği balıklar; lepistes balığı, moli balığı, plati balığı, discus balığı vatoz balığı, çöpçü balığı, tetra balığı çeşitleri, kılıçkuyruk balığıdır.

blank

Melek Balıklarının Beslenmesi

Melek balığı bakımı, beslenmesi nasıl olmalıdır? Melek balıkları genellikle etçil olarak doğal ortamda beslenen balıklardır. Melek balıkları su içerisinde serbest bir şekilde yüzden küçük su balıklarını yerler. Ayrıca melek balıkları bazı balık türlerinin yavrularını ya da yumurtalarını da yiyebilirler. Melek balıklarının beslendiği akvaryum içerisinde melek balıkları için özel olarak üretilmiş olan protein takviyesi yemler bulunmaktadır.

Bununla birlikte bütün yem çeşitlerine uyum sağlayan balık türüdür. Melek balıkları akvaryumun bütün alanlarını kullanarak yüzden bir balıktır. Bu yüzden yüzeyde kalan yemleri de oldukça kolay bir şekilde yiyebilirler. Melek balıklarının sağlıklı beslenebilmesi için bitkisel ağırlıklı ve protein olan yemleri karışık olarak vermek önerilir.  Fazla proteinli yem verildiği takdirde iç parazit hastalığı ortaya çıkabilir. Bu yüzden bu konuya dikkat edilmesi gerekir. Öğün aşırı olarak bitkisel yem vermek önerilir.

Ayrıca dondurulmuş kan kurtları besin takviyesi olarak verilebilir. Aynı zamanda besin takviyesi olarak artemia verilebilir. Bu takviyeler balıkların sağlıklı gelişimi için oldukça yararlıdır. Böylece balıkların renkleri daha belirgin hale gelir ve tüm güzellikleri ortaya çıkar.