Her geçen gün cilt bakımıyla ilgili birçok bilgiyle karşılaşıyoruz. Bu bilgiler faydalı olduğu kadar, yanlış uygulamalar ve bilgiler içerdiğinde cildinize kalıcı hasarlarda bırakabiliyor. Bu yazımızda Kolajen cilt bakımı nasıl yapılır? Konusunda merak ettiklerinize cevap vereceğiz.

Kolajen cilt bakımı hakkında bahsettiklerimizi daha iyi anlayabilmeniz adına, kolajeni iyice anlamanız gerekiyor.

Kolajen Nedir?

Kolajen, vücudun kendi başına ürettiği bir proteindir. Bu protein sayesinde cildiniz parlak ve sağlıklı görünür. Ayrıca kolajenin en büyük yararı kemikleri ve dokuları bir arada tutmasıdır. Sadece cilt bakımı konusunda değil aynı zamanda sağlığınız için son derece önemli bir yardımcıdır. Organlarınızı, kaslarınızı, gözlerinizi, kemiklerinizi koruyup diri tutar.

Vücuttaki kolajen üretimi yaş ilerledikçe ve diğer bazı sebeplerden(Sigara içmek, stres, sağlıksız beslenme gibi) dolayı giderek azalmaktadır. Yaşınızın bu proteini sizden almasına izin vermek istemiyorsanız, elbette bazı önlemler ve takviye edici gıdalar bulunmaktadır.

Kolajenin Cilde Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kolajen insan vücudunda üretilen bir proteindir. Yaşınız ilerledikçe ve stres, sigara içme, yanlış/düzensiz beslenme gibi sebeplerden dolayı vücudunuzun ürettiği kolajen miktarı azalmaktadır.

Kolajen cildinizin esnek, kırışıksız ve pürüzsüz görünmesini sağladığı için, vücudunuzdaki bu proteinin azalması sonucu kırışıklar oluşmaya, cildinizde sarkmalar ve çatlaklar meydana gelmeye, selülitler oluşmaya başlayacaktır. Ayrıca sağlığınızda olumsuz etkilenmeye başlayacaktır.

Fakat, bu kolajenin azalma durumunu önlemenin de çeşitli yolları vardır. Kolajeni, kullandığınız bakım ürünleri ve tükettiğiniz yiyeceklerden kazanarak dengesini sağlayabilirsiniz. Kolajen cilt bakımı nasıl yapılır? Sorusunun ilk cevabını da bu noktadan itibaren almaya başlayabilirsiniz.

Cilt bakımı yapılırken kolajen etkisi her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Yediğiniz besinlerden, kullandığınız cilt bakım ürünlerine kadar her konuda hassas davranmalısınız.

Vücuttaki Kolajen Hangi Besinlerle Arttırılır?

Daha önce belirttiğimiz gibi öncelikle yediğiniz besinlere dikkat etmelisiniz.

  • C vitamini içeren besinler(Avakado, Ceviz, Yeşillikler, Çilek, Portakal, Mandalina, Sarımsak gibi.) vücuttaki kolajeni arttıran ilk yiyecekler olarak aklınızda bulunabilir.
  • Ayrıca Kolajen içeren yiyeceklere Somon balığı başta olmak üzere et ürünlerini de ekleyebiliriz.
  • Kolajeni en yoğun biçimde alabileceğiniz ürün, Kemik suyudur. Özellikle paça çorbaları bu konuda mutlaka tercih etmeniz gereken besinlerin başında geliyor.

blank

Düzenli beslenme vücudunuzdaki kolajen oranını sürekli olarak yüksek tutmanız için dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biridir. Kolajen bulunan besinler ile ilgili verdiğimiz bilgileri öğünlerinize ekleyerek cildinizi her zaman diri tutabilir, kırışıklardan ve selülitlerden uzun bir süre daha uzak durabilirsiniz.

Kolajen cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan bir tanesi de cilt bakım ürünleridir. Kullandığınız cilt bakımı ürünlerini özenle seçmenizde büyük fayda var. Kolajen içeren kremler olduğu gibi, cildinize sürekli olarak farklı ürünlerle bakım yapmanız yanlış sonuçlar doğurabilir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda size herhangi bir ürün önermeyi doğru bulmuyorum. Çünkü cildinizin durumuna göre kullanmanız gereken ürünler farklılıklar gösterecektir. En uygunu doğru bir cilt bakımı uzmanı vasıtasıyla bu ürünü tercih etmeniz olacaktır. Size bu konuda tek önerim şu olacaktır: Kullanacağınız ürünün kolajen bakımından zengin olmasına dikkat etmenizdir.

Kolajen Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? sorusuna cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Ayrıca cilt bakımı ile ilgili daha bir çok yazımızın bulunduğu sitemizi de inceleyebilirsiniz.